FitnessGdy świat się kręci

Gdy świat się kręci

Gdy świat się kręci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
02.06.2011 14:59, aktualizacja: 22.02.2012 16:42

Każda z nas chociaż raz w życiu doświadczyła uczucia, jakby cały świat zaczął nagle wirować. Jeśli zdarzyło się to po wyczerpującym tańcu czy nagłej zmianie pozycji - to normalna reakcja organizmu. Wizyty u lekarza wymaga sytuacja, gdy zawroty głowy pojawiają się bez przyczyny.

Każda z nas chociaż raz w życiu doświadczyła uczucia, jakby cały świat zaczął nagle wirować. Jeśli zdarzyło się to po wyczerpującym tańcu czy nagłej zmianie pozycji - to normalna reakcja organizmu. Wizyty u lekarza wymaga sytuacja, gdy zawroty głowy pojawiają się bez przyczyny. Zawroty głowy same w sobie nie są chorobą. Mogą jednak towarzyszyć pewnym schorzeniom, bądź je sygnalizować, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Poza tym zawroty głowy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie. Świat może wirować pod wpływem silnych emocji, na skutek źle dobranych okularów, bądź zażywania niektórych leków. U osób starszych zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą wynikać z niedotlenienia mózgu, będącego następstwem miażdżycy. Przyczyną mogą być też choroby neurologiczne, problemy z błędnikiem. Ten niewielki narząd znajduje się w uchu wewnętrznym i odpowiada za naszą równowagę.

Czy to błędnik?

Istnieje kilka objawów, które mogą sugerować, że u przyczyn zawrotów głowy leżą zaburzenia błędnika. Może tak być, gdy zawroty mają charakter napadowy: pojawiają się nagle, a po upływie pewnego czasu zaczynają zanikać. Inny sygnał, to ich nasilanie się podczas ruchów głową czy zamknięcia oczu. Do tego często dochodzą kłopoty ze słuchem, które mogą dotyczyć jednego ucha bądź obu. Możesz przestać słyszeć, mogą pojawić się szumy, trzaski, a nawet głuchota, a także uczucie pełności w uchu.

Dodatkowo często występują nudności, wymioty, skóra jest blada i szybko się pocisz. Charakterystycznym objawem dla zaburzeń błędnika jest oczopląs. Są to rytmiczne, mimowolne ruchy obu gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej lub po elipsie. W przypadku zaburzeń błędnika oczopląs nigdy nie jest rozbieżny. W chorobach błędnika rzadko występuje ból głowy, nigdy natomiast nie pojawiają się zaburzenia widzenia, świadomości, pamięci, czucia, utrata przytomności, czy niedowłady.

Trafna diagnoza

Poszukiwania przyczyny należy zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad: zapyta o częstość i intensywność zawrotów, czas ich trwania, objawy towarzyszące utracie równowagi, a także o inne dolegliwości, np. nudności, drżenie mięśni, podwójne widzenie. Następnie skieruje na dodatkowe badania, które powinnaś wykonać. W zależności od wyników dostaniesz skierowanie do specjalisty: laryngologa, okulisty, neurologa bądź kardiologa, którzy przeprowadzą dalszą diagnostykę.

Może ona obejmować badania laboratoryjne, badanie słuchu, elektronystagmografię i videonystagmografię (umożliwiające analizę oczopląsów różnych rodzajów oraz określenie rodzaju uszkodzenia układu równowagi).

Do badań rutynowych należy też RTG części szyjnej kręgosłupa i głowy (wykazuje zmiany zwyrodnieniowe mogące ograniczać przepływ krwi do mózgu) oraz badania przepływu w tętnicach szyjnych (pomagają wykryć przewężenia w tętnicach). Aby odróżnić czy u źródła zawrotów głowy leżą choroby błędnika czy inne (głównie neurologiczne), wykonuje się tzw. próby obrotowe na specjalnych obrotowych fotelach.

Aby przestało się kręcić

W zależności od przyczyny dolegliwości w terapii stosuje się leki o określonym działaniu. Oprócz środków farmakologicznych u osób młodych dużą wagę przywiązuje się do rehabilitacji i wykonywania specjalnych ćwiczeń. Metoda ta pozwala poprawić automatyczne reakcje organizmu, odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi, a także płynność i koordynację ruchu.

mpi/kg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także