Trwa ładowanie...
d4myv4k

Ida Kamińska – jedyna Polka nominowana do Oscara

Ida Kamińska to jedyna polska aktorka, która była nominowana do Oscara. Walczyła o tytuł "Najlepszej aktorki pierwszoplanowej". Z okazji nadchodzącej gali, przypominamy jej sylwetkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ida Kamińska – polska aktorka, która była nominowana do Oscara
Ida Kamińska – polska aktorka, która była nominowana do Oscara (Youtube.com)
d4myv4k

Wręczenie Oscarów 2019 już za kilka godzin. Film "Zimna wojna" nominowany jest trzech kategoriach. Wszyscy trzymaliśmy kciuki za Joannę Kulig, ale ostatecznie musiała się pożegnać z nadzieją na nagrodę dla "Najlepszej aktorki pierwszoplanowej". Oznacza to, że jedyną Polką, która była nominowana do tego wyróżnienia jest Ida Kamińska.

Polka nominowana do Oscara

Ida Kamińska była pierwszą polską aktorką z krajów socjalistycznych nominowaną do Oscara. W 1967 roku otrzymała ją za rolę sklepikarki w czechosłowackim
filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa. Walczyła o nagrodę m.in. z Elizabeth Taylor i jej rolą w filmie "Kto się boi Virginii Woolf?".

d4myv4k

Ida jako żydowska sklepikarka Rozalii Lautmann uzyskała też nominację do Złotego Globu oraz nagrodę specjalną Festiwalu Filmowego w Cannes.

Ida Kamińska - kariera

Ida Kamińska w swoim życiu zagrała 124 role, wyreżyserowała 65 przedstawień, przetłumaczyła na język jidysz 58 sztuk. Napisała również dwa dramaty: w 1932 roku "Ongiś był król" i w 1964 roku "Zasypać bunkry".

d4myv4k

Aktorka przełożyła, wyreżyserowała i zagrała tytułową rolę w Norze Ibsena, a także Katarzynę Masłową w "Zmartwychwstaniu" Tołstoja. Występowała, także w sztukach nieżydowskich, np. jako Esmeralda w "Dzwonniku z Notre Dame" Hugo i Gruszeńka w "Braciach Karamazow" wedle Dostojewskiego, zyskując coraz większe uznanie. Największy sukces przyniosła jej tytułowa rola w sztuce Maksa Baumana Glikl Hameln żąda sprawiedliwości.

W 1948 roku władze komunistyczne zaproponowały jej zorganizowanie państwowego teatru żydowskiego w Łodzi, którego w latach 1949–1953 była dyrektorem. Później w latach 1953–1955 była dyrektorem Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu. Następnie od 1955 roku została dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel Kamińskiej w Warszawie.

Kamińska występowała nie tylko w teatrze, ale także w filmach. Zagrała m. in. w "Bezdomnych" i obrazie "Mój anioł stróż",

Ida Kamińska - rodzina

d4myv4k

Urodziła się 4 września 1899 w Odessie, do której wówczas wyemigrowali jej rodzice. Dorastała w żydowskiej artystycznej rodzinie. Jej mama, Ester Rachel Kamińska, była aktorką, zaś tata, Abraham Izaak Kamiński, reżyserem.

Dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był Zygmunt Turkow, z którym doczekała się córki Ruth. Natomiast drugim został Marian Melman. Z tego związku narodził się syn Wiktor.

Aktorka zmarła na atak serca 21 maja 1980 roku, gdy miała 80 lat. Pochowano ją Mount Hebron Cemetery w Nowym Jorku.

Ida Kamińska - Filmweb

d4myv4k

"Dlaczego odeszła w zapomnienie? Pierwsza i jedyna Polka nominowana do Oscara za rolę"

"Zwłaszcza za 'Sklep przy głównej ulicy'. Nic dziwnego, że dostała nominację do Oskara"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pawlikowski o Oscarach: Cały kraj tym żyje jak igrzyskami olimpijskimi. Staram się zachować spokój

d4myv4k

https://kobieta.wp.pl/ida-kaminska-jedyna-polka-nominowana-do-oscara-6352962791204993a

Podziel się opinią

Share

d4myv4k

d4myv4k
d4myv4k