Freelancer - jak zacząć? Wady i zalety pracy w domu
28.01.2019 14:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Freelancing to ścieżka zawodowa coraz częściej wybierana przez młodych wchodzących na rynek pracy. Praca na własną rękę to jednak spore wyzwanie i skomplikowane przedsięwzięcie. Bycie freelancerem wymaga cech nie tylko takich jak przedsiębiorczość, ale również umiejętność negocjacji czy determinacja.
Freelancer – jak zacząć?
Trudno wróżyć powodzenie w byciu dobrze prosperującym freelancerem osobie, która chce rozpocząć taką karierę z dnia na dzień. Aby stać się ekspertem w jakiejś dziedzinie, należy mieć wiedzę i doświadczenie. O tym zaś świadczyć będzie portfolio freelancera. To ono będzie dla zleceniodawcy sygnałem, że ma do czynienia z profesjonalnym wykonawcą.
Freelancer może specjalizować się w różnych zajęciach, najczęściej kreatywnych. Chodzić będzie zatem o dziennikarzy, copywriterów, fotografów, grafików komputerowych, doradców i szkoleniowców. Na początku warto brać udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych. Dobrym pomysłem może okazać się praca na etat w firmie działającej w danej dziedzinie. W ten sposób przyszły freelancer ma nie tylko świetny wpis do CV, ale również opiekę mentora i wsparcie innych pracowników w doskonaleniu warsztatu.
Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i skomponowaniu portfolio osoba aspirująca do zostania freelancerem powinna zajrzeć na jedną z platform internetowych, które łączą zleceniodawców ze zleceniobiorcami. Te portale pozwalają nie tylko na znalezienie ofert dla freelancerów, ale również na dokonanie rozliczeń między stronami.
Freelancer – o czym powinien pamiętać?
Istnieje kilka ważnych zasad wśród freelancerów. Pierwszą z nich jest zasada ograniczonego zaufania. Każde zlecenie Freelancer powinien dobrze przestudiować. Jeśli cokolwiek wydaje się podejrzane lub niejasne, a kontakt ze zleceniodawcą jest utrudniony, to warto zachować ostrożność, a w ostateczności odrzucić ofertę.
Kolejna sprawa to stawki freelancera. Zanim jakąkolwiek zaproponujemy, warto zrobić dokładny wywiad i zbadać branżę pod tym względem. Zbyt wysokie kwoty mogą zniechęcić potencjalnego klienta, a zbyt małe zakrawać o nieuczciwą konkurencję, a czasem nawet pogrążyć innych freelancerów.
Praca freelancera – wady i zalety
Do niekwestionowanych plusów pracy jako freelancer należy samodzielne ustalanie godzin pracy. Nie musi wstawać rano ani zostawać po godzinach. Poza tym sam wyznacza zakres pracy i decyduje, ile zleceń przyjmie. Brak przełożonego i współpracowników, z którymi trzeba dzielić obowiązki i iść na kompromis, daje wolną rękę osobom, które nie lubią przed kimś odpowiadać. Ostatnia zaleta freelancingu to pełna swoboda artystyczna. Krytykiem może być tylko klient.
Jednak zawód freelancer wiąże się z pewnymi trudnościami. Po pierwsze wymaga samodyscypliny, determinacji i wyśmienitej organizacji pracy oraz czasu. Ponadto freelancer ma swój własny sprzęt, sam musi zadbać o zakup odpowiednich programy i ich licencji, w razie awarii sam naprawić komputer czy aparat fotograficzny. Do tego dochodzi obowiązek rozliczeń z fiskusem, samodzielne opłacanie składek i inne formalności, za które zwykle odpowiada pracodawca.