Zdrowie KobietyJak dbać o ścięgno Achillesa?

Jak dbać o ścięgno Achillesa?

Jak dbać o ścięgna Achillesa?
Jak dbać o ścięgna Achillesa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.02.2024 12:17, aktualizacja: 12.03.2024 07:56

Bez sprawnego ścięgna Achillesa nie jesteśmy w stanie skakać czy chodzić i dlatego uraz w jego obrębie właściwie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i ogranicza wszelakie codzienne aktywności. Co zatem zrobić, by uniknąć kłopotów z Achillesem i zminimalizować ryzyko poważnych urazów ścięgna?

Bohater, którego (pewnie) dobrze nie znacieŚcięgno Achillesa z greckim wojownikiem o tym samym imieniu na pewno ma jedną wspólną cechę – jest niezwykle silne. Nie ma w naszym ciele większego i silniejszego ścięgna pod względem mechanicznym. Achilles wytrzymuje obciążenia, które dochodzą nawet do 300 kilogramów! To dzięki ścięgnu piętowemu – bo tak również jest nazywane – możliwe jest chodzenie, bieganie czy skakanie. W telegraficznym skrócie: nie jesteśmy w stanie się poruszać bez zdrowego i sprawnego ścięgna Achillesa.

Dlaczego dochodzi do urazów Achillesa?Jesteśmy stworzeni do ruchu. Siedzący tryb życia, który obecnie prowadzimy jako społeczeństwo, nie jest tym, do czego nasz układ ruchu jest przyzwyczajony i nie jest tym, czego potrzebuje. Dla ogólnego zdrowia ważna jest regularna i dostosowana do możliwości danej osoby aktywności fizyczna. Podobnie jak nie od razu Rzym zbudowano, tak i Ty od razu nie wejdziesz na wyżyny swoich fizycznych możliwości. Co więcej – nie powinieneś próbować tego robić.

Grupą szczególnie narażoną na uszkodzenie ścięgna Achillesa są tzw. niedzielni sportowcy, u których urazy często pojawiają się na podłożu już istniejących zmian w obrębie ścięgna piętowego. Ich układ ruchu nie jest przygotowany do nagłej wytężonej aktywności fizycznej i przez to podlega sporym obciążeniom. Do tego dochodzi fakt, że tacy amatorzy aktywności najczęściej nie znają zaleceń lub ignorują zasady odpowiedniego przygotowania do aktywności — zaczynają ćwiczenia bez rozgrzewki, zapominają o fazie schłodzenia i treningu uzupełniającym.

Piesza wycieczka
Piesza wycieczka© Adobe Stock

Achilles, jak już zostało wspomniane, potrafi wytrzymywać bardzo duże obciążenia. Prawdopodobnie nie uszkodzisz go przy pierwszej takiej okazjonalnej aktywności, a skoro nic się nie dzieje, taki brak przygotowania do aktywności można wziąć za dobrą monetę. To jednak nie jest dobra metoda, ponieważ z czasem kumulacja mikrouszkodzeń i obciążeń może prowadzić do poważnych problemów i urazu ścięgna.

Problemy związane z Achillesem

Generalnie każda aktywność angażująca ścięgno Achillesa, czyli ta, w której występuje powtarzalny chód, bieg czy skoki, wiąże się z ryzykiem urazu. Szczególnie predysponują do tego wysiłki, w których dochodzi do nagłych przyspieszeń, zmian kierunków czy wyskoków. Do uszkodzeń ścięgna Achillesa dochodzi zatem w trakcie rozmaitych form aktywności, np. bieganie, siatkówka, koszykówka, piłka nożna, tenis, piłka ręczna, squash. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by poprzez odpowiednie działania dbać o zdrowie swoich ścięgien i przygotowywać je do podejmowania aktywności fizycznej.

Częstym problemem jest zapalenie ścięgna Achillesa, do którego dochodzi wskutek kumulacji mikrouszkodzeń lub bezpośrednich urazów (np. uderzenia, stłuczenia). To ważny sygnał alarmowy, którego nie należy bagatelizować. Przedłużający się stan zapalny predysponuje do całkowitego zerwania ścięgna, a w takim przypadku często konieczne jest leczenie operacyjne.

Zadbaj o swoje Achillesy

Przede wszystkim postaw na regularną aktywność fizyczną, do której odpowiednio się przygotujesz poprzez rozgrzewkę. Jeśli Twoja kondycja nie jest najlepsza, zacznij do regularnych spacerów i stopniowo wydłużaj dystanse czy czas spędzany na takiej aktywności. Bycie aktywnym naprawdę nie polega tylko na bieganiu maratonów i dźwiganiu ciężarów!

Pamiętaj również o właściwym odżywianiu. Niedoborowa dieta, w której brakuje witamin, składników mineralnych i substancji aktywnych, nie będzie sprzyjała zachowaniu Twoich stawów i ścięgien w dobrej kondycji. Dostarczaj odpowiednich ilości białka, zwłaszcza w okresie po treningu – proteiny sprzyjają lepszej regeneracji po wysiłku. Unikaj prozapalnych tłuszczów trans, które mieszczą się w wysokoprzetworzonych produktach.

kapsułki Cignon
kapsułki Cignon © materiały partnera

Natomiast pożądane składniki o charakterze przeciwzapalnym, takie jak wyciąg z ostryża i ekwiwalent sproszkowanego korzenia kurkumy znajdują się w preparacie Cignon Shots. Oprócz nich ten skoncentrowany shot dostarcza również kolagenu, który jest składnikiem budującym więzadła. Kwas hialuronowy, którego synteza w organizmie spada wraz z wiekiem, jest tym związkiem, którego obecność w ścięgnach pozwala im na wytrzymywanie dużych napięć i naprężeń, a cynk oraz miedź biorą udział w produkcji kolagenu. Wspomniane substancje mogą być istotnym wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego oraz procesów przebudowy i regeneracji ścięgien.

Cignon Shots może być spożywany już przez dzieci od 3 roku życia i stanowi alternatywę dla tabletek i saszetek. Ze względu na zwarte w nim składniki jest odpowiedni dla osób aktywnych fizycznie, po urazach mechanicznych ścięgien i więzadeł oraz tych w czasie rekonwalescencji po zabiegach rekonstrukcji ścięgien i więzadeł.

Dbaj też o prawidłową masę ciała. Nadwaga oraz otyłość są czynnikami zwiększającymi ryzyko przeciążeń Achillesa. Nie ignoruj również dolegliwości bólowych czy obrzęku, który pojawia się w obrębie ścięgna. Nieleczone dolegliwości mogą w konsekwencji doprowadzić do poważnego urazu.

Cignon Shots dostępny jest na oficjalnej stronie https://zdrowievalentis.pl/ i z kodem rabatowym WP15.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Źródło artykułu:WP Kobieta