Blisko ludziFreelancer - jak zacząć? Wady i zalety pracy w domu

Freelancer - jak zacząć? Wady i zalety pracy w domu

Freelancer - jak zacząć? Wady i zalety pracy w domu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | pexels.com
28.01.2019 14:43

Freelancing to ścieżka zawodowa coraz częściej wybierana przez młodych wchodzących na rynek pracy. Praca na własną rękę to jednak spore wyzwanie i skomplikowane przedsięwzięcie. Bycie freelancerem wymaga cech nie tylko takich jak przedsiębiorczość, ale również umiejętność negocjacji czy determinacja.

Freelancer – jak zacząć?

Trudno wróżyć powodzenie w byciu dobrze prosperującym freelancerem osobie, która chce rozpocząć taką karierę z dnia na dzień. Aby stać się ekspertem w jakiejś dziedzinie, należy mieć wiedzę i doświadczenie. O tym zaś świadczyć będzie portfolio freelancera. To ono będzie dla zleceniodawcy sygnałem, że ma do czynienia z profesjonalnym wykonawcą.

Freelancer może specjalizować się w różnych zajęciach, najczęściej kreatywnych. Chodzić będzie zatem o dziennikarzy, copywriterów, fotografów, grafików komputerowych, doradców i szkoleniowców. Na początku warto brać udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych. Dobrym pomysłem może okazać się praca na etat w firmie działającej w danej dziedzinie. W ten sposób przyszły freelancer ma nie tylko świetny wpis do CV, ale również opiekę mentora i wsparcie innych pracowników w doskonaleniu warsztatu.

Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i skomponowaniu portfolio osoba aspirująca do zostania freelancerem powinna zajrzeć na jedną z platform internetowych, które łączą zleceniodawców ze zleceniobiorcami. Te portale pozwalają nie tylko na znalezienie ofert dla freelancerów, ale również na dokonanie rozliczeń między stronami.

Freelancer – o czym powinien pamiętać?

Istnieje kilka ważnych zasad wśród freelancerów. Pierwszą z nich jest zasada ograniczonego zaufania. Każde zlecenie Freelancer powinien dobrze przestudiować. Jeśli cokolwiek wydaje się podejrzane lub niejasne, a kontakt ze zleceniodawcą jest utrudniony, to warto zachować ostrożność, a w ostateczności odrzucić ofertę.

Kolejna sprawa to stawki freelancera. Zanim jakąkolwiek zaproponujemy, warto zrobić dokładny wywiad i zbadać branżę pod tym względem. Zbyt wysokie kwoty mogą zniechęcić potencjalnego klienta, a zbyt małe zakrawać o nieuczciwą konkurencję, a czasem nawet pogrążyć innych freelancerów.

Praca freelancera – wady i zalety

Do niekwestionowanych plusów pracy jako freelancer należy samodzielne ustalanie godzin pracy. Nie musi wstawać rano ani zostawać po godzinach. Poza tym sam wyznacza zakres pracy i decyduje, ile zleceń przyjmie. Brak przełożonego i współpracowników, z którymi trzeba dzielić obowiązki i iść na kompromis, daje wolną rękę osobom, które nie lubią przed kimś odpowiadać. Ostatnia zaleta freelancingu to pełna swoboda artystyczna. Krytykiem może być tylko klient.

Jednak zawód freelancer wiąże się z pewnymi trudnościami. Po pierwsze wymaga samodyscypliny, determinacji i wyśmienitej organizacji pracy oraz czasu. Ponadto freelancer ma swój własny sprzęt, sam musi zadbać o zakup odpowiednich programy i ich licencji, w razie awarii sam naprawić komputer czy aparat fotograficzny. Do tego dochodzi obowiązek rozliczeń z fiskusem, samodzielne opłacanie składek i inne formalności, za które zwykle odpowiada pracodawca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także