To już plaga. Potrafią zniszczyć cały ogród.

To już plaga. Potrafią zniszczyć cały ogród.

Kornik, czyli wróg naszych drewnianych mebli i podłóg - zdjęcie poglądowe
Kornik, czyli wróg naszych drewnianych mebli i podłóg - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
04.04.2024 13:25, aktualizacja: 04.04.2024 14:59

Kiedy tylko pojawiają się na naszych działkach czy w domach, od razu pozostawiają charakterystyczne znaki. Mogą wyrządzić poważne szkody, dlatego jeżeli tylko zauważymy coś podejrzanego, od razu zaczynajmy działać. Jak się ich pozbyć?

Korniki to prawdziwe "żarłoki", które łapczywie zabierają się za zjadanie najczęściej świeżego drewna. Istnieją jednak gatunki, które równie chętnie konsumują np. drewniane podłogi, belki oraz meble. Jak się uchronić przed atakiem korników? Warto zawczasu zaopatrzyć się w środek domowej roboty, który sprawi, że szybko poradzimy sobie z problemem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Korniki atakują drewno. Jest na nie sposób

Warto pamiętać, że spotkać kornika w domu wcale nie jest tak łatwo. Z tym szkodnikiem mylone są często inne, równie niepożądane owady, takie jak m.in. kołatek domowy czy spuszczel pospolity. Niezależnie od tego, z czym przyjdzie nam się konkretnie zmierzyć, istnieje prosty środek odstraszający. Co więcej, bez problemu przygotujemy go samodzielnie w domu.

W jaki sposób? Wystarczy, że zmieszamy 30 ml octu jabłkowego z 30 ml wody. Oba składniki wlewamy do butelki z atomizerem, którą mocno wstrząsamy, aby dwa produkty się połączyły i stworzyły jedną mieszankę. Gotowym roztworem spryskujemy miejsca, gdzie pojawiły się szkodniki. Zapach octu powinien je skutecznie odstraszyć od żerowania na meblach, podłodze czy przydomowych roślinach.

Co na korniki? Nie tylko ocet jabłkowy

Nie jest to jedyna skuteczna metoda. Jeżeli sami nie przepadamy za octowym zapachem, równie skutecznie z problemem rozprawią się wybrane olejki zapachowe. Najlepsze będą lawendowy, o woni mięty pieprzowej oraz eukaliptusowy.

Substancją namoczmy niewielki kawałek np. ściereczki, a następnie umieśćmy ją w szufladzie, gdzie zauważyliśmy charakterystyczne dołki lub tunele wytworzone przez szkodniki. Więcej się tam nie pojawią.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta