Modne okulary przeciwsłoneczne. Jak je dobrać?
Lato zbliża się wielkimi krokami, więc już teraz zaczynamy się rozglądać za odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi, które zabezpieczą przed silnym promieniowaniem. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie?
22.05.2018 | aktual.: 22.05.2018 11:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Okulary przeciwsłoneczne – o czym koniecznie trzeba pamiętać?
Mimo że okulary przeciwsłoneczne nosimy najczęściej późną wiosną oraz latem, to tak naprawdę powinniśmy korzystać z ich ochrony także zimą i jesienią. Promienie słoneczne, niezależnie od tego, czy są słabsze zimą, czy silniejsze latem, szkodzą naszym oczom i wywołują choroby. Dlatego odpowiednie okulary powinny być podstawowym elementem garderoby.
By okulary przeciwsłoneczne spełniały swoją funkcję, muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Tanie okulary z supermarketu za ok. 20 zł nie są dobrym wyborem, ponieważ nie zawierają odpowiednich filtrów, a jedynie zwykłe przyciemnione szkła. Noszenie tego typu egzemplarzy nie wpływa pozytywnie na nasze oczy, bo sprawia, że źrenice się rozszerzają i wpuszczają więcej szkodliwych promieni. Okulary, które faktycznie chronią, kosztują zazwyczaj więcej niż 100 zł i zawierają odpowiednie filtry oznaczone kategoriami (od 1. do 4.). Niektóre mają również filtr polaryzacyjny albo filtr fotochromowy, który w zależności od natężenia światła zmienia stopień przyciemnienia.
Okulary przeciwsłoneczne – kolor i stopień zabarwienia soczewek
W sklepach znajdziemy okulary z soczewkami o różnych barwach i bynajmniej nie chodzi tu o kwestie estetyczne. Każdy kolor sprawdza się w innych warunkach. Najbardziej uniwersalne są soczewki szare oraz brązowe. Wieczorem, kiedy światło słońca łagodnieje, najlepiej sprawdzają się soczewki żółte, pomarańczowe i czerwone, a soczewki niebieskie, podobnie jak zielone, stosuje się przy słabym oświetleniu i przy zmiennych warunkach pogodowych.
Stopień zabarwienia dzielimy na 4 kategorie. Kategoria 1. – najsłabsza – nadaje się do pochmurnych dni. Kategorie 2. i 3. sprawdzą się w miejscach o stałym, umiarkowanym oświetleniu i będą dobrym wyborem do jazdy samochodem, przy czym kategoria 3. może być stosowana również na co dzień w pełnym oświetleniu. Kategoria 4. nadaje się z kolei do uprawiania sportu w pełnym słońcu, np. żeglarstwa, ale nie do prowadzenia pojazdów, ponieważ może zaburzyć odczytywanie barw.
Okulary przeciwsłoneczne – jak dopasować do kształtu twarzy?
Oprawki okularów nie powinny wystawać poza linię twarzy ani brwi, dlatego należy dobrać taki rozmiar, by nie przytłaczał drobnych rysów ani nie uwydatniał mocnych. Do twarzy kanciastej, o kwadratowym kształcie, poleca się oprawki zaokrąglone, np. pilotki lub kocie oczy, które wyrównują proporcje. Z kolei twarz o kształcie okrągłym najlepiej będzie wyglądać w oprawkach prostokątnych lub np. o typie wayfarer. Do twarzy trójkątnej, która ma szersze czoło w stosunku do podbródka, pasować będą zaokrąglone, duże oprawki. Do twarzy owalnej pasuje z kolei większość kształtów.