Widzisz na klatce schodowej? Od razu dzwoń po policję

Tajemnicze oznaczenia na drzwiach
Tajemnicze oznaczenia na drzwiach

02.10.2023 14:40, aktual.: 02.10.2023 17:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkańcy Krakowa informują o dziwnych znakach na swoich klatkach. Okazuje się, że złodzieje mogą oznaczać w ten sposób mieszkania. Jak je rozszyfrować? Odpowiadamy.

Zanim wejdziemy do domu, warto dokładnie obejrzeć ściany oraz drzwi na naszej klatce. Bywa, że pojawiają się na nich symbole, które mają być specjalnym oznaczeniem dla złodziei. Zdradzamy, co mogą oznaczać oraz jak na nie reagować.

Co oznaczają symbole, które pojawiają się obok drzwi?

Często, zanim złodzieje dostaną się do naszych mieszkać, długo je obserwują. Dzięki temu mogą poznać nasze zwyczaje, a także inne cenne informacje, które w przyszłości mogą ułatwić im rabunek. Niektórzy twierdzą, że dodatkowo znaczą nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiele osób informuje o tajemniczych rysunkach, które pojawiają się przy ich drzwiach. To właśnie one stają się swego rodzaju tablicą informacyjną, dzięki której potencjalny włamywacz będzie wiedział, czy nasz dom jest łatwym, czy może trudnym celem. "Dziennik polski" wyliczył najczęściej spotykane symbole.

  • krzyżyk może oznaczać, że jesteśmy łatwym i dobrym celem;
  • zygzak informuje o tym, że w naszym domu jest pies, który może uniemożliwić włamanie;
  • przekreślone kółko oznacza, że w naszym mieszkaniu nie ma nic wartościowego,
  • trójkąt sygnalizuje, że mieszkanką tego lokalu jest samotna kobieta,
  • litera "D" (czasami z kropką w środku) to symbol, którym oznacza się domy, których rabunek może okazać się bardzo ryzykowny.

Jak reagować na nietypowe oznaczenia mieszkań?

Mieszkańcy Krakowa skarżą się, że w ich blokach masowo pojawiają się tajemnicze oznaczenia. Co w takim przypadku zrobić? W pierwszej kolejności usunąć je ze ściany. Można je zmyć lub zamalować.

Pamiętajmy również, by o sytuacji poinformować sąsiadów. Dzięki temu będą czujniejsi, gdy w pobliżu naszych mieszkań zacznie kręcić się ktoś obcy. Nie wpuszczajmy także nieznajomych na klatkę. To właśnie w ten sposób włamywacze najczęściej dostają się do budynków.

Nie zaszkodzi także telefon na policję. Kiedy służby dostaną więcej zgłoszeń, będą baczniej obserwować okolicę, co może pomóc w odstraszeniu złodziei.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.