Imię wymiera. W PRL‑u było wielkim hitem

Imię Grażyna jest coraz mniej popularne
Imię Grażyna jest coraz mniej popularne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.07.2024 21:58, aktual.: 11.07.2024 11:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2023 r. otrzymało je zaledwie siedem dziewczynek. Imię Grażyna, które kiedyś było niezwykle modne, odchodzi w niepamięć. A szkoda, bo ma ono piękną tradycję i niezwykłe znaczenie.

W Polsce imię Grażyna było szczególnie modne w latach 50. i 60. XX wieku, jednak z biegiem czasu zaczęło tracić na popularności. Kiedyś często wybierane, dziś kojarzone jest głównie z pokoleniem kobiet w średnim i dojrzałym wieku.

Imię Grażyna jest coraz rzadsze

Z roku na rok popularność tego imienia spada, a rodzice coraz rzadziej wybierają je dla swoich córek. W 2023 roku nadano je jedynie siedmiu dziewczynkom. Małe Grażynki w Przedszkolu to rzadkość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przyznaje Grażyna Gorczyca, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku, na łamach portalu gdansk.pl, jest to w dużej mierze wina dowcipów i memów o typowej Grażynie i Januszu.

- Weźmy imiona Grażyna i Janusz (ja mam na imię Grażyna i bardzo się z tego cieszę!). Nie są to generalnie imiona ośmieszające, ale jeśli weźmiemy pod uwagę popularność dowcipów o Grażynie i Januszu, można się spodziewać, że dzieci obdarzone tymi imionami, będą narażone na wyśmianie - tłumaczy Grażyna Gorczyca.

Praktyka gdańskiego USC pokazuje, że rodzice decydują się na zmianę imienia dziecka najczęściej właśnie przed jego pójściem do przedszkola.

- Kiedy dwa lata temu pojawili się rodzice z pomysłem nazwania dziewczynki Grażyna, stanęło na tym, że dostała to imię jako drugie. Ale Janusza zmieniano już w Gdańsku kilka razy - między innymi na Jana.

Piękne imię Grażyna

Warto jednak podkreślić, że to tak naprawdę piękne i wyjątkowe imię o bogatej historii i głębokim znaczeniu. Z angielskiego Grace, z włoskiego Grazia, a po polsku Grażyna. Pochodzi z języka litewskiego i oznacza "piękną" i "pełną gracji".

W Polsce zostało spopularyzowane przez Adama Mickiewicza, który nadał je bohaterce swojego poematu, czyniąc ją symbolem piękna, odwagi i poświęcenia.

Kobiety o imieniu Grażyna często charakteryzują się elegancją, wdziękiem i wewnętrzną siłą. Są to osoby lojalne, odważne i pełne empatii, które potrafią walczyć o swoje przekonania i bliskich. Jest to imię, które symbolizuje piękno, odwagę i poświęcenie, a także dostojeństwo i szlachetność.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także