FitnessInternauci bardziej dbają o zdrowie

Internauci bardziej dbają o zdrowie

Osoby starsze, które regularnie i aktywnie korzystają z internetu, częściej uczestniczą w badaniach przesiewowych pod kątem raka jelita grubego, więcej ćwiczą, zdrowiej się odżywiają i mniej palą.

Internauci bardziej dbają o zdrowie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.10.2013 | aktual.: 12.12.2017 11:28

Osoby starsze, które regularnie i aktywnie korzystają z internetu, częściej uczestniczą w badaniach przesiewowych pod kątem raka jelita grubego, więcej ćwiczą, zdrowiej się odżywiają i mniej palą. Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, części prestiżowego Uniwersytetu Londyńskiego. Wyniki ich badań opublikowano w piśmie „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.

Naukowcy pod kierunkiem dr. Christiana von Wagnera przeprowadzili duże badanie populacyjne na grupie blisko 6 tys. Anglików po 50. roku życia. Zbieranie danych trwało od 2002 do 2011 roku. Każdy z uczestników co dwa lata odpowiadał na specjalnie przygotowane pytania, dotyczące częstości korzystania z internetu i poczty elektronicznej, wykonywania badań przesiewowych pod kątem raka, aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych, zdolności poznawczych oraz pochodzenia, statusu społecznego, wieku, płci, miejsca zamieszkania, wykształcenia itp.

Okazało się, że mężczyźni i kobiety, którzy regularnie korzystali z zasobów sieci, dwukrotnie częściej brali udział w badaniach w kierunku raka jelita grubego niż osoby stroniące od internetu. Także poziom ich aktywności fizycznej był średnio o 50 proc. wyższy, częściej (o 24 proc.) spożywali przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie, znacznie rzadziej byli aktualnymi palaczami. Nie zauważono natomiast związku pomiędzy korzystaniem z internetu przez osoby starsze a udziałem w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

„Po uwzględnieniu wszystkich socjodemograficznych czynników wpływających na korzystanie z sieci WWW oraz różnych wskaźników dotyczących możliwości fizycznych i funkcji poznawczych, które - jak wiadomo - maleją wraz z wiekiem, stwierdzamy, że istnieje wyraźny związek między używaniem internetu a profilaktyką raka - mówi dr von Wagner. - Odkryliśmy przy okazji interesującą zależność: osoby, które sporadycznie mają kontakt z internetem i tak częściej badają się pod kątem raka niż ci, którzy nie korzystają z niego nigdy, jednak najaktywniejsi użytkownicy robią to dużo częściej niż sporadyczni”.

Spośród wszystkich uczestników badania, czyli osób powyżej 50. roku życia, 41,4 proc. odpowiedziało, że w ogóle nie korzysta z internetu, 38,3 proc. - że korzysta od czasu do czasu, raczej rzadko, a 20,3 proc. - że używa go bardzo często.

Najwięcej regularnych użytkowników było wśród osób najmłodszych (50-letnich), będących białymi mężczyznami, z wyższym wykształceniem. Najrzadziej do internetu zaglądali ludzie z niższym wykształceniem, niepełnosprawni, niezamożni.

"Ważnym przesłaniem wynikającym z naszych badań powinno być to, że zwiększenie dostępu do internetu we wszystkich grupach demograficznych może być istotnym czynnikiem pomagającym kształtować wśród osób w podeszłym wieku zdrowe nawyki” - podsumowuje von Wagner.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
internetbadaniadiagnoza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)