"Gwiezdna galareta" to tajemniczy grzyb. Jest w polskich lasach

"Gwiezdna galareta", "szlam gwiezdny" i "śluzaczek przeźroczysty". To tylko trzy z wielu nazw na kisielnicę - tajemniczego grzyba, którego można spotkać w polskich lasach. Jego nietypowy wygląd od zawsze zaskakuje grzybiarzy.

Jak wygląda kisielnica?
Jak wygląda kisielnica?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Kisielnica (lub śluzaczek przeźroczysty) to niezwykły grzyb, który budzi duże zainteresowanie wśród miłośników przyrody. Przez to, że często wygląda jak galaretowaty twór lub czarna, pofałdowana masa, wierzono, że może być pozostałością po spadających gwiazdach czy meteorytach. Nie ma w tym jednak nic prawdziwego.

Jak wygląda kisielnica?

Kisielnica, nazywana również kisielcem, to grzyb, który wyróżnia się galaretowatą konsystencją i pofałdowanym wyglądem. Najpopularniejszym przedstawicielem tego rodzaju jest kisielnica kędzierzawa - spotykana głównie jesienią, zimą, a nawet wczesną wiosną, gdy wilgotność powietrza jest wysoka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najczęściej mylone grzyby jadalne i trujące. Na to koniecznie zwróć uwagę

Owocniki kisielnicy można spotkać najczęściej w polskich lasach. Pojawiają się na martwych resztkach drzew, pniakach i zwalonych gałęziach. Choć ich wygląd może budzić negatywne skojarzenia bądź obawy, kisielnica jest zupełnie nieszkodliwa.

Kisielnice mają ważną funkcję

Kisielnice, a w szczególności kisielnicę kędzierzawą, można spotkać w lasach na martwym drewnie drzew liściastych oraz iglastych. Grzyby te odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie, o czym niestety mało kto wie. Dzięki swoim właściwościom wspomagają rozkład martwego drewna, przyczyniając się tym samym do wzbogacania gleby w substancje nieorganiczne, niezbędne do życia roślin. Jest to więc niezwykle cenna funkcja ekologiczna, która wpływa na zdrowie oraz różnorodność lasów.

Ciekawostki o kisielnicach

Kisielnice, oprócz swojego ekologicznego znaczenia, mają również interesujące nazwy i legendy związane z nimi w różnych kulturach. W Anglii lokalnie nazywane są "masłem czarownic". W Szwecji określa się je natomiast jako "masło trolla". W polskich lasach budzą skojarzenia z horrorami i baśniami, co tylko dodaje im tajemniczości oraz uroku.

Czarna kisielnica
Czarna kisielnica© Adobe Stock | DENIS ACHBERGER

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)