Trwa ładowanie...

Ganglion – mało estetyczna, ale nieszkodliwa narośl na dłoniach i stopach

Charakterystyczne zgrubienie w okolicach nadgarstka, kolana, ręki lub stopy może być torbielą. Taką narośl nazywamy ganglionem. Składa się z komórek wypełnionych płynem lub galaretowatą treścią. Może przybierać różną wielkość, zazwyczaj od 0,5 do nawet 2 cm.
Share
Ganglion
GanglionŹródło: Wikipedia
d2argy9

Ganglion, zwany również pseudotorbielą łącznotkankową, występuje w okolicach torebek stawowych oraz ścięgien. Najczęściej umiejscawia się na nadgarstku i jego okolicach. Pojawia się zazwyczaj po urazach, np. po złamaniach czy zwichnięciach nadgarstka.

Zobacz także: Jankes zostanie tatą. Jego ukochana jest już w zaawansowanej ciąży

Jak powstaje ganglion?

Torbiel powstaje w wyniku zapalenia ścięgna i jego osłonki, do którego dochodzi pod wpływem przeciążenia. Można się jej nabawić w trakcie dźwigania ciężkich przedmiotów oraz wzmożonego wysiłku fizycznego, który obciąża ręce lub nogi.

d2argy9

Osoby pracujące dużo przy komputerze również są na niego narażone, gdyż jego rozwojowi sprzyja długie utrzymywanie ręki w jednej pozycji.

Zobacz także: Nikt o tym nie wiedział. Przyjaciółka Kamali Harris zdradziła, co zmieniło jej życie

Czy torbiel jest niebezpieczna?

Narośl ta nie jest niebezpieczna, jednak przy dużym obrzęku i dolegliwościach z nią związanych zaleca się konsultację z lekarzem oraz zabieg usunięcia jej. Jeśli ganglion powoduje uporczywy ból, należy udać się do lekarza.

d2argy9

W celu pozbycia się ganglionu wykonuje się punkcję i aspirację strzykawką. W ten sposób opróżnia się torbiel z treści galaretowatej. Taki zabieg jest jednak nietrwały - po jakimś czasie narośl może pojawić się ponownie.

Profesor Andrzej Fal komentuje wyniku testów nauczycieli. Ekspert dostrzega wadę tego pomysłu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2argy9

Podziel się opinią

Share
d2argy9
d2argy9