Mogą pojawić się w całej Polsce. Oto co należy zrobić

Mogą pojawić się w całej Polsce. Oto co należy zrobić

Rój pszczół na progu budynku
Rój pszczół na progu budynku
Źródło zdjęć: © Facebook | DMK
11.04.2024 11:04, aktualizacja: 11.04.2024 11:42

Kilka dni temu w sieci pojawiło się przerażające zdjęcie, przedstawiające ogromną ilość pszczół wędrownych, znajdujących się na progu domu. Co należy zrobić, gdy podobna sytuacja spotka nas samych?

Ostatnio w sieci popularność zyskuje fotografia przedstawiająca rój pszczół, które znalazły się w pobliżu budynku. Pszczoły ukazane na zdjęciu nazywane są "wędrownymi" lub "podróżującymi".

Dlaczego tak duża ilość pszczół pojawiła się właśnie w tym miejscu? Dzieje się tak, kiedy rój zdecyduje się opuścić swój poprzedni ul w celu znalezienia nowego miejsca, Przyczyny takiego zachowania mogą być różnorodne - od reakcji na zagrożenie po naturalny proces rojenia się, który występuje, gdy liczba pszczół w ulu przekroczy pewną granicę. Co robić w takim przypadku?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co robić, gdy pszczoły wędrowne znajdą się w okolicy naszego domu?

Na facebookowej stronie DMK pojawił się wpis informujący o tym, jak należy się zachować, gdy pszczoły wędrowne zdecydują się na odpoczynek, blisko zabudowania. 

"Kiedy zobaczysz coś takiego, nie bój się, nie dzwoń po strażaków ani policję, nie ruszaj i nie zabijaj ich" - czytamy w opisie zdjęcia.

W dalszej części wpisu zalecane jest skontaktowanie się z pobliskim pszczelarzem. Jeśli nie mamy do niego numeru kontaktowego, warto zgłosić się do OSP. Strażacy często mają numer telefonu do pszczelarza, który może przyjechać i zabrać rój.

Zazwyczaj jednak pszczoły po odzyskaniu energii odlecą same po kilkunastu godzinach. Jeśli chcemy im pomóc, warto niedaleko nich postawić płaski talerz z wodą lub wodą z odrobiną miodu. Zaleca się, aby do środka umieścić kilka kamyczków lub deseczkę, aby owady podczas napojenia się nie potopiły. Co ważne, nie należy robić krzywdy pszczołom, ani ich niepokoić. Pszczoły nie atakują, jeśli czują się bezpiecznie.

Dlaczego pszczoły miodne są tak ważne?

Pszczoły miodne stanowią fascynującą grupę owadów, odgrywającą kluczową rolę w ekosystemie. Te małe, pokryte włoskami stworzenia z ogromną dokładnością zbierają nektar i pyłek, a ich praca w zapylaniu roślin jest nieoceniona.

Dzięki ich działalności możemy cieszyć się produktami takimi jak miód oraz wosk. Należy również zaznaczyć, że pszczoły miodne są stworzeniami o obronnym, a nie agresywnym zachowaniu, atakując jedynie w sytuacji, gdy poczują się zagrożone.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta