UrodaHistoria perfum

Historia perfum

Historia perfum
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
02.04.2010 11:01, aktualizacja: 29.05.2010 12:39

Perfumy stanowią nieodzowny element życia człowieka. Od tysięcy lat dba się o zapach ciała. Wonne olejki, mazidła, tajemnicze płyny w pięknych flakonikach – historia perfum sięga najdawniejszych czasów.

Perfumy stanowią nieodzowny element życia człowieka. Od tysięcy lat dba się o zapach ciała. Wonne olejki, mazidła, tajemnicze płyny w pięknych flakonikach – historia perfum sięga najdawniejszych czasów.

Wonności dla bogów

Perfumy pochodzą od łacińskiego pojęcia per fumum, co tłumaczy się „przez dym” i oznacza ofiarowanie bogom wonności. Przy obrządkach religijnych, w starożytnej Mezopotamii (ok. 4000 lat temu) wykorzystywano aromatyczny dym. Zapach odgrywał, też rolę w obrzędach ślubnych- wierzono, że wspólna kąpiel przyszłych małżonków w wonnych olejkach podczas ceremonii zaślubin gwarantuje udany związek.

Właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze pisemne dowody (znaki na małych formach z gliny) istnienia perfum. Z Mezopotamii pochodził pierwszy perfumiarz Tapputi i tam też otwarto pierwszą na świecie perfumerię.

Zapachy odgrywały istotną rolę w życiu starożytnych Egipcjan. Wykorzystywano je do obrządków religijnych. Umieszczano je w grobowcach, ponieważ wierzono, że pomagają one w przejściu duszy na tamten świat. Wytwarzaniem pachnideł zajmowali się wyłącznie kapłani. Dopiero później perfumy trafiły do powszechniejszego użycia. Pachnące olejki stosowano podczas kąpieli i masaży. Najprawdopodobniej Egipcjanie stworzyli pierwsze płynne perfumy. Pachnący luksus

Wielką karierę perfumy zrobiły w starożytnym Rzymie, do którego trafiły z Grecji. Szybko zdobyły popularność. Rzymianie byli znani nie tylko z zamiłowania do pięknych przedmiotów, ale także do pięknych zapachów. Po kąpieli chętnie namaszczano się wonnymi olejkami, perfumowano ubrania, spano na materacach wypełnionymi płatkami róż, a u najbogatszych Rzymian pachnidłami przesiąknięte były całe komnaty. Perfumowano również konie i psy.

Prawdziwego przełomu w wytwarzaniu perfum dokonali muzułmanie. To oni wymyślili pierwszy aparat do destylacji i udoskonalili proces filtracji. Produkcja perfum stała się prostsza, stały się one zdecydowanie tańsze oraz bardziej dostępne.

Renesans wonności

We wczesnym średniowieczu pachnidła były zakazane przez Kościół. Dopiero Wyprawy Krzyżowe w okresie od XI-ego do XIII-ego wieku sprawiły, że tradycja używania wonnych olejków powróciła na stałe. Pachnącymi substancjami spryskiwano posadzki i skrapiano różańce.

Pachnidła na bazie alkoholu pojawiły się w XIV. Pierwszymi perfumami nowego typu była Woda Królowej Węgier, zademonstrowana w 1370 roku. Później została wyparta przez wodę kolońską (Eau de cologne). Wiek XIX przyniósł prawdziwy rozwój perfumerii. Stało się to w roku 1828, gdy Pierre Francois Pascal Guerlain otworzył w Paryżu swoją firmę. W roku 1850 wprowadził do produkcji perfum składniki syntetyczne.

W tym czasie inni perfumeryjni potentaci masowo produkowali olejki naturalne. Dzięki odkryciu procesu syntezy chemicznej koszty wytwarzania perfum bardzo spadły.

Kolejnym przełomem w historii perfum było zastosowanie substancji chemicznych utrwalających aromat naturalnych olejków. Dokonał tego w 1921 chemik pracujący dla Coco Chanel, Ernest Beaux.

Dziś dostęp do perfum jest o wiele prostszy. Półki w drogeriach uginają się od wymyślnych flakoników. Sam zapach to tylko połowa sukcesu. Liczy się opakowanie, marka i oczywiście cena. Niektóre perfumy wciąż są dobrem luksusowym. Ale nie ma lepszego sposobu by poczuć się elegancko, niż spryskać ciało kilkoma kroplami dobrych perfum.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także