FitnessGranat - eliksir młodości

Granat - eliksir młodości

Granat - eliksir młodości

Od wieków jest uznawany za symbol płodności, miłości i długowieczności. Współczesne badania naukowe potwierdzają znane od dawna właściwości granatu i odkrywają jego kolejne zalety, które na pewno doceni każda kobieta. Owoc korzystnie wpływa bowiem na ciążę, opóźnia starzenie, a także jest bardzo skutecznym... afrodyzjakiem.

Od wieków jest uznawany za symbol płodności, miłości i długowieczności. Współczesne badania naukowe potwierdzają znane od dawna właściwości granatu i odkrywają jego kolejne zalety, które na pewno doceni każda kobieta. Owoc korzystnie wpływa bowiem na ciążę, opóźnia starzenie, a także jest bardzo skutecznym... afrodyzjakiem.

Soczyste owoce o orzeźwiającym, lekko kwaskowatym smaku, które we wnętrzu skrywają setki nasion zamkniętych w rubinowej osłonce, były uprawiane już w Persji i Mezopotamii, ale prawdziwą karierę zrobiły w starożytnej Grecji.

Granat wielokrotnie pojawia się w mitologicznych opowieściach. Najsłynniejszą z nich jest historia o córce Zeusa - Persefonie, która została porwana przez boga podziemi Hadesa. Wolność miała odzyskać pod warunkiem, że nie będzie nic jadła. Jednak dała się skusić soczystym granatem.

Nieprzypadkowo w legendzie wykorzystano ten właśnie owoc. Grecy uwielbiali granaty i uznawali je za symbol miłości oraz płodności. Cenili także lecznicze właściwości rośliny. Już Hipokrates odkrył, że regularne spożywanie nasion tego owocu pozwala łagodzić objawy przekwitania u kobiet. Miłośniczką granatów była również egipska królowa Kleopatra, która jadła je ponoć codziennie, by zachować urodę i młodość.

Niektórzy badacze Biblii twierdzą nawet, że zakazanym owocem, który skusił Ewę było nie jabłko, ale właśnie granat.

Tekst: Rafał Natorski

(raf/sr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Zdrowy i niskokaloryczny

Obraz
© 123RF

Właściwości granatu ceniono od wieków, a udało się je potwierdzić dzięki współczesnym badaniom naukowym. Owoc jest bogatym źródłem cennych składników mineralnych: potasu, selenu, miedzi czy cynku. Zawiera również bardzo dużo witaminy C, E i B5. Przy okazji na tle innych słodkich owoców wyróżnia się niskokalorycznością - w 100 g smakołyku znajduje się tylko 68 kcal.

O unikalności granatu świadczy obecność estronu, czyli naturalnej formy estrogenu. To substancja, która pomaga w zminimalizowaniu dolegliwości występujących podczas menopauzy i w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

2 / 7

Starzenie się

Obraz
© 123RF

Kobiety na pewno docenią również inną właściwość granatu, odkrytą niedawno przez badaczy z hiszpańskiego laboratorium ProbelteBio. U osób, którym przez miesiąc codziennie podawano sok z tego owocu, stwierdzono znaczne ograniczenie zniszczeń w komórkach. Zdaniem naukowców może to oznaczać, że w ten sposób powstrzymamy starzenie, które w dużej mierze spowodowane jest właśnie utlenianiem się komórek.

3 / 7

Dla ciężarnych

Obraz
© 123RF

Granat powinien znaleźć się także w jadłospisie kobiet ciężarnych. Sok z tego owocu zawiera bowiem silnie stężone polifenole - organiczne związki chemiczne, które chronią mózg płodu. Warto pamiętać, że jego uszkodzenia spowodowane ograniczonym dostępem tlenu są częstą przyczyną śmiertelności niemowląt.

Dieta bogata w polifenole korzystnie wpływa również na zdrowie osób cierpiących na niewydolność nerek, u których mogą pojawiać się zapalenia wywołane wzrostem poziomu wolnych rodników.

4 / 7

Bomba testosteronowa

Obraz
© 123RF

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty w Edynburgu odkryli, że codzienne picie szklanki soku z granatów zwiększa poziom testosteronu, nawet o 30 procent. U kobiet oznacza to nie tylko wzrost popędu seksualnego, ale również wzmocnienie kości i mięśni. Testosteron pozytywnie wpływa również na poprawę nastroju, koi nerwy oraz poprawia pamięć.

Badacze doszli do wniosku, że osoby regularnie spożywające granaty odczuwają więcej pozytywnych emocji.

5 / 7

Dla otyłych

Obraz
© 123RF

Granat może być również cennym składnikiem diety kobiet, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Jak wspomnieliśmy wcześniej, owoc jest niskokaloryczny, a duża zawartość błonnika zapewnia szybkie poczucie sytości. Okazuje się, że odchudzające właściwości mają nawet liście granatu. Na razie przeprowadzono eksperymenty na myszach. Jak wykazały badania, wyciąg z liści tej rośliny redukuje wewnątrzjelitowe wchłanianie tłuszczu.

6 / 7

Kwas inny niż wszystkie

Obraz
© 123RF

Cenny dla zdrowia jest także olej uzyskany z nasion granatu. Niedawno odkryto w nim nieznany wcześniej kwas tłuszczowy, zawierający przeciwutleniacze o niespotykanej budowie chemicznej. Otrzymał on nazwę kwas punikowy (Omega-5). Granat jest jego jedynym źródłem w świecie roślin.

Spożywanie Omega-5 w postaci suplementu diety zaleca się m.in. kobietom, u których zdiagnozowano endometriozę. To choroba, o której bardzo mało się mówi, tymczasem - według niektórych szacunków - może dotyczyć nawet co trzeciej kobiety w okresie aktywności hormonalnej. Konsekwencją endometriozy bywają bolesne miesiączki, ale może ona także powodować problemy z zajściem w ciążę.

7 / 7

Granat pomaga skórze

Obraz

Kwas punikowy i inne składniki granatu pomagają utrzymać doskonałą kondycję skóry. Nieprzypadkowo wyciągi z tego owocu są bardzo chętnie wykorzystywane w licznych produktach kosmetycznych.

Kwas Omega-5 wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz antybakteryjne. Regeneruje skórę uszkodzoną przez promieniowanie ultrafioletowe i przyspiesza gojenie podrażnień. Jest częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Zawarty w granacie kwas elagowy działa antyoksydacyjnie, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a także utratą wody z naskórka i negatywnymi skutkami promieniowania UV. Wysoko skoncentrowana dawka witaminy C oraz składników mineralnych wzmacnia mechanizmy obronne skóry w walce z wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie ciała. Ekstrakty z granatu stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu wzrasta gęstość, elastyczność i jędrność skóry.

Tekst: Rafał Natorski

(raf/sr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (51)