Od wieków jest uznawany za symbol płodności, miłości i długowieczności. Współczesne badania naukowe potwierdzają znane od dawna właściwości granatu i odkrywają jego kolejne zalety, które na pewno doceni każda kobieta. Owoc korzystnie wpływa bowiem na ciążę, opóźnia starzenie, a także jest bardzo skutecznym... afrodyzjakiem.
Od wieków jest uznawany za symbol płodności, miłości i długowieczności. Współczesne badania naukowe potwierdzają znane od dawna właściwości granatu i odkrywają jego kolejne zalety, które na pewno doceni każda kobieta. Owoc korzystnie wpływa bowiem na ciążę, opóźnia starzenie, a także jest bardzo skutecznym... afrodyzjakiem.
Soczyste owoce o orzeźwiającym, lekko kwaskowatym smaku, które we wnętrzu skrywają setki nasion zamkniętych w rubinowej osłonce, były uprawiane już w Persji i Mezopotamii, ale prawdziwą karierę zrobiły w starożytnej Grecji.
Granat wielokrotnie pojawia się w mitologicznych opowieściach. Najsłynniejszą z nich jest historia o córce Zeusa - Persefonie, która została porwana przez boga podziemi Hadesa. Wolność miała odzyskać pod warunkiem, że nie będzie nic jadła. Jednak dała się skusić soczystym granatem.
Nieprzypadkowo w legendzie wykorzystano ten właśnie owoc. Grecy uwielbiali granaty i uznawali je za symbol miłości oraz płodności. Cenili także lecznicze właściwości rośliny. Już Hipokrates odkrył, że regularne spożywanie nasion tego owocu pozwala łagodzić objawy przekwitania u kobiet. Miłośniczką granatów była również egipska królowa Kleopatra, która jadła je ponoć codziennie, by zachować urodę i młodość.
Niektórzy badacze Biblii twierdzą nawet, że zakazanym owocem, który skusił Ewę było nie jabłko, ale właśnie granat.
Tekst: Rafał Natorski
(raf/sr), kobieta.wp.pl
Zdrowy i niskokaloryczny
Właściwości granatu ceniono od wieków, a udało się je potwierdzić dzięki współczesnym badaniom naukowym. Owoc jest bogatym źródłem cennych składników mineralnych: potasu, selenu, miedzi czy cynku. Zawiera również bardzo dużo witaminy C, E i B5. Przy okazji na tle innych słodkich owoców wyróżnia się niskokalorycznością - w 100 g smakołyku znajduje się tylko 68 kcal.
O unikalności granatu świadczy obecność estronu, czyli naturalnej formy estrogenu. To substancja, która pomaga w zminimalizowaniu dolegliwości występujących podczas menopauzy i w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Starzenie się
Kobiety na pewno docenią również inną właściwość granatu, odkrytą niedawno przez badaczy z hiszpańskiego laboratorium ProbelteBio. U osób, którym przez miesiąc codziennie podawano sok z tego owocu, stwierdzono znaczne ograniczenie zniszczeń w komórkach. Zdaniem naukowców może to oznaczać, że w ten sposób powstrzymamy starzenie, które w dużej mierze spowodowane jest właśnie utlenianiem się komórek.
Dla ciężarnych
Granat powinien znaleźć się także w jadłospisie kobiet ciężarnych. Sok z tego owocu zawiera bowiem silnie stężone polifenole - organiczne związki chemiczne, które chronią mózg płodu. Warto pamiętać, że jego uszkodzenia spowodowane ograniczonym dostępem tlenu są częstą przyczyną śmiertelności niemowląt.
Dieta bogata w polifenole korzystnie wpływa również na zdrowie osób cierpiących na niewydolność nerek, u których mogą pojawiać się zapalenia wywołane wzrostem poziomu wolnych rodników.
Bomba testosteronowa
Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty w Edynburgu odkryli, że codzienne picie szklanki soku z granatów zwiększa poziom testosteronu, nawet o 30 procent. U kobiet oznacza to nie tylko wzrost popędu seksualnego, ale również wzmocnienie kości i mięśni. Testosteron pozytywnie wpływa również na poprawę nastroju, koi nerwy oraz poprawia pamięć.
Badacze doszli do wniosku, że osoby regularnie spożywające granaty odczuwają więcej pozytywnych emocji.
Dla otyłych
Granat może być również cennym składnikiem diety kobiet, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Jak wspomnieliśmy wcześniej, owoc jest niskokaloryczny, a duża zawartość błonnika zapewnia szybkie poczucie sytości. Okazuje się, że odchudzające właściwości mają nawet liście granatu. Na razie przeprowadzono eksperymenty na myszach. Jak wykazały badania, wyciąg z liści tej rośliny redukuje wewnątrzjelitowe wchłanianie tłuszczu.
Kwas inny niż wszystkie
Cenny dla zdrowia jest także olej uzyskany z nasion granatu. Niedawno odkryto w nim nieznany wcześniej kwas tłuszczowy, zawierający przeciwutleniacze o niespotykanej budowie chemicznej. Otrzymał on nazwę kwas punikowy (Omega-5). Granat jest jego jedynym źródłem w świecie roślin.
Spożywanie Omega-5 w postaci suplementu diety zaleca się m.in. kobietom, u których zdiagnozowano endometriozę. To choroba, o której bardzo mało się mówi, tymczasem - według niektórych szacunków - może dotyczyć nawet co trzeciej kobiety w okresie aktywności hormonalnej. Konsekwencją endometriozy bywają bolesne miesiączki, ale może ona także powodować problemy z zajściem w ciążę.
Granat pomaga skórze
Kwas punikowy i inne składniki granatu pomagają utrzymać doskonałą kondycję skóry. Nieprzypadkowo wyciągi z tego owocu są bardzo chętnie wykorzystywane w licznych produktach kosmetycznych.
Kwas Omega-5 wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz antybakteryjne. Regeneruje skórę uszkodzoną przez promieniowanie ultrafioletowe i przyspiesza gojenie podrażnień. Jest częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Zawarty w granacie kwas elagowy działa antyoksydacyjnie, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a także utratą wody z naskórka i negatywnymi skutkami promieniowania UV. Wysoko skoncentrowana dawka witaminy C oraz składników mineralnych wzmacnia mechanizmy obronne skóry w walce z wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie ciała. Ekstrakty z granatu stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu wzrasta gęstość, elastyczność i jędrność skóry.
Tekst: Rafał Natorski
(raf/sr), kobieta.wp.pl