FitnessHormon wzrostu a aktywność fizyczna

Hormon wzrostu a aktywność fizyczna

Hormon wzrostu produkowany jest przez przysadkę mózgową przez całe życie człowieka z punktem kulminacyjnym w okresie dojrzewania. Choć kojarzy się głównie z odpowiedzialnością za osiągnięcie pewnego wzrostu, to pełni również szereg innych funkcji, przez co stał się popularny wśród sportowców.

Hormon wzrostu a aktywność fizyczna
Źródło zdjęć: © iStock.com

Czym jest hormon wzrostu?

Hormon wzrostu, w skrócie również HGH, to jeden z hormonów wydzielanych przez ludzki organizm. Za jego produkcję odpowiedzialna jest przysadka mózgowa. W cyklu dobowym hormon wzrostu najintensywniej wydzielany jest nocą, zwłaszcza w trakcie snu. Jeśli zaś chodzi o cykl życia, to zdecydowanie najintensywniejsza produkcja HGH odbywa się w okresie wzrostu organizmu, zwłaszcza dojrzewania.

Nie oznacza to jednak, że wraz z osiągnięciem maksimum wzrostu hormon wzrostu nie jest już w ogóle wydzielany. Produkcja się nie wstrzymuje, ale ilość hormonu zdecydowanie maleje. Przyjmuje się, że przysadka mózgowa czterdziestolatka wydzieli go o połowę mniej niż gruczoł dwudziestolatka.

Hormon wzrostu – rola w organizmie

Hormon wzrostu, z chemicznego punktu widzenia polipeptyd złożony ze 191 aminokwasów po wydzieleniu w przysadce mózgowej krąży w układzie krwionośnym. Napotkawszy stosowną okazję, przyczepia się do odpowiednich receptorów znajdujących się w komórkach. Konkretne działanie hormonu wzrostu polega na tym, że stymuluje wątrobę do wytwarzania czynnika wzrostu IGF-1, który strukturą przypomina insulinę.

Wspomniany czynnik wzrostu pełni bardzo ważną funkcję w organizmie, ponieważ:
• stymuluje organizm do wzrostu, pobudzając wzrost kości, chrząstek i tkanek (w późniejszych latach wpływa na ich kondycję),
• przyspiesza rozkład glikogenu w wątrobie, podnosząc tym samym poziom cukru we krwi,
• intensyfikuje syntezę białek ustrojowych,
• wzmaga proces lipolizy tj. przeobrażania tkanki tłuszczowej w wolne kwasy tłuszczowe, które stanowią źródło energii,
• oddziałuje na gospodarkę mineralną i wodną organizmu.

Hormon wzrostu w tabletkach, czyli doping w sporcie

Funkcje hormonu wzrostu sprawiły, że ten stał się substancją popularną wśród sportowców profesjonalnych i amatorów aktywności fizycznej. Już od 1989 roku znajduje się na liście substancji zakazanych przez MKOl. Najczęściej przyjmuje się hormon wzrostu wraz ze sterydami, jednak żadne badania nie potwierdzają skuteczności HGH w takim połączeniu.

Istnieją metody pobudzenia produkcji hormonu wzrostu. Pomoże w tym między innymi suplementacja aminokwasami, w tym argininą, ornityną i lizyną, które wpłyną na wyższy poziom wydzielania hormonu wzrostu. Dawkowanie powinno być rozważne i mieć stałą porę, to znaczy przed snem, gdy działanie jest najintensywniejsze. Pozytywny wpływ będą miały też preparaty zawierające magnez, cynk i witaminę B6.

Wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu ma także dieta, która powinna być ona bogata w białko, ale uboga w węglowodany. Podwyższenie HGH zapewnią także intensywne treningi, w tym treningi interwałowe. Ważne są jednak wtedy okresy regeneracji organizmu oraz sen.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)