Te wdowy nie dostaną renty po mężu. Oto lista

Emerytura po mężu to nic innego, jak renta rodzinna, którą mogą otrzymać członkowie rodziny zmarłego. Muszą oni jednak spełniać pewne warunki, dlatego nie każda wdowa może liczyć na to świadczenie.

Pewna grupa nie ma prawa do renty rodzinnej
Pewna grupa nie ma prawa do renty rodzinnej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Anja Schäfer / Schaefer
oprac. JBR

31.01.2023 | aktual.: 31.01.2023 19:31

Po śmierci współmałżonka można złożyć wniosek o przyznanie tzw. renty rodzinnej. Często wdowy, które także pobierają świadczenie emerytalne, mogą zdecydować, czy pozostają przy swojej czy decydują się na wspomnianą rentę rodzinną, potocznie zwaną też emeryturą po mężu. Aby ją jednak otrzymać, należy spełnić pewne warunki.

Renta wdowia. Kto może ją otrzymać?

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może ubiegać się o rentę rodzinną, opisano na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poza innymi osobami wymienionymi przez ZUS, do renty ma więc prawo wdowa lub wdowiec, którzy:

  • w chwili śmieci męża lub żony ukończyli 50 lat lub byli niezdolni do pracy;
  • wychowują co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo współmałżonka, które nie ukończyło 16 lat (lub gdy się uczy w szkole - 18 lat) uprawnione do tejże renty;
  • opiekują się dzieckiem niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • ukończyli 50 lat lub stali się niezdolni do pracy już po śmierci współmałżonka, nie nie później niż pięć lat po jego śmierci lub zaprzestania wychowywania dzieci.

Świadczenie, jeśli spełniają powyższe warunki, mogą też otrzymać byli współmałżonkowie zmarłej osoby pod warunkiem, że w chwili jej śmierci mieli prawo do alimentów ze strony tej osoby.

Brak prawa do emerytury po małżonku

Jeśli wdowa lub wdowiec nie spełniają powyższych wymagań, nie mają prawa do otrzymywania renty rodzinnej. Mogą jednak liczyć na świadczenie okresowe, które przysługuje im, jeśli nie mają dochodów pozwalających na utrzymanie się po śmierci małżonka. Wtedy mogą pobierać rentę przez rok od momentu śmierci lub przez okres uczestniczenia w szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej, jednak nie dłużej niż przez dwa lata od śmierci żony lub męża.

Wysokość renty rodzinnej zależy od tego, ile osób jest do niego uprawniona. Jedna osoba otrzyma 85 proc. emerytury zmarłego, dwie - 90 proc., a trzy i więcej - 95 proc. świadczenia otrzymywanego przez zmarłego, podzielonego na równe części.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
renta rodzinnaemeryturawdowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)