Trwa ładowanie...

Jak być wymarzoną świadkową?

Jeśli poproszono Cię, abyś została druhną, przyjmij to jako zaszczyt. Zwykle w takim charakterze wybierane są osoby szczególnie bliskie, na których można polegać. Mylisz się jednak, jeśli sądzisz, że zadaniem świadkowej jest tylko błyszczeć u boku panny młodej. Ta funkcja wiąże się z szeregiem obowiązków. Radzimy jak zostać najlepszą druhną pod słońcem.
Share
Jak być wymarzoną świadkową?
Źródło: 123RF
d1mphw1

Jeśli poproszono Cię, abyś została druhną, przyjmij to jako zaszczyt. Zwykle w takim charakterze wybierane są osoby szczególnie bliskie, na których można polegać. Mylisz się jednak, jeśli sądzisz, że zadaniem świadkowej jest tylko błyszczeć u boku panny młodej. Ta funkcja wiąże się z szeregiem obowiązków. Radzimy jak zostać najlepszą druhną pod słońcem.

Oglądając amerykańskie filmy często widzimy wianuszek druhen otaczających pannę młodą. Zwykle jest to grupa przyjaciółek ubranych są w takie same sukienki. W naszej kulturze to zwyczaj rzadko spotykany. Najczęściej jest dwóch świadków – mężczyzna ze strony pana młodego i kobieta, którą wybiera panna młoda. To bardzo odpowiedzialna funkcja. Warto jeszcze przed weselem dowiedzieć się, jakie zadania należą do druhny.

Zorganizuj wieczór panieński

Najczęściej impreza taka odbywa się na tydzień przed zaplanowanym ślubem. Jej organizację należy jednak rozpocząć znacznie wcześniej. Nie zaskakuj panny młodej niespodzianką w postaci wieczoru panieńskiego w klubie z półnagimi tancerzami, albo z wyskakującym z tortu roznegliżowanym panem. Ustal z nią, czy w ogóle ma ochotę na przedślubną zabawę w gronie koleżanek i jak z grubsza miałby to wyglądać. Chodzi przede wszystkim o to, aby przyszła panna młoda dobrze się czuła i wspominała ten wieczór długie lata.

d1mphw1

Zaoferuj swoją pomoc przed ślubem. Niech wie, że może na ciebie liczyć, bo służysz jej radą i czasem. Pomóż w wyborze sukni, stworzeniu listy prezentów, udekorowaniu sali, czy odebraniu gości z lotniska. Jeśli jesteś zapracowana i wiesz, że nie będziesz mogła wspierać w przygotowaniach, zastanów się, czy przyjmować tę funkcję. Uprzedź o tym swoją przyjaciółkę. Niech zadecyduje, czy mimo wszystko, będziesz jej druhną, czy też powierzy te rolę komuś bardziej dyspozycyjnemu.

Będziesz świadkiem na ślubie

Druhna występuje przede wszystkim jako świadek w kościele, czy USC. Może nim zostać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i legitymuje się dowodem osobistym. Do podstawowych obowiązków świadków należy złożenie podpisu pod aktem, który stwierdza zawarcie związku małżeńskiego. Trzeba pamiętać o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Bezpośrednio po ceremonii zaślubin świadkowie wraz z młodymi wychodzą przed kościół lub urząd i stają po obu stronach pary (świadek przy panu młodym, świadkowa przy pannie młodej). Odbierają od gości kwiaty.

d1mphw1

Nie zapomnij o świadku

Pamiętaj, że na weselu wstępujesz w parze ze świadkiem. Jeśli masz stałego partnera, to w ten jeden wieczór będzie on nieco w cieniu. Jeśli jest też znajomym pary młodej, będzie gościem weselnym. Nie powinien jednak wymagać od ciebie, żebyś się mu towarzyszyła. Będziesz siedziała obok pary młodej. Nie powinien też być z tego powodu zazdrosny. Pamiętaj jednak, że to oficjalna funkcja i nie ma potrzeby, żeby się zbytnio spoufalać. Możesz uprzedzić wodzireja, czy też DJ-a, żeby nie inicjować zabaw typu – gorzko odśpiewane dla świadków. Obcy sobie ludzie nie muszą obdarzać się namiętnymi pocałunkami.

Nie przyćmij panny młodej

Chociaż druhna to ważna osoba na ślubie, to jednak pierwszą rolę gra panna młoda, a ty pod żadnym pozorem nie powinnaś o tym zapomnieć. Nie możesz więc przyćmić jej ani ubiorem, ani tym bardziej zachowaniem. Suknia w kolorze białym jest absolutnie zarezerwowana dla tej najważniejszej kobiety wieczoru. Zdarza się, że panna młoda ma pomysł na ubiór druhny.

d1mphw1

Ważnym elementem stroju, jest także wiązanka i o tym nie należy zapominać. Świadkowa powinna mieć bukiet komponujący się z jej strojem, ale też nawiązujący do wiązanki panny młodej. I jak w przypadku stroju, powinien być dużo skromniejszy niż ten przyjaciółki wychodzącej za mąż.

Bądź jej prawą ręką

Twoim zadaniem jest przyczynienie się to tego, aby był to dla niej jeden z najwspanialszych dni w życiu. Bądź gotowa do pomocy. Czuwaj także nad tym, aby w dniu ślubu wszystko przebiegało tak, jak należy. Podczas wręczania prezentów, odbieraj je od niej i zadbaj, żeby zostały schowane w bezpieczne miejsce. W czasie oczepin pomóż uporać się welonem i organizacją zabaw weselnych. Drużba nadzoruje również pracę obsługi wesela oraz orkiestry.

Dbaj o gości

Rozmieść gości przy stole weselnym. Staraj się, aby wszyscy się dobrze bawili. Jeśli zobaczysz, że ktoś jest przygaszony, zajmij się nim. Zadbaj też o apteczkę, żeby w razie problemów zdrowotnych móc służyć pierwszą pomocą. Miej w pogotowiu chusteczki i podstawowe kosmetyki, np. puder. Nie może być tak, że druhna całą noc tańczy, a goście są pozostawieni sami sobie, albo musi nimi zająć się para młoda. I pamiętaj, że do pomocy masz świadka.

(mos/bb)

Więcej na temat ślubu:

* Noclegi dla gości weselnych*

* Jak oszczędzić na weselu?*

* Dlaczego nie lubimy wesel?*

* Za młoda na ślub?*

Profesjonalna fotografia ślubna

d1mphw1

Podziel się opinią

Share
d1mphw1
d1mphw1