Blisko ludziGdy miała 11 lat, zmuszono ją do poślubienia dorosłego mężczyzny. Dziś walczy o prawa dzieci

Gdy miała 11 lat, zmuszono ją do poślubienia dorosłego mężczyzny. Dziś walczy o prawa dzieci

Gdy miała 11 lat, zmuszono ją do poślubienia dorosłego mężczyzny. Dziś walczy o prawa dzieci
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik

30.01.2018 09:36, aktual.: 30.01.2018 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykanka Sherry Johnson była zgwałcona, zaszła w ciążę i została wydana za mąż, gdy miała 11 lat. Teraz sama walczy o to, by inne dziewczynki nie musiały doświadczać takiego horroru. Tymczasem śluby zawierane przez dorosłych z nieletnimi są częstsze, niż nam się wydaje.

Historia Sherry jest wstrząsająca, jednak kobieta nie chce, by to doświadczenie poszło na marne. Znalazła w sobie siłę, by przeciwstawić się opresji i zmienić swoje życie. Teraz chce pomagać innym dziewczynkom, które zmusza się do małżeństwa. Nie tylko w krajach Bliskiego Wschodu czy w Afryce, bo z takimi regionami świata zwykle kojarzony jest ten straszny proceder. W samym środku cywilizowanego świata, na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Sherry została po raz pierwszy zgwałcona, gdy miała zaledwie 8 lat. Jako 10-latka zaszła w ciążę, a rok później rodzice zmusili ją do poślubienia swojego gwałciciela. By urodzić i zająć się dzieckiem, dziewczynka musiała porzucić szkołę.

Dziś Sherry ma 58 lat. Ostatnich pięć spędziła prowadząc akcję uświadamiającą, że tego typu proceder wciąż ma miejsce w wielu miejscach na świecie. Przyczyniła się przeforsowania w 2014 roku przez Florida House zakazu małżeństw z dziećmi poniżej 16. roku życia. Teraz chciałaby, by podobne prawo zostało wprowadzone w całych Stanach Zjednoczonych. Jak dotąd bezskutecznie.

Mimo to wydaje się, że jednak coś się zmienia. Jak informuje CNN, władze stanu Floryda wprowadziły właśnie prawo całkowitego zakazu małżeństw nieletnich. Podobne rozwiązania prawne zaproponowały w ubiegłym roku Texas i Virginia – zakazano tam małżeństw poniżej 18. roku życia, ale z pewnymi wyjątkami. Młodsze dziewczęta mogą tam wychodzić za mąż, jeśli sąd dał im takie prawo. Władze Florydy nie chcą robić żadnych wyjątków.

Johnson ma wsparcie w osobie Lauren Book, 33-letnia senator, która również była molestowana jako dziecko i dziś walczy z łamaniem praw dzieci i kobiet. – Zanim twoja sprawa nie otrzyma twarzy, ludzie nie zrozumieją – opowiada Book w rozmowie z CNN. – Sherry jest tą twarzą – mówi z naciskiem. Book jest jedną z polityczek, które starają się przeforsować analogiczne prawo w Senacie USA.

– Mogę się teraz zrelaksować. Jestem na dobrej drodze – mówi z przekonaniem Johnson. Małżeństwa dzieci w większości stanów USA są legalne z uwagi na liczne wyjątki. Dzieci są wydawane za mąż, ponieważ tak zdecydowali ich rodzice bądź sąd. Wśród nich są dziewczynki, które poślubiają dorosłych mężczyzn. Przypadki takich małżeństw oraz nadużyć względem dzieci są zgłaszane przez organizację pozarządową Tahirih Justice Center. Okazuje się, że ślubów z dziećmi jest w Stanach Zjednoczonych niemało – Pew Research Center wskazało w 2014 blisko 60 tys. przypadków małżeństw z nieletnimi w wieku 15-17 lat.

Źródło: CNN

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także