FitnessGorąca kąpiel zamiast treningu? Wyniki badań zaskakują

Gorąca kąpiel zamiast treningu? Wyniki badań zaskakują

Gorąca kąpiel zamiast treningu? Wyniki badań zaskakują
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Gileta

27.12.2017 16:31, aktual.: 27.12.2017 17:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy może być coś przyjemniejszego od długiej, gorącej kąpieli z dużą ilością pachnącej pianą? Relaksuje, rozgrzewa, rozluźnia mięśnie. Jednak jak się okazuje to niejedyne zalety leżenia w wannie. Naukowcy odkryli, że gorąca kąpiel to doskonały sposób na spalanie kalorii!

Według badań doktora Steve’a Faulknera z Uniwersytetu Loughborough, gorąca kąpiel to coś więcej, niż sposób na odprężenie po stresującym dniu. Może spalić tyle kalorii, co bieg, pomaga także zapobiegać cukrzycy typu 2. Niemożliwe? A jednak! Wiele kultur dostrzega korzyści płynące z gorących kąpieli. Jednak dopiero niedawno nauka zaczęła się interesować oddziaływaniem "biernego ogrzewania" na zdrowie człowieka.

Na Uniwersytecie Loughborough zbadano, jaki wpływ ma gorąca kąpiel na kontrolę poziomu cukru we krwi i ilość spalonych kalorii. W badaniu wzięło udział 14 mężczyzn. Najpierw wzięli godzinną kąpiel w gorącej wodzie (40 st.), a następnie przez godzinę musieli jeździć na rowerze. Badania zostały zaplanowane tak, by temperatura ciała wzrosła o 1 st. w ciągu 60 min. Naukowcy zmierzyli liczbę kalorii spalanych przez mężczyzn w każdej sesji. Sprawdzano również poziom cukru we krwi przez 24 godziny po każdej próbie.

- Okazało się, że poziom cukru we krwi był o 10 proc. niższy, gdy po spożyciu posiłku uczestnicy wzięli gorącą kąpiel, niż gdy uprawiali sport - wyjaśnił doktor Faulkner. Dodał także, że kąpiele wzmacniają układ odpornościowy. Regularnie stosowane mogą zmniejszyć przewlekłe stany zapalne, które często występują w przypadku długotrwałych chorób, takich jak cukrzyca typu 2.

Obie aktywności podnoszą temperaturę ciała, co przekłada się na zwiększenie spalania kalorii. Jazda na rowerze pozwala spalić około 630 kalorii w ciągu godziny, natomiast kąpiel przyśpiesza ten proces. Podczas 60 min. leżenia w wannie możemy spalić ok. 130 kcal, to tyle, co w ciągu półgodzinnego spaceru. Doktor Steve Faulkner przekonuje, że zanurzenie ciała w gorącej wodzie powoduje szok, którego rezultatem jest uwolnienie białek odpowiedzialnych za spalanie glukozy.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z uprawiania sportu i zdrowego odżywiania. Warto jednak po treningu odprężyć się w gorącej kąpieli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także