FitnessHirsutyzm - nadmierne owłosienie u kobiet. Co robić?

Hirsutyzm - nadmierne owłosienie u kobiet. Co robić?

Hirsutyzm - nadmierne owłosienie u kobiet. Co robić?
Źródło zdjęć: © 123RF
24.12.2013 13:10, aktualizacja: 28.05.2018 15:09

Ciało kobiety w normalnych warunkach posiada nieznaczne owłosienie. Wiele z nas, dotyczy to szczególnie brunetek, ma jednak problem z nadmiernym "zarostem" - włoski są długie i mocne, przez co nasze nogi bez pomocy depilatora przypominają trochę nogi faceta. Jeszcze gorzej, kiedy włosy pojawiają się na innych częściach ciała, na przykład na plecach, piersiach czy brzuchu.

Ciało kobiety w normalnych warunkach posiada nieznaczne owłosienie. Włosy wyrastające na rękach i nogach powinny być dość miękkie i delikatne, owłosienie w miejscach intymnych zaś powinno zajmować obszar wzgórka łonowego. Wiele z nas, dotyczy to szczególnie brunetek, ma jednak problem z nadmiernym "zarostem" - włoski są długie i mocne, przez co nasze nogi bez pomocy depilatora przypominają trochę nogi faceta. Jeszcze gorzej, kiedy włosy pojawiają się na innych częściach ciała, na przykład na plecach, piersiach czy brzuchu.

Nadmierne owłosienie u kobiet nazywamy hirsutyzmem. Owłosienie możemy uznać za zbyt obfite, jeśli występuje w miejscach, w których normalnie nie powinno go być (np. na brzuchu, plecach, pod nosem, na policzkach) i jest bardzo mocne. Normą jest delikatny meszek okrywający praktycznie całe ciało kobiety (oprócz stóp, dłoni i powiek). Jeśli jednak twoje włosy są ciemne i widoczne, oznacza to, że masz hirsutyzm. Czy to coś poważnego? Niekoniecznie! Niektóre z nas nadmierne owłosienie dziedziczą w genach. Jednakże czasami przypadłość ta może oznaczać pewne zaburzenia w funkcjonowaniu twojego organizmu.

Dlaczego rosną nam "męskie" włosy?

Za pojawienie się hirsutyzmu mogą odpowiadać cechy dziedziczne. Dolegliwość ta może pojawić się u nas także w tych etapach życia, w których najsilniej do głosu dochodzą hormony, czyli w okresie dojrzewania, w czasie ciąży oraz podczas menopauzy. Podczas takiej "burzy hormonalnej" zdarza się, że nasz organizm zaczyna produkować zbyt wiele androgenów, czyli hormonów męskich, które powodują zwiększenie obfitości owłosienia na ciele. Inną przyczyną może być otyłość (wiele kobiet po poradzeniu sobie z nadwagą stwierdza, że oprócz masy ciała zmniejszyła się także liczba włosów na ich ciele). Hirsutyzm wiązany może być także z takimi zaburzeniami, jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca. Nagłe zwiększenie się owłosienia na ciele spowodowane też być może pojawieniem się torbieli lub guza na jajniku. Aby ustalić dokładną przyczynę hirsutyzmu najlepiej udać się do lekarza. Lekarz stwierdzi, czy nasze owłosienie jest naprawdę patologiczne i, jeśli będzie taka potrzeba, wyśle nas na odpowiednie badania (szczególnie w
przypadku podejrzenia guza jajnika). Może się zdarzyć, że w celu wyleczenia hirsutyzmu będziemy musiały udać się do specjalistów z kilku dziedzin - na przykład do endokrynologa lub ginekologa.

Owłosienie - wstydliwy temat

Na hirsutyzm cierpi bardzo wiele kobiet, lecz zazwyczaj zbyt obficie rosnące włoski nie oznaczają żadnej poważnej choroby. Za to stanowią ogromny problem natury psychologicznej i estetycznej. Wstydzimy się rozebrać na plaży i jesteśmy skazane na ciągłe używanie depilatora lub innych technik pozbywania się niechcianych włosków. Jeśli mamy wrażliwą skórę i wolimy używać zwykłej golarki, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje: prawie cały czas musimy się golić, a włosy odrastają coraz twardsze i silniejsze. W dodatku jeśli mamy ciemną karnację i widoczny "zarost" na plecach lub brzuchu, golarka raczej nam nie pomoże, chyba że będziemy golić całe ciało. Problem sprawiają też tak zwane okolice bikini - w tym miejscu skóra jest niezwykle delikatna, więc wiele technik depilacyjnych odpada, szczególnie tych bolesnych (np. wosk, depilator). Tymczasem kobiety z hirsutyzmem mogą mieć owłosienie miejsc intymnych tak silne, że sięga ono aż do pępka (lub wyżej!) i pokrywa nogi (zarówno na przedniej jak i wewnętrznej
stronie ud).

Czy są na to sposoby?

Oprócz depilacji i golenia, możemy spróbować także kremów do depilacji, szczególnie w przypadku nadmiernego owłosienia okolic bikini. Jeśli jednak chcemy pozbyć się włosków w bardziej skuteczny sposób, lepiej zdecydować się na depilację laserem. Zabieg jest co prawda dość kosztowny i leczenie trwa dość długo (kilka miesięcy), jednak dla niektórych z nas może okazać się bardzo przydatny. Pamiętać jednak należy, że jest on skuteczny najbardziej w przypadku pań o ciemnym owłosieniu - pigment znajdujący się we włosie lepiej przewodzi promień lasera do mieszka włosowego. W przypadku blondynek zabieg może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Innym sposobem jest elektroliza (wpuszczanie przy pomocy igły niewielkich dawek prądu elektrycznego w okolice cebulki włosa), jednak zabieg ten jest często dość bolesny. Włoski na plecach można też po prostu rozjaśnić - będą wtedy mniej zauważalne.

Jeśli przyczyną nadmiernego owłosienia jest zbyt duża ilość męskich hormonów, lekarz przepisze ci leczenie hormonalne (np. odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne lub lek o nazwie Spironol), aby ustabilizować lub zmniejszyć poziom androgenów w twoim organizmie. Leczenie farmakologiczne ma jednak także skutki uboczne, dlatego zastanów się, czy twoje owłosienie jest naprawdę tak silne, aby decydować się z jego powodu na interwencję chemiczną w twój organizm.

Jeżeli natomiast cierpisz na otyłość, najzdrowszym sposobem na pozbycie się gęstego owłosienia będzie przejście na dietę i zrzucenie zbędnych kilogramów. Tym bardziej, że w przypadku otyłości są duże przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii hormonalnej.

Dobrym sposobem uzupełniającym inne zabiegi i kuracje jest picie herbaty miętowej. Substancje zawarte w mięcie zmniejszają poziom testosteronu w krwi kobiety i przez to hamują przyrost owłosienia.

Anna Loska/(al), kobieta.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (60)
Zobacz także