Trwa ładowanie...
d4c63ba

Inteligencję mężczyzny można wyczytać z jego twarzy?

Grupa niezależnych badaczy z Czech doszła do wniosku, że ludzie mają wrodzony mechanizm pozwalający im na ocenę inteligencji mężczyzn na podstawie wyglądu ich twarzy. Kluczowa jest nie tyle jej symetria, co zestawienie różnych cech, m.in. rozstaw oczu oraz długość nosa. Co ciekawe, mechanizm ten nie działa na kobiety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inteligencję mężczyzny można wyczytać z jego twarzy?
(123RF)
d4c63ba

Grupa badaczy z Czech doszła do wniosku, że ludzie mają wrodzony mechanizm pozwalający im na ocenę inteligencji mężczyzn na podstawie wyglądu ich twarzy. Kluczowa jest nie tyle jej symetria, co zestawienie różnych cech, m.in. rozstaw oczu oraz długość nosa. Co ciekawe, mechanizm ten nie działa na kobiety.

Zdolność do dokładnego oszacowania inteligencji innych osób jest bardzo ważna w codziennej interakcji społecznej, zatem powinna mieć także swoje konsekwencje ewolucyjne - stwierdził zespół naukowców w czasopiśmie PLoS ONE.

W celu udowodnienia tej tezy, Czesi przeanalizowali 40 statycznych portretów męskich i tyle samo kobiecych pod kątem ich rzeczywistego poziomu inteligencji, inteligencji przypisywanej im przez otoczenie oraz kształtu ich twarzy.

d4c63ba

* Ten trik nie działa na kobiety*

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy wzięli udział w eksperymencie, byli w stanie niemal bezbłędnie ocenić intelekt mężczyzn na fotografiach, przy czym symetria rysów twarzy i atrakcyjność "obiektów" nie miała z tą oceną żadnego związku.

Nie udało się natomiast ustalić poziomu inteligencji sfotografowanych kobiet. W tym przypadku ankietowani wahali się, zmieniali odpowiedź i chybiali z trafnością wyboru.

Według twórców badania, w przypadku płci pięknej, uroda zaburzyła percepcję ich osoby, uniemożliwiając instynktowny mechanizm oceny intelektu, który działa w przypadku męskich twarzy. Psychologowie nazywają ten efekt "chmurą" atrakcyjności. Im kobieta jest ładniejsza, tym większą ma szansę na bycie postrzeganą jako mądra i kompetentna.

d4c63ba

* Cechy "inteligenta"*

Pociągła twarz, szeroko rozstawione oczy, uniesione kąciki ust, duży nos oraz szpiczasty podbródek to uniwersalne cechy, które według czeskich badaczy podświadomie przypisujemy bardzo inteligentnym mężczyznom.

Okrąglejsza twarz, masywny podbródek, wąsko osadzone oczy i krótki nos mają cechować przeciętnie inteligentnych panów.

Pod określeniem "inteligentny" badacze rozumieją zdolność do logicznego rozwiązywania problemów, niezależnie od posiadanej wiedzy oraz zdolność do radzenia sobie z zagadkami, puzzlami czy obsługą skomplikowanych maszyn.

(Na zdjęciu od lewej: mało inteligentna; przeciętnie inteligentna; bardzo inteligentna męska twarz; fot. Dailymail.co.uk)

Na podst. Dailymail (mtr/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Nie ma tu miejsca na blondynki*

* Żadnego seksu z Rosjanami*

* Ile byś ważyła gdyby nie nadmiar wody?*

* Mężczyzna od A do Z*

* 13-letnia następczyni Kate Moss:*

d4c63ba

Podziel się opinią

Share
d4c63ba
d4c63ba