#WszechmocneGrażyna Ferra-Kopocińska: "Chciałam nauczyć kobiety myśleć inaczej"

Grażyna Ferra-Kopocińska: "Chciałam nauczyć kobiety myśleć inaczej"

Bezpieczeństwo przede wszystkim – Grażyna Ferra-Kopocińska doskonale wie, jak tę dewizę zastosować w praktyce. Z jej autorskiego programu samoobrony korzystają kobiety z całej Polski.

Grażyna Ferra-Kopocińska stworzyła program samoobrony dla kobiet
Grażyna Ferra-Kopocińska stworzyła program samoobrony dla kobiet
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

Ewa Podsiadły-Natorska, Wirtualna Polska: Moja koleżanka uznała, że kursy samoobrony dla kobiet nie mają większego sensu, bo gdy ktoś ją znienacka zaatakuje, to ona na pewno straci głowę, wpadnie w panikę i nie będzie wiedziała, co robić…

Grażyna Ferra-Kopocińska: Poniekąd mogę się zgodzić z pani koleżanką, bo w sytuacji nagłej – nawet po kursie samoobrony – może zabraknąć nam pewnych umiejętności, takich jak np. rozpoznanie zagrożenia przed atakiem. I to jest coś, czego uczę na swoich warsztatach "Sama się obronię". Pokazuję kobietom, co może je spotkać, na co zwrócić uwagę, w jaki sposób uniknąć niebezpiecznej sytuacji, jak się bronić itp. Pracujemy w niewielkich grupach; przed warsztatami moje uczestniczki wypełniają ankietę dotyczącą ich otoczenia, dzięki czemu do każdego spotkania mogę się odpowiednio przygotować i zaproponować zindywidualizowany program.

To są warsztaty dla kobiet w każdym wieku?

Tak. Uczę właśnie tego, jak kobieta bez względu na wiek, niemająca żadnego doświadczenia w sportach walki, może się obronić w niebezpiecznej dla siebie sytuacji. Zapisuje się do mnie coraz więcej pań po 50. roku życia, co uważam za swój wielki sukces. Z drugiej strony ostatnio jedna z matek sprezentowała moje warsztaty swojej 19-letniej córce, która właśnie rozpoczyna studia w innym mieście. Uważam, że dla młodej kobiety to znakomity prezent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nauczę cię, jak być kobietą świadomą otoczenia" – pisze pani na swojej stronie. Co to znaczy?

Na co dzień nie dostrzegamy potencjalnego zagrożenia – moje zajęcia to zmieniają. Są na to dowody w postaci historii kobiet na moim Instagramie. Być świadomą otoczenia to znaczy umieć je "zweryfikować". Wiedzieć, gdzie i jak szukać pomocy w momencie zagrożenia. Kobiety mają niestety "widzenie tunelowe" – wychodzą z pracy, mając jeden cel: dotrzeć do domu, ewentualnie po drodze odebrać dziecko. Nie myślą o tym, co na tej drodze może się wydarzyć. Mało tego, uważają, że tylko wieczór i noc sprzyjają napadom.

A nie?

Nie, wystarczy spojrzeć na statystyki: dużo więcej napaści, zwłaszcza kradzieży, ma miejsce w ciągu dnia. Przekonanie, że w nocy w krzakach czai się złoczyńca, jest stereotypowe. Oczywiście noc też jest niebezpieczna, bo w ciemnościach ludzie stają się niewidoczni, łatwiej można się ukryć. Ale zawsze powtarzam, że droga do domu za dnia i w nocy to ta sama droga. Po pierwszych warsztatach uczestniczki mojego kursu mają za zadanie rozejrzeć się dokładnie po swojej okolicy, popatrzeć na budynki, zaułki, uliczki, a także na ludzi. Stanąć w roli kobiety, która chce sprawdzić, czy nic jej nie zagraża. Nie bać się.

Tych technik można się nauczyć bez względu na osobowość? Kobieta nieśmiała, wycofana też da radę?

Na pewno kobiecie odważnej, zdeterminowanej będzie łatwiej się tego wszystkiego nauczyć, a potem zastosować w praktyce, najczęściej jednak zdeterminowana jest każda kobieta, którą spotkało już w życiu coś niedobrego i która chce umieć się obronić. Do tej pory – od października 2023 roku – przeszkoliłam już ponad 100 kobiet, a do końca tego roku będzie ich ok. 180. Moje warsztaty zawsze odbywają się w stroju, w którym chodzimy na co dzień. Nie są to zajęcia na macie, bo przecież w sytuacji zagrożenia maty nie będzie. To wszystko sprawia, że techniki samoobrony, które proponuję, może opanować każda z nas.

Spędziła pani 16 lat w mundurze. Ciężko było się z nim rozstać?

Bardzo. Ale chciałam bardziej się ustabilizować. Wcześniej moja praca była nienormowana; gdy wychodziłam z domu, nikt nie patrzył na zegarek, tylko na kalendarz, ponieważ potrafiłam wyjść jednego dnia, a wrócić za kilka dni. Nigdy nie było stabilizacji. Do czasu, aż w moim życiu pojawił się najwspanialszy człowiek – moja córka. Zrobiłam to dla niej; stwierdziłam, że muszę być obecną mamą, przekazać jej pewne wzorce. Nigdy nie zapomnę, jak po kilku dniach wróciłam do domu przed Wigilią, a córeczka zapytała mnie, czy wiem, że w święta można piec pierniki, a nie tylko je kupować. Miała wtedy trzy latka. To był dla mnie sygnał, że muszę coś zmienić.

Od czego zaczęła się ta zmiana?

Od warsztatów, które prowadziłam w swojej rodzinie. Zaskoczyła mnie wtedy niska świadomość kobiet dotycząca potencjalnych zagrożeń i tego, jak się bronić. Chciałam nauczyć kobiety myśleć inaczej. Powiem jednak szczerze, że praca była moją pasją. Byłam jedyną kobietą w służbie celnej, a później w służbie celno-skarbowej, która przeszła przez wszystkie szczeble weryfikacji, żeby stać się instruktorem techniki, taktyki, interwencji i wyszkolenia strzeleckiego.

Nikomu w wojsku nie mieściło się w głowie, że kobieta stanie pomiędzy samcami alfa na równi z nimi. Kosztowało mnie to bardzo dużo zdrowia, każdy dzień w pracy był zagadką, ale uwielbiałam to. Kontakt ze światem przestępczym dał mi ogromną wiedzę, którą wykorzystuję teraz podczas swoich warsztatów.

Nie brakuje pani munduru?

Odpowiem tak: gdy podczas warsztatów opowiadam o mojej dawnej pracy, pokazuję uczestniczkom jedno bardzo wymowne zdjęcie. Stoję na nim z bronią, w stroju taktycznym. Mimo tego, że dziś jestem matką dwójki dzieci i szczęśliwą żoną, to mówię uczestniczkom, że to zdjęcie przedstawia najbardziej spełnioną, szczęśliwą kobietę w swoim życiu. Jestem na nim sama. Moją rodzinę kocham nad życie, ale wtedy, w mundurze, spełniałam swoje marzenia, osiągałam życiowe cele.

Pani warsztaty pełnią też rolę terapeutyczną? Uczestniczki zajęć się przed panią otwierają, opowiadają o swoich przeżyciach, doświadczeniach?

Oj, tak. One wielokrotnie się wzruszają, wychodzą poza mentalną strefę swojego komfortu. Ponieważ jesteśmy wtedy w zamkniętym środowisku innych kobiet, historie często są bardzo osobiste, pełne emocji. Dajemy sobie na to czas na początku warsztatów – potem już tylko praktyka, praktyka, praktyka.

Grażyna Ferra-Kopocińska jest nominowana w plebiscycie #Wszechmocne w kategorii #Wszemocne wśród kobiet. W tej kategorii laureatkę wybiera kapituła. Możesz oddać głos w innych kategoriach.

Dla Wirtualnej Polski rozmawiała Ewa Podsiadły-Natorska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (210)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (874 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (402 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.