Ganglion – mało estetyczna, ale nieszkodliwa narośl na dłoniach i stopach
Ganglion, zwany również pseudotorbielą łącznotkankową, występuje w okolicach torebek stawowych oraz ścięgien. Najczęściej umiejscawia się na nadgarstku i jego okolicach. Pojawia się zazwyczaj po urazach, np. po złamaniach czy zwichnięciach nadgarstka.
Jak powstaje ganglion?
Torbiel powstaje w wyniku zapalenia ścięgna i jego osłonki, do którego dochodzi pod wpływem przeciążenia. Można się jej nabawić w trakcie dźwigania ciężkich przedmiotów oraz wzmożonego wysiłku fizycznego, który obciąża ręce lub nogi.
Osoby pracujące dużo przy komputerze również są na niego narażone, gdyż jego rozwojowi sprzyja długie utrzymywanie ręki w jednej pozycji.
Czy torbiel jest niebezpieczna?
Narośl ta nie jest niebezpieczna, jednak przy dużym obrzęku i dolegliwościach z nią związanych zaleca się konsultację z lekarzem oraz zabieg usunięcia jej. Jeśli ganglion powoduje uporczywy ból, należy udać się do lekarza.
W celu pozbycia się ganglionu wykonuje się punkcję i aspirację strzykawką. W ten sposób opróżnia się torbiel z treści galaretowatej. Taki zabieg jest jednak nietrwały - po jakimś czasie narośl może pojawić się ponownie.
Profesor Andrzej Fal komentuje wyniku testów nauczycieli. Ekspert dostrzega wadę tego pomysłu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl