To już plaga w Polsce. Lepiej ich nie dotykać

To już plaga w Polsce. Lepiej ich nie dotykać

Wielu ludzi boi się szczypawek
Wielu ludzi boi się szczypawek
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
21.03.2024 13:05, aktualizacja: 21.03.2024 13:56

Szczypawki to niewielkie owady, które wśród wielu osób budzą obrzydzenie, a nawet lęk. Choć mają duże szczypce, na szczęście nie gryzą dotkliwie. Co nie oznacza, że nie potrafią się bronić. Poznaj domowe sposoby, które pomogą je odstraszyć.

Szczypawka, nazywana też szczypawicą, to nic innego jak skorek pospolity. Niewielki, choć ze względu na swój wygląd - wyjątkowo charakterystyczny owad. Ich szczypce budzą przerażenie, dlatego raczej nikt nie jest zadowolony, gdy pojawią się w jego domu.

Czy szczypawki są groźne?

Szczypawki żywią się m.in. mszycami, muszkami owocówkami i niewielkimi gąsienicami. Są też naturalnymi wrogami rybików cukrowych. Z racji tego, że są wszystkożerne, w domach i ogrodach mogą też wgryzać się w rośliny, dlatego lepiej się ich pozbyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Owady te, choć posiadają szczypce, nie są groźne dla ludzi. Oczywiście, gdy poczują się zagrożone, zaczynają się bronić. Wtedy mogą ukąsić także człowieka, jednak ich ugryzienie nie niesie za sobą ryzyka zakażenia bakteriami.

Prosty sposób na pozbycie się szczypawek

Wielu ludzi, widząc szczypawki w swoim domu, sięga po odkurzacz i szybko pozbywa się worka lub zawartości pojemnika na kurz. Zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym sposobem jest odstraszenie tych owadów za pomocą zapachu.

Szczypawki nie znoszą aromatu octu, dlatego aby się ich pozbyć, wystarczy postawić miseczki z tym płynem w kilku miejscach (np. na parapetach), a niechciani lokatorzy szybko się wyniosą.

Innym sposobem jest postawienie niedaleko miejsca, w którym zalęgły się szczypawki, np. słoika z fermentującym owocem w środku. Gdy zwabione kuszącym zapachem robaki wejdą do środka, wystarczy go zamknąć i wynieść daleko od domu. Aby szczypawki nie wracały, można zamontować w oknach moskitiery.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także