FitnessGdy miesiączka utrudnia normalne funkcjonowanie

Gdy miesiączka utrudnia normalne funkcjonowanie

Jesteś rozdrażniona, masz wahania nastroju, albo najzwyczajniej w świecie czujesz się przemęczona. Takie stany zdarzają się każdej z nas przynajmniej raz w miesiącu. Nie ma co się obwiniać. Jesteś kobietą i hormony wywierają wpływ na twoje życie. Jak sobie radzić, gdy dolegliwości związane z PMS, bolesną miesiączką, menopauzą mają wpływ na twoje samopoczucie i przeszkadzają w pracy?

Gdy miesiączka utrudnia normalne funkcjonowanie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jesteś rozdrażniona, masz wahania nastroju, albo najzwyczajniej w świecie czujesz się przemęczona. Takie stany zdarzają się każdej z nas przynajmniej raz w miesiącu. Nie ma co się obwiniać. Jesteś kobietą i hormony wywierają wpływ na twoje życie. Jak sobie radzić, gdy dolegliwości związane z PMS, bolesną miesiączką, menopauzą mają wpływ na twoje samopoczucie i przeszkadzają w pracy?

Za głównego winowajcę PMS (z ang. Premenstrual Syndrome) uważa się nadmierną aktywność estrogenu. Dolegliwości towarzyszące oczekiwaniu na miesiączkę przypisuje się również procesowi produkcji estrogenów oraz niedoborowi progestagenów w drugiej fazie cyklu. A dolegliwości te to m.in. zawroty i bóle głowy, opuchlizna nóg, wahania nastroju, przygnębienie.

Gdy dopada nas taki stan, nic dziwnego, że trudniej nam się skoncentrować w pracy, a niektóre sprawy urastają do rangi problemu. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę. Zrezygnuj z posiłków ciężkostrawnych i wysokokalorycznych na rzecz lekkostrawnych.

Pij dużo wody mineralnej, a wystrzegaj się napojów bogatych w kofeinę (kawy, napojów energetyzujących). Nie dosalaj potraw, gdyż sól odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie. Objawy PMS- u nasila też palenie papierosów. Staraj się też wykonywać regularne ćwiczenia, ale nie forsuj swojego organizmu. Objawy napięciowe pomagają redukować preparaty z magnezem, manganem i witaminą E.

Bolesne miesiączki

Jeśli nigdy nie miałaś bolesnych miesiączek, często trudno zrozumieć ci koleżankę, która na nie cierpi. Bywa, że nie tylko boli brzuch, ale dochodzą do tego zawroty głowy i wymioty. Praca na pewno nie należy do łatwych w takiej sytuacji, a co dopiero, gdy ktoś nie rozumie, jak bardzo cierpisz. Za skurcze macicy, które powodują bóle miesiączkowe, odpowiadają produkowane w nadmiarze prostaglandyny.

Na bolesność miesiączek wpływ może mieć niewłaściwa dieta. Staraj się unikać cukru i wszelkich słodyczy oraz napojów gazowanych. Wzbogać swoją dietę o jogurty i kefiry. Zawarty w nich wapń ułatwia krzepnięcie krwi oraz zmniejsza ilość skurczy mięśni.

Ulgę przyniosą też herbatki ziołowe, które działają uspokajająco i rozkurczająco. Szczególnie wskazane są: kozłek lekarski, kalina, nagietek, malina, dziurawiec. Zalej szklanką wrzątku 1 łyżeczkę ziół. Pij po zaparzeniu 3 - 4 razy dziennie.

Ziołem często stosowanym przy dolegliwościach menstruacyjnych jest rumianek, a picie naparu warto rozpocząć już trzy dni przed spodziewaną miesiączką. Gdy bóle są bardzo silne, sięgnij po tabletki przeciwbólowe, a jeśli są słabsze i ograniczają się do podbrzusza, wystarczą środki rozkurczowe.

Menopauza

Wiele osób i nie tylko mężczyzn naszą nadmierną drażliwość tłumaczy jednym ironicznym stwierdzeniem: „pewnie ma menopauzę”. Cóż, ten czas w życiu kobiety to cały wachlarz dolegliwości, które mogą przeszkadzać w pracy.

Rozmawiasz z klientem i nagle uderza cię fala gorąca i cała zlewasz się potem. Albo ogarnia cię nieproporcjonalne do sytuacji poczucie przygnębienia i żalu, gdy szef zwróci uwagę. Nie starajmy się jednak usprawiedliwiać menopauzą naszego zachowania w pracy, bo raczej nie ma co liczyć na zrozumienie.

Jak sobie radzić, gdy dolegliwości związane z menopauzą przeszkadzają w pracy? Zadbaj, aby twoja dieta zawierała produkty bogate w fitoestrogeny. To roślinne hormony, które w pewnym sensie mogą zastąpić te naturalne, których w organizmie kobiety zaczyna brakować.

Dużo fitoestrogenów zawiera m.in. soja, siemię lniane, pietruszka, seler, fenkuł. Ogranicz kawę, która może wywoływać uderzenia gorąca. Zamiast niej wypij napar z szałwii lekarskiej, która uśmierza napady gorąca. Jeśli objawy menopauzy są bardzo silne, może warto rozważyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

mpi/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowiemenopauzamiesiączka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)