Hybryda jest szkodliwa? Naukowcy nie mają wątpliwości
Wiele kobiet pokochało manicure hybrydowy. Jest nie tylko trwały, ale także pięknie się prezentuje na dłoniach. Naukowcy postanowili zbadać wpływ lampy UV, którą wykorzystuje się do utwardzenia lakieru na nasze zdrowie. Wyniki dają sporo do myślenia.
Manicure hybrydowy cieszy się popularnością na całym świecie. Naukowcy sprawdzili, czy utwardzenie lakierów lampą UV jest tak bezpieczne, jak przekonują o tym producenci. Niestety, jest się czego obawiać.
Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny?
Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego oraz Uniwersytetu w Pittsburghu postanowili zbadać, czy manicure hybrydowy jest bezpieczny. Wielu producentów przekonuje, że ten sposób malowania paznokci nie tylko jest praktyczny, ale przede wszystkim nie wpływa na nasze zdrowie.
Badacze poddali analizie trzy rodzaje komórek: keratynocyty ludzkiej skóry (część naskórka), fibroblasty ludzkie (komórki tkanki łącznej) i fibroblasty embrionalne myszy. Wystawili je na działanie lampy UV na trzy 20-minutowe sesje z godzinną przerwą pomiędzy każdą z nich. Po 48 godzinach od naświetlania pobrano próbki do badań, które niestety nie napawają optymizmem.
Według kalifornijskich naukowców każda z sesji przyczyniała się do śmierci części komórek, które były wystawione na działanie lampy UV. Po trzech 20-minutowych sesjach ginęło ich nawet 70 proc. Badacze swoimi wynikami podzielili się w styczniowym wydaniu magazynu naukowego "Nature Communications".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hybrydy mogą być niebezpieczne. Pamiętaj o tych kilku zasadach
Czy manicure hybrydowy może powodować raka?
Naukowcy postanowili przyjrzeć się działaniu lamp UV wykorzystywanych przy manicure hybrydowym po przeczytaniu artykułu o amerykańskiej uczestniczce konkursu piękności, u której zdiagnozowano rzadką odmianę raka skóry. Wnioski, do których doszli, nie napawają optymizmem.
Wyniki naszych eksperymentów i wcześniejsze dowody sugerują, że promieniowanie emitowane przez lampy UV, podobnie jak solarium, mogą zwiększać ryzyko raka skóry.
W swojej publikacji podkreślają jednak, że zanim to definitywnie potwierdzą, potrzeba wielu lat badań. Warto dodać, że robiąc manicure hybrydowy, nie naświetlamy rąk przez 20 minut. Trwa to zazwyczaj ok. 30 sekund, dlatego badacze nie podnoszą jeszcze alarmu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.