Blisko ludziElżbieta Bojanowska. Kim jest autorka kontrowersyjnej ustawy o przemocy w rodzinie

Elżbieta Bojanowska. Kim jest autorka kontrowersyjnej ustawy o przemocy w rodzinie

Elżbieta Bojanowska ma 47 lat. Pracowała m.in. w Kancelarii Senatu i PKN Orlen. Jest zaangażowaną katoliczką. "Ponoszę pełną odpowiedzialność za nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie" – powiedziała w swoim oświadczeniu.

Elżbieta Bojanowska. Kim jest autorka kontrowersyjnej ustawy o przemocy w rodzinie
Źródło zdjęć: © East News | Marek Maliszewski/REPORTER

Wiceminister w resorcie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała w swoim oświadczeniu, że oddaje się do dyspozycji minister Elżbiety Rafalskiej. Ma to związek z kontrowersyjnym projektem ustawy antyprzemocowej. Według zaproponowanych zmian, z których obecnie władze się wycofały, jednorazowe pobicie miałoby nie być traktowane jako akt przemocy. Okazuje się, że pomysłodawczynią wspomnianego projektu była właśnie Elżbieta Bojanowska. Wiceminister podkreśliła, że wersja, z która mogliśmy się ostatnio zapoznać nie powinna wypłynąć do mediów.

"Zdecydowanie chcę powiedzieć, że ta wersja projektu nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego, nie powinna wyjść poza mury tego resortu, ale też nie powinny być nigdy nawet w wersji roboczej takie zapisy, bowiem zawsze naszym celem była troska o rodzinę i ochrona najsłabszych jej członków (...) Jako kobieta nie wyobrażam sobie zgody na żadną formę przemocy. Ustawa zawsze musi napiętnować sprawców" – tłumaczyła Bojanowska.

Elżbieta Bojanowska ma 47 lat. Ukończyła studia z zakresu politologii i nauk społecznych na Akademii Teologii Katolickiej. Później kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie obroniła swoją pracę doktorską. Obecnie jest adiunktem w tamtejszym Instytucie Socjologii. Wcześniej pracowała m.in. w Kancelarii Senatu, PKN Orlen oraz jako dyrektor departamentu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Prywatnie wiceminister nie ukrywa swojej wiary w Boga.

W zeszłym roku Bojanowska stanęła w obronie Mateusza Morawieckiego, który w jednym z wywiadów powiedział, że przemoc nie jest cechą związków formalnych, a innych relacji. Wiceminister zajęła takie samo stanowisko powołując się na doniesienia prasowe. W nawiązaniu do jej wypowiedzi, portal "Oko.Press" przywołał badanie, przeprowadzone przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej, które zlecone zostało przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynikało z niego, że małżeństwo w żaden sposób nie chroni przed przemocą, ponieważ aż 50 proc. ofiar przemocy domowej to zamężne kobiety.

Elżbieta Bojanowska zaangażowana była również w politykę na rzecz osób samotnych i starszych. "Czy budujemy politykę społeczną wobec osób starszych? Tak. Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030 oparta jest na trzech filarach: bezpieczeństwie, uczestnictwie, solidarności. Mam nadzieję, że Rada Ministrów przyjmie ten dokument w tym roku (...)" – mówiła na posiedzeniu Sejmu w 2017 roku.

W grudniu Bojanowska podsumowała 2018 rok. W swoim oświadczeniu wyliczyła zalety rządowych programów, m.in. "500 plus" oraz "Opieka 75 plus". "Program 500 plus wpływa na redukcję ubóstwa, co jest niezwykle ważne dla rodzin, które mają najtrudniejszą sytuację materialną, bo w szczególności skrajne ubóstwo spadło o 1/3 w polskich rodzinach, głównie w rodzinach wielodzietnych. Bieda przestała mieć twarz dziecka" – mówiła. Z kolei o programie "Opieka 75 plus" powiedziała: "Program zwiększa liczbę godzin opieki. W 2018 roku był skierowany do samotnych osób starszych, które mieszkają w miejscowościach do 60 tys. mieszkańców. Natomiast w 2019 r. będzie dotyczył wszystkich osób powyżej 75 roku życia. Niezależnie, czy mieszkają same, są samotne, mieszkają w rodzinie, czy z innymi osobami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #11pytań: W pracy często boi się o życie. W zamian dostaje grosze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (386)