IPL a laser
18.11.2015 13:34, aktual.: 26.11.2015 15:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele osób myli depilację światłem (IPL) z depilacją laserem. Metody te znacznie się od siebie różnią. To dwa zupełnie odmienne rodzaje pozbywania się zbędnego owłosienia.
Depilacja IPL (Intense Pulsed Light) opiera się na zasadzie selektywnej fototermolizy. Depilatory IPL emitują wiązkę rozproszonych promieni świetlnych o różnej długości fal od 400 do 1200 nm, które przenikają w głąb skóry bez uszkadzania naskórka. Natężenie światła zamieniane jest w energię cieplną, a ta, przez melaninę zawartą we włoskach, wnika w ich strukturę i jest równomiernie rozprowadzana po otaczającej włoski tkance. Ten proces całkowicie bezpiecznie niszczy mieszek włosowy, odpowiedzialny za wyrastanie włosków. Wadą IPL jest tylko fakt, że zmienna długość fal świetlnych może sprawiać pochłanianie części z nich przez hemoglobinę, co sprawia, że zabieg trzeba powtórzyć sześć-osiem razy dla usunięcia włosków na dwa do ośmiu lat.
Depilacja laserowa również usuwa włos w taki sposób, że melanina chłonie światło lasera i przetwarza je na energię cieplną, po czym usuwa cebulkę włosa. Na tym podobieństwa do IPL w zasadzie się kończą. W depilacji laserem mamy tylko jedną wiązkę światła o jednej długości fal. To sprawia, że każdy włosek trzeba usuwać oddzielnie, a to znacznie wydłuża cały zabieg i podnosi jego koszt.
Technologia IPL może z powodzeniem usuwać włoski rosnące na różnych głębokościach i może być stosowana przy różnych odcieniach karnacji. Laser jest preferowany przy ciemnych włoskach na jasnej skórze. Problemem przy depilacji laserowej jest również możliwość pojawienia się na skórze przebarwień. IPL nie dość, że praktycznie nie powoduje zmian w kolorze skóry po zabiegu, to jeszcze usuwa takie zmiany, które powstały wcześniej. Wygoda samego zabiegu jest też bardzo ważna. Krótki czas naświetlania (jedna ms) i szerokie spektrum fal sprawiają, że zabieg IPL trwa zdecydowanie krócej niż zabieg laserem. Ponadto, depilacja światłem jest bezbolesna i można wykonywać ją przez cały rok, usuwanie włosów laserem możliwe jest tylko jesienią lub zimą.
Urządzenia wykorzystujące technologię IPL są w pełni bezpieczne, więc za ich pomocą można pozbywać się owłosienia nie tylko na nogach lub okolicach bikini, ale też na twarzy czy w uszach. Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad użytkowania, a zabieg depilacji można z powodzeniem przeprowadzić w domowym zaciszu.
Warto też wspomnieć, że zabiegi technologią IPL często są wykorzystywane w medycynie estetycznej, nie tylko do depilacji, ale również do fotoodmładzania skóry. Dzięki nim skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta, pozbawiona nadmiernego rogowacenia, czyli po prostu odmłodzona. Oprócz tego zabiegi technologią IPL stymulują komórki skóry do regeneracji i produkcji kolagenu, który jest konieczny do procesu odnowy struktur skóry. Mimo że depilację laserową łatwo pomylić z zabiegami IPL, to osoby ceniące sobie komfort, wygodę i bezpieczeństwo powinny (w praktyce dla siebie) poważnie rozważyć tę drugą metodę.
dr Łukasz Preibisz