Trwa ładowanie...

Ile można przytyć w jeden dzień?

Trzymamy się diety, omijamy szerokim łukiem cukiernie, ale w końcu ulegamy pokusie i rzucamy się na tabliczkę czekolady. Większość kobiet zna ten scenariusz i długo wyrzuca sobie chwile łakomstwa. Co gorsze, wyobrażamy sobie, że będą nas one kosztowały kolejny zbędny kilogram. No właśnie, ale ile właściwie można przytyć przez jeden dzień?

Share
Ile można przytyć w jeden dzień?
Źródło: 123RF
d2vr7jr

Zagadnieniami diety i powodami, dla których ludzie z nich rezygnują, zajmuje się Samantha Cassetty, specjalistka firmy produkującej zdrową żywność "Luvo". Siedziba firmy znajduje się w Kalifornii, nazywanej najzdrowszym stanem Ameryki. Dietetyczka twierdzi, że aby przytyć dosłownie z dnia na dzień, na przykład fundując sobie tłustą kolację, należałoby zjeść niebotyczną ilość jedzenia.

- Jest to praktycznie niemożliwe, aby przybrać na wadze w ciągu jednej nocy, nawet jeśli pofolgowaliśmy swojemu apetytowi - mówi Cassetty. - Wszystko sprowadza się do matematyki. W celu uzyskania dodatkowej masy ciała, należałoby zjeść 3 500 kalorii więcej niż zazwyczaj. Powiedzmy, że spożywasz 2 000 kalorii dziennie. Aby przytyć, musiałbyś zjeść 3 500 kalorii "ekstra", w sumie 5500 kalorii, aby przytyć pół kilograma. I to bez żadnej aktywności fizycznej.

Ile to właściwie jest 3 500 kalorii? Na przykład, regularne posiłki trzeba by przekąsić trzema kieliszkami wina (370 kalorii), dwa dwoma skrzydełkami z kurczaka (110 kalorii), miseczką krążków cebulowych (340 kalorii), porcją frytek (290 kalorii), burgerem (860 kalorii) oraz kawałkiem ciasta czekoladowego (795 kalorii). To dużo jedzenia!

d2vr7jr

Nie ma dowodów na to, że można przytyć po jednym dniu przejedzenia. Dowodzi tego między innymi badanie opublikowane w "New England Journal of Medicine". Grupa ochotników zadeklarowała, że przez okres 6-tygodniowych wakacji letnich przybiera zazwyczaj od 3 do 6 kilogramów. Po zbadaniu Brytyjczyków po ich urlopach, okazało się, że średnio przybrali oni po 0,5 kilograma.

Co to właściwie oznacza dla osoby dbającej o szczupłą sylwetkę? Przede wszystkim, nie przerywajmy diety - przekonuje Cassetty. Zdrowo odżywiająca się osoba dbająca o aktywność fizyczną, nie musi się obawiać, że na przykład pączek w Tłusty Czwartek sprawi, że przytyje. O ile na co dzień trzymamy się rozsądnego jadłospisu, słodkie przyjemność czy cheesburger od czasu do czasu nie wpłyną na obwód naszej talii.

d2vr7jr

Podziel się opinią

Share
d2vr7jr
d2vr7jr