FitnessIgły sosny - jak je wykorzystać?

Igły sosny - jak je wykorzystać?

Igły sosny -  jak je wykorzystać?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Magdalena Pomorska

To niedoceniany naturalny produkt, który warto użyć w profilaktyce i do leczenia niektórych dolegliwości.

Często poszukując remedium na różne dolegliwości zapominamy o najprostszych i naturalnych rozwiązaniach. Przykładem jest herbatka z igieł sosnowych. Tradycyjnie w Rosji, szczególnie na Syberii, pito ją w przypadku chorób górnych dróg oddechowych i dla zachowania jasności umysłu. Skutecznie wzmacnia również odporność. Z kolei Indianie Ameryki Północnej uważają ją za naturalny środek przeciw szkorbutowi.

Olejki eteryczne zawarte w igłach sosny korzystnie wpływają na oczy, chronią mięśnie i układ nerwowy. Wykazują działanie dezynfekujące i przeciwwirusowe. Badania dowiodły, że mogą pomóc w leczeniu depresji, miażdżycy, alergii, nadciśnienia i otyłości.

1 / 4

Herbatka z igliwia

Obraz

Igły sosny zawierają spore ilości witaminy C. Herbatka przygotowana na ich bazie dostarczy jej więcej niż szklanka soku pomarańczowego. W dodatku to napój naturalny i praktycznie darmowy.

Jak ją przygotować? Jasnozielone wierzchołki gałązek sosny należy zanurzyć we wrzątku na ok. 1-2 minuty, aby rozpuścić i usunąć charakterystyczny woskowy nalot. Następnie igły posiekać i gotować 10 minut. Po tym czasie przecedzić do kubeczka. Można dosłodzić ją miodem i dodać dla smaku suszone skórki pomarańczy.

2 / 4

Domowe inhalacje

Obraz
© 123RF.COM

W sezonie jesienno-zimowym, gdy łatwo złapać choroby górnych dróg oddechowych, warto mieć pod ręką igły sosny. Zielone części zagotowane należy przelać wraz z wodą do miski, przygotować ręcznik i inhalować się około 15 minut. Taki zabieg doskonale też oczyszcza twarz. Dla najlepszych efektów i złagodzenia np. zapalenia zatok, inhalacje należy stosować przez kilka dni, wieczorem przed snem.

3 / 4

Kąpiel w igliwiu

Obraz
© 123RF.COM

Zielone gałązki sosny warto wykorzystać też do leczenia chorób skóry, takich jak grzybica, łuszczyca, czyraki, ale również w przypadku bólu mięśni i stawów, przeziębienia. Wystarczy je zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut, a następnie wlać do wanny z gorącą wodą. Kąpieli najlepiej zażywać przez około 15 minut.

4 / 4

Naturalne mydełko do kąpeli

Obraz
© 123RF.COM

Igły sosnowe należy połączyć z płatkami owsianymi i solą himalajską. Całość zwiążę naturalny olejek np. kokosowy, oliwa z oliwek lub olej lniany.

Składniki wymieszać w misce, a następnie przełożyć papkę do płóciennego woreczka lub uciętej końcówki rajstop, zawiązać i wrzucić do wanny z ciepłą wodą. 15-minutowa kąpiel w takim domowym spa zapewni gładką i jędrną skórę.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)