Fitness„Kalkulator zdrowia” pomoże skontrolować organizm

„Kalkulator zdrowia” pomoże skontrolować organizm

Do zrobienia „przeglądu” organizmu na wiosnę zachęcają eksperci programu „Rak. To się leczy!”. Aby ułatwić to zadanie, opracowali „Kalkulator zdrowia”, który podpowie, jakie badania warto wykonać w zależności od wieku, płci i stylu życia.

„Kalkulator zdrowia” pomoże skontrolować organizm
Źródło zdjęć: © 123RF

31.05.2013 | aktual.: 06.06.2018 14:43

Do zrobienia „przeglądu” organizmu na wiosnę zachęcają eksperci programu „Rak. To się leczy!”. Aby ułatwić to zadanie, opracowali „Kalkulator zdrowia”, który podpowie, jakie badania warto wykonać w zależności od wieku, płci i stylu życia.

- Styl życia, wiek i płeć determinują pewne skłonności do zachorowania na określony typ nowotworu. Dlatego też kalkulator zdrowia, do którego wpisujemy te dane, może nam pomóc uświadomić sobie, do jakiej grupy ryzyka należymy i jakie badania powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności” – mówi hematolog Eliza Głodkowska-Mrówka z Zakładu Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Zaznacza, że te podstawowe informacje i wskazówki mogą odegrać ważną rolę we wczesnym wykryciu nowotworu, kiedy mamy duże szanse na całkowite wyzdrowienie.

Aby skorzystać z „Kalkulatora zdrowia”, wystarczy wejść na stronę internetową kampanii "Rak. To się leczy!: * www.raktosieleczy.pl*, znaleźć zakładkę z tą aplikacją i zaznaczyć swoją płeć i wiek. W kalkulatorze wyszczególniono pięć grup wiekowych - od 1. do 19. roku życia, 20-39 lat, 40-59 lat, 60-69 lat oraz grupę po 70.

Po zaznaczeniu tych opcji pojawią się informacje dotyczące m.in. badań, jakie musimy wykonać oraz objawów, które mogą być pierwszą oznaką choroby nowotworowej (tzw. objawy niepokoju onkologicznego), jak m.in. chudnięcie z niewyjaśnionej przyczyny, przedłużająca się chrypka czy kaszel, zmiana rytmu czy charakteru wypróżnień, obecność krwi w stolcu lub w moczu, zmiana w obrębie znamienia na skórze.

Autorzy kalkulatora sugerują też, do jakiego lekarza udać się, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy. Może to być lekarz tzw. pierwszego kontaktu lub inny lekarz, do którego można pójść bez skierowania – dermatolog, ginekolog. Skierowanie nie jest też wymagane do onkologa.

Zdaniem prof. Cezarego Szczylika, kierownika Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, dobrym pomysłem na to, by pamiętać o regularnym poddawaniu się badaniom przesiewowym, mającym wcześnie wykryć chorobę nowotworową, jest wykonywanie ich np. w dzień swoich urodzin. W ten sposób postępują Amerykanki.

Specjalista podkreśla też, że warto, by partnerzy nawzajem przypominali sobie o ważnych badaniach kontrolnych.

Jego zdaniem cennym prezentem dla ukochanej osoby może być sfinansowanie jej badania obrazowego, np. USG jamy brzusznej, koniecznie u dobrego fachowca. W ten sposób można bowiem przypadkowo wykryć np. guza nerki. „Róbmy sobie takie prezenty życia” - zachęca prof. Szczylik.

„Rak. To się leczy!” jest kampanią społeczną, która ma przełamać lęk Polaków przed nowotworem, przekonać nas do regularnego wykonywania badań profilaktycznych oraz uświadomić, że nowotwór wcześnie wykryty jest najczęściej uleczalny. Jest to pierwsza kampania, w którą zaangażowały się szeroko zarówno organizacje pacjentów, jak i lekarzy onkologów. (PAP/mtr), kobieta.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)