Trwa ładowanie...
d2e8u03

Gliceryna kosmetyczna i gliceryna farmaceutyczna - zastosowanie i działanie

Produkty bogate w glicerynę nawilżają i regenerują skórę, a do tego łatwo się wchłaniają. Gliceryna spotykana jest najczęściej w oczyszczonej formie, co ułatwia łączenie jej z innymi składnikami, komponując domowe peelingi i maski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gliceryna to często pomijana substancja, która charakteryzuje się wysokimi właściwościami pielęgnującymi.
Gliceryna to często pomijana substancja, która charakteryzuje się wysokimi właściwościami pielęgnującymi. (Shutterstock.com)
d2e8u03

Gliceryna kosmetyczna - właściwości i zastosowanie

Gliceryna w kosmetykach charakteryzuje się strukturą, która składa się z cząstek trójwodorotlenowych uzyskanych w procesie produkcji mydła. Jako produkt uboczny gliceryna charakteryzuje się zawiesistą konsystencję nie posiadającą zapachu ani smaku, dzięki czemu bardzo dobrze łączy się z wodą i alkoholem. Z tego względu we współczesnej kosmetyce wyróżnia się dwa typy gliceryny:

  • naturalny powstający jako produkt roślinnego lub zwierzęcego tłuszczu;
  • syntetyczny, podczas którego glicerynę uzyskuje się bezpośrednio z propylenu.
d2e8u03

Gliceryna farmaceutyczna - właściwości i zastosowanie

Glicerynę farmaceutyczną wykorzystuje się w formie leku (np. płyny, czopki doodbytnicze, krople do oczu). W najwyższych stężeniach gliceryna stosowana jest na uszkodzenia skórne w postaci obtarć i zrogowaciałego naskórka. Poza tym może być stosowana drogą doustną, w postaci środków przeczyszczających pobudzających jelita do wzmożonej aktywności, oraz doodbytniczą.

Co więcej, gliceryna bardzo często spotykana jest w składach leczniczych produktów do suchych oczu, np. w kroplach. Jest również często wykorzystywaną substancją pomocniczą w kosmetykach, gdzie łączona jest z takimi elementami jak np. oleje.

Gliceryna w kosmetykach

Gliceryna jest również popularnym składnikiem kosmetyków, co zawdzięcza niskiej cenie oraz popularności. Z drugiej strony jej popularność nie jest przypadkowa. Uważa się, że gliceryna jest jedną z najlepiej wchłaniających wodę substancji wśród składników kosmetyków. Kolejnym znaczącym atutem gliceryny jest fakt, że ciężko jest ją rozpuścić za pomocą tłuszczy, co powoduje, że wykorzystywana jest w produkcji szminek i gęstych kremów pielęgnujących.

d2e8u03

Jest to również zasługa jej struktury, która ułatwia proces łączenia zachodzący wewnątrz kosmetyku. Dzięki temu kosmetyki mające ją w składzie łatwiej się wchłaniają i szybciej penetrują kolejne warstwy skóry.

Gdzie kupić glicerynę i do czego jej użyć?

Gliceryna to w Polsce powszechnie dostępna substancja, dlatego bardzo łatwo można ją kupić choćby w najbliższej aptece. Jeśli chodzi o wykorzystanie, glicerynę dodaje się najczęściej do domowej produkcji kosmetyków, czyli kremów, podkładów czy masek (zarówno do twarzy jak i włosów) do każdego rodzaju cery. Najważniejszy mimo wszystko pozostaje fakt, że gliceryna polecana jest szczególnie do pielęgnacji skóry starzejącej się i suchej.

d2e8u03

Podziel się opinią

Share
d2e8u03
d2e8u03