ycipk-cp84cc

Implanty piersi przyczyną groźnej choroby. Może doprowadzić do śmierci

Z 359 na 414 wzrosła liczba zachorowań na wyjątkowo rzadki rodzaj nowotworu wśród kobiet, które zdecydowały się na zabieg powiększania biustu. Chłoniaka może wywoływać pewien rodzaj implantu piersi, który jest w Europie bardzo popularny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Implanty mogą być przyczyną rzadkiej odmiany raka.
Implanty mogą być przyczyną rzadkiej odmiany raka. (123RF.COM)
ycipk-cp84cc

Jak informuje Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), implanty mogą powodować rzadki rodzaj raka, który nie ma nic wspólnego z nowotworem piersi. Zagrożenie jest takie samo w przypadku kobiet zdrowych, które zdecydowały się powiększyć biust ze względu na wygląd, jak i kobiet, które po chorobie zdecydowały się na rekonstrukcję piersi.

Chłoniak powstaje wokół implantu w miejscu blizny. Do tej pory odnotowano 9 zgonów spowodowanych tego rodzaju nowotworem, zatem w większości przypadków choroba okazała się uleczalna. Leczenie nie zawsze jest jednak proste – u wielu kobiet konieczne było usunięcie implantów, zastosowanie chemioterapii i aradioterapii.

FDA obserwuje zdrowie kobiet z implantami od siedmiu lat. Po raz kolejny kluczowy dla rozwoju chłoniaka anaplastycznego z dużych limfocytów okazuje się rodzaj wszczepionego implantu. W 2017 roku zaobserwowano, że 88 proc. zachorowań dotyczyło tych kobiet, które zdecydowały się na implanty o chropowatej powierzchni. W bieżącym roku przypuszczenia jakoby to rodzaj implantu miał znacznie, potwierdziły się.

ycipk-cp84cc

Zobacz też: W Polsce co roku z powodu raka piersi umiera 6 tys. kobiet

Nie ma za to znaczenia, czym implant jest wypełniony. Chropowate implanty są w Europie znacznie bardziej popularne niż te o gładkiej powierzchni. Popularność ta wynika z faktu, że chropowata powierzchnia utrzymuje implant w tej samej pozycji.

To, co powinno wzbudzić czujność u kobiet, które zdecydowały się na implanty, to bóle i obrzęki wokół biustu. Zdecydowanie nie należy ignorować wyczuwalnych guzków oraz gromadzącego się wokół implantów płynu. Pocieszający jest fakt, że szybka reakcja na stan zdrowia pozwala podjąć skuteczne leczenie.

ycipk-cp84cc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: nytimes.com

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-cp84cc

ycipk-cp84cc
ycipk-cp84cc