Gliceryna kosmetyczna i gliceryna farmaceutyczna - zastosowanie i działanie
Produkty bogate w glicerynę nawilżają i regenerują skórę, a do tego łatwo się wchłaniają. Gliceryna spotykana jest najczęściej w oczyszczonej formie, co ułatwia łączenie jej z innymi składnikami, komponując domowe peelingi i maski.
14.08.2018 | aktual.: 24.02.2019 18:27
Gliceryna kosmetyczna - właściwości i zastosowanie
Gliceryna w kosmetykach charakteryzuje się strukturą, która składa się z cząstek trójwodorotlenowych uzyskanych w procesie produkcji mydła. Jako produkt uboczny gliceryna charakteryzuje się zawiesistą konsystencję nie posiadającą zapachu ani smaku, dzięki czemu bardzo dobrze łączy się z wodą i alkoholem. Z tego względu we współczesnej kosmetyce wyróżnia się dwa typy gliceryny:
- naturalny powstający jako produkt roślinnego lub zwierzęcego tłuszczu;
- syntetyczny, podczas którego glicerynę uzyskuje się bezpośrednio z propylenu.
Gliceryna farmaceutyczna - właściwości i zastosowanie
Glicerynę farmaceutyczną wykorzystuje się w formie leku (np. płyny, czopki doodbytnicze, krople do oczu). W najwyższych stężeniach gliceryna stosowana jest na uszkodzenia skórne w postaci obtarć i zrogowaciałego naskórka. Poza tym może być stosowana drogą doustną, w postaci środków przeczyszczających pobudzających jelita do wzmożonej aktywności, oraz doodbytniczą.
Co więcej, gliceryna bardzo często spotykana jest w składach leczniczych produktów do suchych oczu, np. w kroplach. Jest również często wykorzystywaną substancją pomocniczą w kosmetykach, gdzie łączona jest z takimi elementami jak np. oleje.
Gliceryna w kosmetykach
Gliceryna jest również popularnym składnikiem kosmetyków, co zawdzięcza niskiej cenie oraz popularności. Z drugiej strony jej popularność nie jest przypadkowa. Uważa się, że gliceryna jest jedną z najlepiej wchłaniających wodę substancji wśród składników kosmetyków. Kolejnym znaczącym atutem gliceryny jest fakt, że ciężko jest ją rozpuścić za pomocą tłuszczy, co powoduje, że wykorzystywana jest w produkcji szminek i gęstych kremów pielęgnujących.
Jest to również zasługa jej struktury, która ułatwia proces łączenia zachodzący wewnątrz kosmetyku. Dzięki temu kosmetyki mające ją w składzie łatwiej się wchłaniają i szybciej penetrują kolejne warstwy skóry.
Gdzie kupić glicerynę i do czego jej użyć?
Gliceryna to w Polsce powszechnie dostępna substancja, dlatego bardzo łatwo można ją kupić choćby w najbliższej aptece. Jeśli chodzi o wykorzystanie, glicerynę dodaje się najczęściej do domowej produkcji kosmetyków, czyli kremów, podkładów czy masek (zarówno do twarzy jak i włosów) do każdego rodzaju cery. Najważniejszy mimo wszystko pozostaje fakt, że gliceryna polecana jest szczególnie do pielęgnacji skóry starzejącej się i suchej.