Implanty piersi przyczyną groźnej choroby. Może doprowadzić do śmierci
Z 359 na 414 wzrosła liczba zachorowań na wyjątkowo rzadki rodzaj nowotworu wśród kobiet, które zdecydowały się na zabieg powiększania biustu. Chłoniaka może wywoływać pewien rodzaj implantu piersi, który jest w Europie bardzo popularny.
23.03.2018 | aktual.: 23.03.2018 15:52
Jak informuje Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), implanty mogą powodować rzadki rodzaj raka, który nie ma nic wspólnego z nowotworem piersi. Zagrożenie jest takie samo w przypadku kobiet zdrowych, które zdecydowały się powiększyć biust ze względu na wygląd, jak i kobiet, które po chorobie zdecydowały się na rekonstrukcję piersi.
Chłoniak powstaje wokół implantu w miejscu blizny. Do tej pory odnotowano 9 zgonów spowodowanych tego rodzaju nowotworem, zatem w większości przypadków choroba okazała się uleczalna. Leczenie nie zawsze jest jednak proste – u wielu kobiet konieczne było usunięcie implantów, zastosowanie chemioterapii i aradioterapii.
FDA obserwuje zdrowie kobiet z implantami od siedmiu lat. Po raz kolejny kluczowy dla rozwoju chłoniaka anaplastycznego z dużych limfocytów okazuje się rodzaj wszczepionego implantu. W 2017 roku zaobserwowano, że 88 proc. zachorowań dotyczyło tych kobiet, które zdecydowały się na implanty o chropowatej powierzchni. W bieżącym roku przypuszczenia jakoby to rodzaj implantu miał znacznie, potwierdziły się.
Nie ma za to znaczenia, czym implant jest wypełniony. Chropowate implanty są w Europie znacznie bardziej popularne niż te o gładkiej powierzchni. Popularność ta wynika z faktu, że chropowata powierzchnia utrzymuje implant w tej samej pozycji.
To, co powinno wzbudzić czujność u kobiet, które zdecydowały się na implanty, to bóle i obrzęki wokół biustu. Zdecydowanie nie należy ignorować wyczuwalnych guzków oraz gromadzącego się wokół implantów płynu. Pocieszający jest fakt, że szybka reakcja na stan zdrowia pozwala podjąć skuteczne leczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: nytimes.com