Poznaj różne rodzaje pieprzu i soli
Jakie zdanie pojawia się w niemalże każdym przepisie kulinarnym? „Dopraw do smaku pieprzem i solą”. Jednak zarówno pieprz, jak i sól występuje w przeróżnych formach. Zapoznaj się z rodzajami tych dwóch najpopularniejszych przypraw.
Rodzaje soli
Niewielkie kryształki i szybkość, z jaką się rozpuszczają, czynią sól stołową jedną z najczęściej używanych przypraw. Najczęściej w soli tej znaleźć można krzemian wapnia – substancję przeciwbrylującą – i jod, który zapobiega chorobom tarczycy.
Jeżeli chodzi o sól morską, jest ona zdrowsza niż zwykła sól kuchenna – zawiera m.in. sód, wapń, fosfor, cynk, żelazo, potas, krzem, magnez czy selen. Z drugiej strony, zawiera mniej szkodliwego chlorku sodu. Stanowi doskonały dodatek do mięsa czy warzyw.
Różowa sól himalajska jest najzdrowszym typem soli. Dostarcza ona 84 minerałów, które są niezwykle łatwo wchłaniane przez organizm. Oprócz kuchni, znalazła także zastosowanie w zabiegach kosmetycznych i zdrowotnych.
Sól kamienna występuje w formie dużych, grubych kryształów, które ze względu na rozmiar nie rozpuszczą się w przygotowywanych potrawach, jednak znalazły inne kuchenne zastosowania. Sól kamienna zmniejsza bowiem temperaturę zamarzania wody, dlatego też, w połączeniu z wodą, szybko schłodzi butelkę wina. Często występuje także jako przybranie dań ze skorupiaków.
Rodzaje pieprzu
Tradycyjny czarny pieprz posiada właściwości rozgrzewające. Świeżo zmielona przyprawa nadaje potrawom charakterystyczny smak i ostrość.
Pieprz czerwony tak właściwie nie jest pieprzem, a jagodą pochodzącą z tropikalnych drzew wiecznie zielonych. Przyprawa ta jest pikantna, jednak posiada lekki, owocowy smak, który w połączeniu z niezwykłym kolorem czyni czerwony pieprz świetnym dodatkiem do miękkich serów, sałatek i popcornu.
Pieprz zielony, który przypominać może kapary, jest po prostu niedojrzałym pieprzem czarnym. Zwykle jest miękki, więc do jego rozdrobnienia nie będziesz potrzebować młynka. Całe lub zmielone ziarna wykorzystać możesz do sosów i sałatek, którym nadadzą niepowtarzalny aromat.
Natomiast pieprz biały jest w pełni dojrzałą formą pieprzu czarnego. Z ziaren usuwa się zewnętrzną czarną łuskę, a część wewnętrzna jest suszona. Niestety w procesie tym traci ona swoje właściwości rozgrzewające, jednak zachowuje ostrość i cytrusowy posmak. Wielu kucharzy używa białego pieprzu do jasnych sosów.