FitnessGimnastyka przy okazji

Gimnastyka przy okazji

Pośpiech, zmęczenie, brak odpowiedniego stroju czy sprzętu to najczęściej wymieniane powody małej aktywności fizycznej. Nie musimy jednak modyfikować planu dnia i przerywać codziennych zajęć, aby zafundować sobie odrobinę ruchu. Choć zaprezentowane poniżej ćwiczenia nie zagwarantują zrzucenia zbędnych kilogramów, to z pewnością pomogą wzmocnić i rozluźnić słabe i spięte mięśnie.

Gimnastyka przy okazji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Pośpiech, zmęczenie, brak odpowiedniego stroju czy sprzętu to najczęściej wymieniane powody małej aktywności fizycznej. Nie musimy jednak modyfikować planu dnia i przerywać codziennych zajęć, aby zafundować sobie odrobinę ruchu. Choć zaprezentowane poniżej ćwiczenia nie zagwarantują zrzucenia zbędnych kilogramów, to z pewnością pomogą wzmocnić i rozluźnić słabe i spięte mięśnie.

Przy biurku: Siedząca praca to obciążenie nie tylko dla kręgosłupa, ale i nóg. Pozostawanie przez dłuższy czas w bezruchu oraz zakładanie nogi na nogę utrudnia krążenie, czego efektem mogą być „pajączki”, żylaki i obrzęki. Dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o krótkich przerwach co 2-3 godziny pracy – kilka minut spokojnej gimnastyki przywróci swobodny przepływ krwi. Jednak o zdrowie żył możesz zadbać również „przy okazji”, nie przerywając pracy. Jak to zrobić? Siedząc, wyprostuj prawą nogę i wykonuj krążenia stopą – 10 krążeń w jedną stronę i 10 krążeń w drugą. Tak samo ćwicz lewą stopą.

Do kolejnego ćwiczenia, które „zaprzęgnie” do pracy przede wszystkim mięśnie brzucha, chwyć rękami brzeg biurka, złącz nogi i zegnij je w kolanach. Unieś stopy na wysokość około 10 centymetrów. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund i opuść nogi. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Z kolei mięśnie nóg wzmocnisz, wykonując proste ćwiczenie izometryczne. Zgięte w kolanach nogi skrzyżuj na wysokości kostek i naciskaj nimi na siebie przez 10 sekund, po czym rozluźnij mięśnie. Powtórz 10 razy. Na koniec zafunduj gimnastykę palcom u stóp – kurcz i rozkurczaj palce najpierw prawej, potem lewej stopy.

Częstym efektem wielogodzinnej pracy przy komputerze jest dotkliwy ból karku. Nie musisz wstawać od biurka, żeby rozruszać zesztywniałe mięśnie. Wystarczy, że wykonasz kilka powolnych krążeń głową w obie strony. Możesz równocześnie zataczać kręgi ramionami.

W łazience

Ćwiczenia w trakcie wieczornej lub porannej toalety? Jak najbardziej. Podczas mycia zębów nie siedź zgarbiona na skraju wanny. Stań wyprostowana i powoli unoś się i opuszczaj na palcach. Poczujesz, jak pracują mięśnie łydek. Wykonaj 10 powtórzeń. Następnie chwyć wolną ręką brzeg umywalki i uginaj nogi w kolanach. Powtórz przysiady 10 razy. Kondycję mięśni ramion poprawisz, ćwicząc z… ręcznikiem. Chwyć go za końce, tak aby jedna ręka znalazła się obok głowy, a druga w pobliżu talii. Wycierając plecy, rozciągaj ręcznik w przeciwnych kierunkach.

Zawsze i wszędzie

W autobusie, w pracy, podczas czytania książki czy sprzątania – wybrane partie mięśni możesz ćwiczyć właściwie w każdej sytuacji. Jak w prosty sposób zapewnić sobie jędrny brzuch, uda i pośladki? Po prostu pamiętaj o ich częstym napinaniu. Tak samo ćwicz mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla.

Po co? Mocne i sprawne mięśnie Kegla to mniejsze ryzyko wystąpienia wstydliwego nietrzymania moczu, większa satysfakcja z życia seksualnego i łatwiejszy poród. Pierwszym krokiem musi być ich prawidłowe zlokalizowanie. Mięśnie dna miednicy to te, które napinasz, chcąc zatrzymać strumień moczu. Jak ćwiczyć? 2-3 razy dziennie wykonaj następującą serię – napnij mięśnie, policz do 5 i rozluźnij je, powtórz 15-20 razy.

Zmień przyzwyczajenia

Na co dzień mamy wiele okazji do rozruszania mięśni i spalenia kalorii, częściej jednak wybieramy wygodę i oszczędność czasu. Najwyższa pora, aby to zmienić. Zamiast windy, wchodź po schodach. Nie zniechęcaj się, jeśli już na trzecim piętrze nie będziesz mogła złapać tchu. Odpocznij chwilę i idź dalej. Przekonasz się, że z każdym kolejnym wejściem twoja kondycja będzie coraz lepsza. Na zakupy do sklepu za rogiem wybierasz się autem? Idź na piechotę, jednak pamiętaj, aby w drodze powrotnej rozłożyć ciężar zakupów na obie ręce. Jeździsz do pracy autobusem? W drodze powrotnej wysiądź 1-2 przystanki wcześniej i przespaceruj się.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)