Blisko ludziHarry i Meghan usuwają się w cień. Z czego będą żyć?

Harry i Meghan usuwają się w cień. Z czego będą żyć?

Harry i Meghan usuwają się w cień. Z czego będą żyć?
Źródło zdjęć: © Getty Images

08.01.2020 20:41, aktual.: 08.01.2020 21:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Książę i księżna Sussex oświadczyli, że nie będą już czynnymi członkami rodziny królewskiej i zamierzają się sami utrzymywać. O jakich kwotach mowa?

Jak książę i księżna przetrwają finansowo i czy Harry zachowa swoje królewskie pieniądze, jeśli opuści kraj, ale pozostanie częścią rodziny królewskiej? Byłaby to sytuacja bez precedensu - choć, jak podkreślają brytyjskie media, to mało prawdopodobne, aby Królowa lub książę Karol odcięli Harry'ego i jego żonę, kiedy zdecydują się częściowo mieszkać za granicą. Jej Wysokość płaci Harry'emu i Williamowi łącznie 5 mln funtów z 82 milionów funtów rocznego Suwerennego Grantu, który jest finansowany przez podatnika i przekazywany najstarszym członkom rodziny królewskiej. 5 mln funtów od Elżbiety II zostało podzielone między królewskie rodzeństwo - ale uważa się, że William zyskał nieco więcej, więc Harry i jego rodzina prawdopodobnie otrzymają około 2 mln funtów od Korony.

Harry i Meghan nie chcą już być "royalsami"

Innym źródłem dochodu księcia Harry'ego jest jego roczna ulga z zysków wygenerowanych z majątku księcia Kornwalii o wartości 1,2 mld funtów. W zeszłym roku Karol zapłacił swoim synom po 4,9 miliona funtów. Dodajmy, że Harry i Meghan będą mieli na co wydawać – zatrudnienie personelu kosztuje ich prawie 1 milion funtów rocznie. Sussexowie zatrudniają również prywatnego sekretarza, który może zarobić do 146 tys. funtów, oraz nianię dla Archiego, która również dostanie sześciocyfrową pensją. Według źródeł branżowych, londyńskie "super nianie", które pracują dla najbogatszych i najpotężniejszych rodzin stolicy, zarabiają średnio 104 tys. funtów.

We Frogmore Cottage Meghan i Harry mają gospodynię domową, ale nie szefa kuchni. Z prostej przyczyny: Meghan uwielbia gotować sama. O parę troszczy się jeszcze dwóch asystentów osobistych i dwóch sanitariuszy, prawdopodobnie zarabiających od 20 do 30 tys. funtów każdy. Para posiada również własne pieniądze, z których mogliby żyć. Wartość netto księcia Harry'ego szacuje się na około 30 mln funtów. Ponad 20 mln odziedziczył po swojej zmarłej matki księżnej Dianie i około 7 mln funtów po Królowej Matce, która wpłaciła tę kwotę na fundusz powierniczy. Wartość Meghan szacuje się zaś na około 4 mln funtów – jako aktorka zarabiała ok. 40 tys. funtów za odcinek "W Garniturach". Jej blog o stylu życia "Tig" był wart 60 tys. funtów rocznie, zanim go zamknęła, wcześniej ogłaszając, że jest dziewczyną Harry'ego. Uważa się również, że posiada cenną nieruchomość w Toronto.

Po oświadczeniu pary wiemy, że chcą utrzymywać się sami. Gdyby odcięli się jednak całkowicie od rodziny królewskiej, zostaliby pozbawieni wielkich pieniędzy z powodu tej decyzji. W ciągu nocy Sussexowie straciliby dostęp do 8 mln funtów, które co roku trafiają do Williama i Harry’ego. Za to zachowaliby Frogmore Cottage, ponieważ był to prezent od królowej. Jak podaje "Daily Mail", oczekuje się jednak, że będą płacić za remonty, a niektóre prace konserwacyjne i wszelkie inne dalsze prace finansowane przez podatników będą zakazane. Sussexowie zatrzymaliby królewskich oficerów ochrony, którzy dbają o ich bezpieczeństwo przez całą dobę. Przeprowadzka za granicę niekoniecznie oznacza, że muszą porzucić tytuły Ich Królewskich Mości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także