Fakty i mity o jedzeniu przed snem
Wieczorem nasz organizm przestawia się na powolny, nocny tryb. Dlatego ma zupełnie inne potrzeby niż w ciągu dnia. Jest więc szansa, że jeśli tuż przed pójściem spać zjemy ogromną kolację pełną wysokoenergetycznych produktów, rano obudzimy się niewyspani.
Wieczorem nasz organizm przestawia się na powolny, nocny tryb. Dlatego ma zupełnie inne potrzeby niż w ciągu dnia. Jest więc szansa, że jeśli tuż przed pójściem spać zjemy ogromną kolację pełną wysokoenergetycznych i tłustych produktów, w nocy ciężko będzie nam zasnąć, a rano obudzimy się niewyspani. Nasz żołądek przez całą noc będzie sobie radził z trawieniem, zamiast odpoczywać. -Ciężkie posiłki, dania typu fastfood długo się trawią, czujemy się po nich ociężali, a to nie sprzyja efektywnemu odpoczynkowi w nocy - mówi dietetyk Dietosfery Monika Stromkie-Złomaniec. Warto poznać zdrowe zasady jedzenia przed snem, dzięki którym będziemy wypoczęci, a dodatkowo unikniemy kłopotów z figurą.
Marta Rowicka/ Kobieta WP
Ostatni posiłek powinno się zjadać o 18. Fałsz
Byłoby to prawdą, ale tylko wtedy, gdy kładziemy się do łóżka o 20-stej. Dietetycy są zgodni, że w trosce o figurę, ostatni posiłek w ciągu dnia najlepiej zjadać na 2-3 godziny przed pójściem spać. W tym czasie organizm powinien uporać się z trawieniem, więc nie będzie obciążony na noc. Jest jednak jeden warunek, wieczorne menu powinno być lekkie.
Wieczorne posiłki powinny zawierać białko. Prawda
W menu kolacyjnym powinno znaleźć się miejsce na biały ser, jogurty, chude mięso, np. kurczaka lub indyka. - Produkty te zawierają tryptofan, czyli jeden z aminokwasów, który pobudza wydzielanie serotoniny i melatoniny. Hormony te działają odprężająco i wyciszająco, regulując dobowy cykl snu i czuwania- mówi dietetyczka Monika Stromkie-Złomaniec. Tryptofan znajduje się również w suszonych daktylach i figach.
Czekolady przed snem trzeba unikać. Prawda
To prawda, ten słodki przysmak jest na czarnej liście przekąsek, które utrudniają zaśnięcie. Dlaczego? Bo znajdują się w niej związki, takie jak: kofeina i tyramina, która pobudza wydzielanie adrenaliny w organizmie. Zamiast się wyciszyć, nabieramy energii i nie potrafimy spokojnie usnąć. Tyramina znajduje się również w wędzonkach, dojrzałych bananach i twardych, żółtych serach. Tych produktów także trzeba się wystrzegać przed snem. Przed snem dobrze jest zrezygnować z kawy i zielonej herbaty, bo one również nas pobudzają. - Lepiej wypić herbatę ziołową, np. melisę, rumianek, a najlepiej miętę. To ziele wspomaga trawienie- poleca dietetyczka Monika Stromkie- Złomaniec.
Ostre przyprawy mogą wywoływać zgagę. Prawda
Wizyta w hinduskiej restauracji po zmroku może okazać się zgubna dla naszego żołądka. Przed snem nie powinno się bowiem jeść dań mocno przyprawionych, zwłaszcza gdy mamy tendencję do zgagi. Podobne nieprzyjemne doznania możemy odczuć po zjedzeniu dużej ilości cytrusów.
Po alkoholu lepiej śpimy. Fałsz
Faktycznie, może uda nam się zasnąć szybciej, ale nie będzie to efektywny sen. Wieczorne picie alkoholu może prowadzić do zaburzeń snu, chrapania i ma skutki uboczne w postaci ciężkich poranków następnego dnia. Po kilku lampkach wina nasz sen jest na tyle zakłócony, że rano czujemy się niewypoczęci i senni.
Nie pij kawy i herbaty przed snem. Prawda
Przed snem dobrze jest zrezygnować z kawy i herbaty (także zielonej)
. Ze względu na obecność kofeiny płyny te wykazują działanie pobudzające. - Lepiej wypić napar ziołowy, np. melisę, rumianek czy miętę, która wspomaga trawienie - sugeruje dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec.
Sok z wiśni pomaga w zaśnięciu. Prawda
Naukowcy z Uniwersytetu w Luizjanie przeprowadzili badania, z których wynika że picie cierpkiego soku z wiśni wydłuża sen w nocy nawet do 90 minut! Napój ten jest naturalnym źródłem tryptofanu, czyli aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję melatoniny, hormonu snu. Według badaczy sok z wiśni powinny regularnie pić osoby, które cierpią na bezsenność.