GotowaniePrzepisyZbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność, że są jadalne. Wahasz się? Nie ryzykuj!

Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność, że są jadalne. Wahasz się? Nie ryzykuj!

Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność, że są jadalne. Wahasz się? Nie ryzykuj!
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Paulina Brzozowska
18.08.2017 12:54, aktualizacja: 21.08.2017 12:05

Grzybobranie to dobry sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek na łonie przyrody, a przy okazji doskonały sposób na urozmaicenie jesiennego menu. Wybierając się na grzyby warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem wybierz się na pierwsze grzybobranie w towarzystwie kogoś bardziej doświadczonego. Jeśli nie masz takiej możliwości zaopatrz się w atlas grzybów (dostępne są również wersje online) i dokładnie obejrzyj zdjęcia grzybów jadalnych oraz tych najbardziej niebezpiecznych, przede wszystkim muchomora zielonawego, zwanego także sromotnikowym. Zdecydowana większość poważnych i śmiertelnych zatruć grzybami w Polsce spowodowanych jest spożyciem właśnie tego grzyba. Można go pomylić z innymi grzybami blaszkowatymi: z gąską zielonożółtą czy zielonawym gołąbkiem.

Zbierając grzyby pamiętaj o tych pięciu zasadach:
• Na początku zbieraj wyłącznie grzyby o spodzie kapelusza w postaci rurek, tzw. gąbki – z pewnością nie trafi ci się muchomor zielonkawy
• Nie zbieraj grzybów małych, ukrytych w ściółce, u których charakterystyczne cechy mogły się jeszcze nie wykształcić.
• Nie wkładaj swoich zbiorów do torebek foliowych. W folii grzyby łatwo się zaparzają i nawet w jadalnych gatunkach mogą się wytworzyć substancje szkodliwe dla zdrowia.
• Z pewnością słyszałeś, o którymś z „tradycyjnych” sposobów identyfikacji trujących okazów: jeśli grzyb jest gorzki to dowód, że jest trujący, jeśli cebula wrzucona do zupy grzybowej ściemnieje to znak, że w zupie jest trujący grzyb. Pod żadnym pozorem nie stosuj tych metod!
• W razie wątpliwości skorzystaj z bezpłatnych porad grzyboznawców dyżurujący w stacjach Państwowej Inspekcji Sanitarnej (gis.gov.pl)

Pełen koszyk… i co dalej?
Jeszcze w lesie oczyść grzyby z igliwia i ziemi za pomocą noża lub szczoteczki, dzięki temu czeka cię mniej pracy w domu. Nie mocz grzybów w wodzie, stracą aromat i kolor, i mogą zapleśnieć. Oczyść je nożem, ewentualnie przetrzyj wilgotną szmatką. Zrób to bezpośrednio po powrocie do domu, ponieważ grzyby szybko tracą świeżość.
Najpopularniejszą i najstarszą metodą utrwalania grzybów jest ich suszenie. Należy pamiętać, by suszenie przebiegało stopniowo, w optymalnej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura pozbawi grzyby wartości odżywczych. Najbardziej naturalnym sposobem jest suszenie grzybów na słońcu, ale jeśli pogoda nie sprzyja warto skorzystać z suszarki do grzybów i owoców.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także