Trwa ładowanie...
d39ez5n

Gorąca kąpiel zamiast treningu? Wyniki badań zaskakują

Czy może być coś przyjemniejszego od długiej, gorącej kąpieli z dużą ilością pachnącej pianą? Relaksuje, rozgrzewa, rozluźnia mięśnie. Jednak jak się okazuje to niejedyne zalety leżenia w wannie. Naukowcy odkryli, że gorąca kąpiel to doskonały sposób na spalanie kalorii!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według badań gorąca kąpiel to coś więcej, niż sposób na odprężenie po stresującym dniu.
Według badań gorąca kąpiel to coś więcej, niż sposób na odprężenie po stresującym dniu. (123RF.COM)
d39ez5n

Według badań doktora Steve’a Faulknera z Uniwersytetu Loughborough, gorąca kąpiel to coś więcej, niż sposób na odprężenie po stresującym dniu. Może spalić tyle kalorii, co bieg, pomaga także zapobiegać cukrzycy typu 2. Niemożliwe? A jednak! Wiele kultur dostrzega korzyści płynące z gorących kąpieli. Jednak dopiero niedawno nauka zaczęła się interesować oddziaływaniem "biernego ogrzewania" na zdrowie człowieka.

Na Uniwersytecie Loughborough zbadano, jaki wpływ ma gorąca kąpiel na kontrolę poziomu cukru we krwi i ilość spalonych kalorii. W badaniu wzięło udział 14 mężczyzn. Najpierw wzięli godzinną kąpiel w gorącej wodzie (40 st.), a następnie przez godzinę musieli jeździć na rowerze. Badania zostały zaplanowane tak, by temperatura ciała wzrosła o 1 st. w ciągu 60 min. Naukowcy zmierzyli liczbę kalorii spalanych przez mężczyzn w każdej sesji. Sprawdzano również poziom cukru we krwi przez 24 godziny po każdej próbie.

- Okazało się, że poziom cukru we krwi był o 10 proc. niższy, gdy po spożyciu posiłku uczestnicy wzięli gorącą kąpiel, niż gdy uprawiali sport - wyjaśnił doktor Faulkner. Dodał także, że kąpiele wzmacniają układ odpornościowy. Regularnie stosowane mogą zmniejszyć przewlekłe stany zapalne, które często występują w przypadku długotrwałych chorób, takich jak cukrzyca typu 2.

d39ez5n

Obie aktywności podnoszą temperaturę ciała, co przekłada się na zwiększenie spalania kalorii. Jazda na rowerze pozwala spalić około 630 kalorii w ciągu godziny, natomiast kąpiel przyśpiesza ten proces. Podczas 60 min. leżenia w wannie możemy spalić ok. 130 kcal, to tyle, co w ciągu półgodzinnego spaceru. Doktor Steve Faulkner przekonuje, że zanurzenie ciała w gorącej wodzie powoduje szok, którego rezultatem jest uwolnienie białek odpowiedzialnych za spalanie glukozy.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z uprawiania sportu i zdrowego odżywiania. Warto jednak po treningu odprężyć się w gorącej kąpieli.

*Zobacz też: 5 prostych kroków w codziennej pielęgnacji twarzy *

d39ez5n

Podziel się opinią

Share

d39ez5n

d39ez5n