ycipk-2iflzc

Jak być wymarzoną świadkową?

Jeśli poproszono Cię, abyś została druhną, przyjmij to jako zaszczyt. Zwykle w takim charakterze wybierane są osoby szczególnie bliskie, na których można polegać. Mylisz się jednak, jeśli sądzisz, że zadaniem świadkowej jest tylko błyszczeć u boku panny młodej. Ta funkcja wiąże się z szeregiem obowiązków. Radzimy jak zostać najlepszą druhną pod słońcem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak być wymarzoną świadkową?
(123RF)
ycipk-2iflzc

Jeśli poproszono Cię, abyś została druhną, przyjmij to jako zaszczyt. Zwykle w takim charakterze wybierane są osoby szczególnie bliskie, na których można polegać. Mylisz się jednak, jeśli sądzisz, że zadaniem świadkowej jest tylko błyszczeć u boku panny młodej. Ta funkcja wiąże się z szeregiem obowiązków. Radzimy jak zostać najlepszą druhną pod słońcem.

Oglądając amerykańskie filmy często widzimy wianuszek druhen otaczających pannę młodą. Zwykle jest to grupa przyjaciółek ubranych są w takie same sukienki. W naszej kulturze to zwyczaj rzadko spotykany. Najczęściej jest dwóch świadków – mężczyzna ze strony pana młodego i kobieta, którą wybiera panna młoda. To bardzo odpowiedzialna funkcja. Warto jeszcze przed weselem dowiedzieć się, jakie zadania należą do druhny.

Zorganizuj wieczór panieński

ycipk-2iflzc

Najczęściej impreza taka odbywa się na tydzień przed zaplanowanym ślubem. Jej organizację należy jednak rozpocząć znacznie wcześniej. Nie zaskakuj panny młodej niespodzianką w postaci wieczoru panieńskiego w klubie z półnagimi tancerzami, albo z wyskakującym z tortu roznegliżowanym panem. Ustal z nią, czy w ogóle ma ochotę na przedślubną zabawę w gronie koleżanek i jak z grubsza miałby to wyglądać. Chodzi przede wszystkim o to, aby przyszła panna młoda dobrze się czuła i wspominała ten wieczór długie lata.

Zaoferuj swoją pomoc przed ślubem. Niech wie, że może na ciebie liczyć, bo służysz jej radą i czasem. Pomóż w wyborze sukni, stworzeniu listy prezentów, udekorowaniu sali, czy odebraniu gości z lotniska. Jeśli jesteś zapracowana i wiesz, że nie będziesz mogła wspierać w przygotowaniach, zastanów się, czy przyjmować tę funkcję. Uprzedź o tym swoją przyjaciółkę. Niech zadecyduje, czy mimo wszystko, będziesz jej druhną, czy też powierzy te rolę komuś bardziej dyspozycyjnemu.

Będziesz świadkiem na ślubie

Druhna występuje przede wszystkim jako świadek w kościele, czy USC. Może nim zostać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i legitymuje się dowodem osobistym. Do podstawowych obowiązków świadków należy złożenie podpisu pod aktem, który stwierdza zawarcie związku małżeńskiego. Trzeba pamiętać o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

ycipk-2iflzc

Bezpośrednio po ceremonii zaślubin świadkowie wraz z młodymi wychodzą przed kościół lub urząd i stają po obu stronach pary (świadek przy panu młodym, świadkowa przy pannie młodej). Odbierają od gości kwiaty.

Nie zapomnij o świadku

Pamiętaj, że na weselu wstępujesz w parze ze świadkiem. Jeśli masz stałego partnera, to w ten jeden wieczór będzie on nieco w cieniu. Jeśli jest też znajomym pary młodej, będzie gościem weselnym. Nie powinien jednak wymagać od ciebie, żebyś się mu towarzyszyła. Będziesz siedziała obok pary młodej. Nie powinien też być z tego powodu zazdrosny. Pamiętaj jednak, że to oficjalna funkcja i nie ma potrzeby, żeby się zbytnio spoufalać. Możesz uprzedzić wodzireja, czy też DJ-a, żeby nie inicjować zabaw typu – gorzko odśpiewane dla świadków. Obcy sobie ludzie nie muszą obdarzać się namiętnymi pocałunkami.

Nie przyćmij panny młodej

ycipk-2iflzc

Chociaż druhna to ważna osoba na ślubie, to jednak pierwszą rolę gra panna młoda, a ty pod żadnym pozorem nie powinnaś o tym zapomnieć. Nie możesz więc przyćmić jej ani ubiorem, ani tym bardziej zachowaniem. Suknia w kolorze białym jest absolutnie zarezerwowana dla tej najważniejszej kobiety wieczoru. Zdarza się, że panna młoda ma pomysł na ubiór druhny.

Ważnym elementem stroju, jest także wiązanka i o tym nie należy zapominać. Świadkowa powinna mieć bukiet komponujący się z jej strojem, ale też nawiązujący do wiązanki panny młodej. I jak w przypadku stroju, powinien być dużo skromniejszy niż ten przyjaciółki wychodzącej za mąż.

Bądź jej prawą ręką

Twoim zadaniem jest przyczynienie się to tego, aby był to dla niej jeden z najwspanialszych dni w życiu. Bądź gotowa do pomocy. Czuwaj także nad tym, aby w dniu ślubu wszystko przebiegało tak, jak należy. Podczas wręczania prezentów, odbieraj je od niej i zadbaj, żeby zostały schowane w bezpieczne miejsce. W czasie oczepin pomóż uporać się welonem i organizacją zabaw weselnych. Drużba nadzoruje również pracę obsługi wesela oraz orkiestry.

ycipk-2iflzc

Dbaj o gości

Rozmieść gości przy stole weselnym. Staraj się, aby wszyscy się dobrze bawili. Jeśli zobaczysz, że ktoś jest przygaszony, zajmij się nim. Zadbaj też o apteczkę, żeby w razie problemów zdrowotnych móc służyć pierwszą pomocą. Miej w pogotowiu chusteczki i podstawowe kosmetyki, np. puder. Nie może być tak, że druhna całą noc tańczy, a goście są pozostawieni sami sobie, albo musi nimi zająć się para młoda. I pamiętaj, że do pomocy masz świadka.

(mos/bb)

Więcej na temat ślubu:

ycipk-2iflzc

* Noclegi dla gości weselnych*

* Jak oszczędzić na weselu?*

* Dlaczego nie lubimy wesel?*

* Za młoda na ślub?*

Profesjonalna fotografia ślubna

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2iflzc

ycipk-2iflzc
ycipk-2iflzc