Trwa ładowanie...

Ich dzieci zakłócały ciszę nocną w wynajmowanym mieszkaniu. Sąd w Berlinie wydał zaskakujący wyrok

Właściciel budynku w berlińskiej dzielnicy Neukoelln postanowił wypowiedzieć umowę najmu rodzinie z dziećmi. Powodem było notoryczne zakłócanie ciszy nocnej przez maluchy. Sprawa trafiła do sądu. Jak zakończył się spór?

Share
Rodzina została eksmitowana z mieszkania z powodu hałaśliwych dziec
Rodzina została eksmitowana z mieszkania z powodu hałaśliwych dziec Źródło: fot. AKPA, fot: Catherine Falls Commercial
d1knday

W Berlinie mieszkania wynajmuje aż 85 proc. mieszkańców. Lokalne prawo chroni lokatorów, ale też nakłada na nich surowe obowiązki. Rodzinie mieszkającej w dzielnicy Neukoelln została wypowiedziana umowa najmu z powodu dziecięcych hałasów. Rodzina nie chciała opuszczać mieszkania i skierowała sprawę do sądu. Ten okazał się jednak wyjątkowo stanowczy.

Kłopotliwi lokatorzy

Właściciel mieszkania twierdził, że rodzina wielokrotnie zakłócała nocny mir uciążliwymi hałasami. Dziecięce zabawy, trzaskanie drzwiami i wrzaski doprowadzały mieszkańców kamienicy do szału. Rodzina była wielokrotnie upominana. Niestety, nie przyniosło to skutku i w końcu właściciel zdecydował się rozwiązać umowę.

Lokatorzy byli jednak nieugięci. Uznali, że hałaśliwe dzieci to nie powód do wypowiedzenia najmu i postanowili nie opuszczać zajmowanego lokalu. W konsekwencji właściciel mieszkania zwrócił się do sądu dzielnicy z żądaniem eksmisji kłopotliwych lokatorów. Pierwsza instancja przyznała mu rację.

d1knday

Rodzina nie chciała dać za wygraną i odwołała się się do wyższej instancji, która także nie przyznała im racji. Spór miał ostatecznie rozstrzygnąć sąd krajowy.

Ostateczny wyrok

Sąd krajowy także nie przychylił się do wniosku lokatorów. Sędziowie uznali, że zasadniczo hałas powodowany przez dzieci nie może być powodem wypowiedzenia lokalu, jednak niemieckie prawo lokatorskie zostawia dla właścicieli furtkę. W wypadku tej konkretnej rodziny, hałasy były tak dokuczliwe, że przekroczyły granicę tolerancji.

Werdykt okazał się bardzo kontrowersyjny, dlatego że niemieckie prawo zazwyczaj stoi po stronie lokatorów. Zaskoczona jest więc nie tylko pozbawiona lokum rodzina, ale także lokalna prasa. Media obawiają się, że decyzja sądu może okazać się fatalnym w skutkach precedensem dla innych rodzin z dziećmi.

d1knday

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Dzika eksmisja. Co ma robić lokator? "Trzeba liczyć na dojrzałość sądu"

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1knday

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1knday
d1knday