Fetor z pralki ulotni się w mig. Wystarczy odrobina

Fetor z pralki ulotni się w mig. Wystarczy odrobina

Czyszczenie filtra pralki jest bardzo proste.
Czyszczenie filtra pralki jest bardzo proste.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Micha Klootwijk
03.05.2023 11:48, aktualizacja: 03.05.2023 12:16

Jeśli ubrania zaraz po wyciągnięciu z pralki nie pachną przyjemnie, a z samego bębna wydobywa się fetor, to znak, że z urządzeniem, a dokładniej, z filtrem dzieje się coś niedobrego. Podpowiadamy, jak samodzielnie go wyczyścić.

Brzydki zapach z pralki to dość powszechny problem. Wpływa na niego wiele czynników. Jednym z nich jest pleśń, która często pokrywa wewnętrzną część fartucha pralki. Dzieje się tak, ponieważ pralka nie jest wietrzona po zakończonym praniu. Drugim powodem jest nieczyszczony filtr. Kiedy zbierze się na nim zbyt dużo brudów, wówczas dochodzi do zapchania, co powoduje zatrzymanie w nim wody. To właśnie ona wydziela nieprzyjemny zapach.

Nie musisz wołać fachowca. Wyczyść filtr samodzielnie

Pralka, chociaż ma styczność z wodą i silnymi detergentami, sama musi być czyszczona. Dlaczego? W bębnie pralki zbierają się brud z ubrań, a także zmechacone resztki tkanin. Konieczne jest więc regularne wietrzenie pralki, najlepiej po każdym praniu. Dzięki temu bęben ma szansę wyschnąć, co zmniejsza ryzyko rozwinięcia się pleśni.

Poza wietrzeniem pralki, raz w miesiącu powinno się wyczyścić pralkę, wrzucając do niej środek odkamieniający. Nie musisz od razu biec do sklepu. Wystarczy, że do przegrody na proszek wsypiesz szklankę sody oczyszczonej albo kwasku cytrynowego czy też octu. Każdy z tych składników usunie kamień i zanieczyszczenia z pralki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdarza się jednak, że mimo regularnego czyszczenia i wietrzenia pralki, wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Zwykle jest to sprawka zapchanego filtra. To właśnie w nim zbierają się zabrudzenia z prania i zbiera się na nim kamień, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia pralki.

Jak wyczyścić filtr? To bardzo proste. Przygotuj śrubokręt, stare ręczniki i ocet. Filtr pralki najczęściej znajduje się pod klapą w dolnym rogu urządzenia. Śrubokrętem podważ klapę. Następnie rozłóż na podłodze stare ręczniki. W trakcie odkręcania może wydobyć się z niego nadmiar wody. Po odkręceniu wyjmij filtr i usuń z niego pozostałości, takie jak sierść czy kłaczki.

Następnie, wrzuć go do ciepłej wody z dodatkiem kwasku cytrynowego bądź octu. Pozostaw go tak na pół godziny, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Po wszystkim włóż go na miejsce. Nie zapomnij o dokładnym zakręceniu filtra i zamknięciu klapy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także