Trwa ładowanie...

Ile emeryt może dorobić do emerytury? Nowe limity

Z roku na rok coraz więcej emerytów decyduje się na dodatkową pracę, która pozwala zasilić domowy budżet. Według danych GUS w drugim kwartale 2022 roku wśród osób będących w wieku emerytalnym pracowało aż 758 tys. z nich. Propozycji prac dla emerytów jest nieskończenie wiele, jednak trzeba pamiętać o tym, że dla pewnej grupy emerytów istnieje próg, który jasno mówi o tym, ile maksymalnie można dorobić do emerytury.

Współcześnie najwięcej ofert pracy dla emeryta znajduje się przede wszystkim w internecieWspółcześnie najwięcej ofert pracy dla emeryta znajduje się przede wszystkim w internecieŹródło: Getty Images, fot: Kondoros Eva Katalin
dkm7io0

Ile można dorobić na emeryturze?

Od 1 grudnia 2022 roku będą obowiązywały nowe limity dla dorabiających emerytów oraz rencistów. Pilnować muszą się te osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a dorabiają do renty lub emerytury. Od 1 grudnia 2022 roku do 28 lutego 2023 roku emerytom, którzy z dodatkowej pracy zarobią 4336,50 zł, zostanie zmniejszona renta lub emerytura. Z kolei w przypadku przekroczeniu limitu wynoszącego 8424,90 zł, świadczenie zostanie zawieszone. 

Z kolei emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 i 65 lat, mogą dorabiać bez żadnych limitów, bowiem w ich przypadku ZUS nie zawiesi ani nie zmniejszy kwoty wypłacanego świadczenia. 

dkm7io0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Gdzie szukać pracy na emeryturze?

Współcześnie najwięcej ofert pracy dla emeryta znajduje się przede wszystkim w internecie. Mowa tu zarówno o popularnych portalach, jak i specjalnych stronach przeznaczonych stricte do poszukiwania pracy dla emerytów. Wystarczy wówczas wpisać w wyszukiwarkę "praca dla emeryta", a z pewnością wyskoczy nam mnóstwo propozycji. 

W przypadku emerytów dobrze sprawdzą się także tradycyjne sposoby na poszukiwanie pracy: sprawdzenie tablicy ogłoszeń, czy też podpytanie znajomych, czy nie znają kogoś, kto poszukuje korepetytora, czy np. opiekunki dla dziecka.

dkm7io0

Praca na emeryturze - najczęściej wybierane zawody

Seniorzy obecnie znajdują zatrudnienie w wielu branżach. Eksperci z Personnel Service wskazują na to, że najczęściej podejmują się oni, takich prac zawodów jak złota rączka, praca na ochronie, opiekunka dla dzieci, kierowca, dozorca, szatniarz czy korepetytor.

Ile może zarobić emeryt? Dane opublikowane przez Personnel Service pokazują, że najlepiej płatnym zawodem jest złota rączka. Wówczas emeryt może liczyć od 25 do 50 zł netto za godzinę. Wśród pozostałych dobrze płatnych prac dla emeryta wymienia się m.in.:

  • korepetytora - od 20 do 50 zł netto za godzinę,
  • opiekunka do dziecka - od 20 do 35 zł netto za godzinę,
  • ogrodnika - od 21 do 30 zł netto za godzinę, 
  • kierowcę w przewozie osób - od 19 do 29 zł netto za godzinę,
  • kasjera - od 15,15 do 18,5 zł netto za godzinę,
  • tłumacza i redaktora tekstów - od 15,5 do 17,5 zł netto za godzinę,
  • pracownika magazynu - od 15 do 19 zł netto za godzinę,
  • dozorcę - od 14,5 do 16 zł netto za godzinę,
  • sprzątaczkę - od 14,5 do 16 zł netto za godzinę,
  • szatniarza oraz ochroniarza - od 14,5 do 15,5 zł netto za godzinę.

Ostatecznie wybór oraz zarobki zależne będą od doświadczenia emeryta, a także od jego stanu zdrowia, ponieważ do podjęcia niektórych prac mogą istnieć przeciwwskazania medyczne.

dkm7io0

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkm7io0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkm7io0