Jak dobrać idealną spódnicę?
Obok sukienki jest najbardziej kobiecą częścią damskiej garderoby. Niezwykle uniwersalna – pasuje na każdą okazję – i wyjątkowo wygodna, spódnica przez wiele kobiet nie jest doceniana. Niesłusznie, dobrze dobrana może wyeksponować atuty figury i ukryć jej mankamenty.
09.06.2014 | aktual.: 31.08.2018 10:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na początek określ swój typ figury. Jesteś bananem, gruszką, jabłkiem czy klepsydrą? Sylwetka w kształcie banana nazywana jest chłopięcą. Na ma widocznych różnic między szerokością bioder i ramion, jednak brakuje jej wyraźnie zaznaczonej talii.
Figura jabłko to taka, gdzie ramiona są szersze niż biodra. Figura w kształcie gruszki charakteryzuje się biodrami szerszymi niż ramiona, a klepsydra, tak pożądana przez większość kobiet, ma biodra i ramiona mniej więcej tej samej szerokości, a rozdzielone są one wąską, wyraźnie zaznaczoną talią.
Spódnica dla figury typu banan
Kobiety, których biodra i ramiona są podobnej szerokości, mają najmniej problemów ze znalezieniem idealnej spódnicy. Pasuje im bowiem niemal każdy krój. Jeśli więc jesteś sylwetką bananem, twoim największym zmartwieniem będzie długość i kolor spódnicy. Zazdrościmy! Pamiętaj tylko, że aby zaznaczyć talię, powinnaś wybierać kroje, które wyraźnie „tną” sylwetkę. Świetne będą te z grubym pasem. Zaznaczy on wcięcie w okolicy pępka i spowoduje, że sylwetka stanie się bardziej kobieca. Dobrym rozwiązaniem będzie np. spódnica w poziome pasy. Niewiele osób może sobie na nią pozwolić, więc doceń to i ciesz się, że z twoją figurą możesz wybierać wśród wszelkich zakładek, dużych kieszeni, falban i kontrafałd. Unikaj natomiast obcisłych topów zakładanych do wąskich, obcisłych spódnic – podkreślają brak „kobiecych wcięć”.
Choć sam kształt figury w kształcie banana nie jest problematyczny, trudności z doborem spódnic mogą dostarczyć inne kwestie.
Figura banan i niski wzrost
Jeśli jesteś zbyt niska, wybierz spódnicę z wysokim stanem, wydłuży nogi i spowoduje, że wydasz się o kilka centymetrów wyższa. Idealna dla ciebie długość kończy się zawsze przed kolanem. Dzięki niej nogi wydadzą się dłuższe. Spódnice do połowy łydki i maxi są zakazane, skracają sylwetkę i powodują, że nabiera ona zbytniej ciężkości.
Dla niskich kobiet z figurą w kształcie banana najlepsze będą spódnice o prostym kroju, raczej przylegające do ciała. Pomimo, że kształt sylwetki pozwala na noszenie falban i innych tego typu ozdobnych krojów, inny problem, czyli w tym przypadku zbyt niski wzrost, wymaga, by ich unikać. Dlaczego? Bo mogą spowodować, że będziesz wyglądać zbyt „młodzieżowo”, a przez to śmiesznie.
Figura banan i okrągłe kształty
Jeśli masz figurę typu banan i kilka kilogramów za dużo, wybierz seksowne, ołówkowe spódnice o prostym kroju. Talię podkreśl paskiem, ale uwaga, nie ściskaj się tak, że nie będziesz mogła oddychać. To wcale nie sprawi, że będziesz wyglądała na „optycznie węższą”. Wręcz przeciwnie, każdy zwróci uwagę na wylewającą się znad paska fałdkę. Jeśli chcesz zaznaczyć talię, załóż niezbyt cienki pasek w innym niż spódnica kolorze. Dodaj do niej koszulę (koniecznie wpuszczoną w środek) i rozepnij pod szyją kilka guzików. Dekolt w szpic odwróci uwagę od szerokich ramion i wyszczupli górne partie ciała.
Spódnica dla figury typu jabłko
Największym problemem tego typu sylwetek jest wystający brzuch. Wybieraj więc spódnice lekko rozkloszowane, trapezowe, o linii A. Powinny mieć na górze szerszy pasek materiału, który zakryje nieco brzuch. Dobrym pomysłem będą także spódnice z pionowym elementem, może być lekko ozdobny. Sprawdzi się np. pionowa falbana, ale koniecznie w tym samym kolorze co reszta spódnicy, ponieważ odciągnie uwagę od okrągłego brzucha i nieco go zakryje. Niezłym pomysłem jest również spódnica „wyszczuplająca kolorem”. Chodzi o jasny pas materiału z przodu otoczony dwoma ciemnymi po bokach.
W przypadku figury typu jabłko należy unikać spódnic z materiałów lejących się oraz zbyt przylegających.
Spódnica dla figury typu gruszka
Figura w kształcie gruszki charakteryzuje się biodrami szerszymi niż ramiona. Głównym zadaniem idealnej spódnicy będzie więc podkreślenie talii i jednoczesne zamaskowanie zbyt masywnych bioder. Najlepiej z tym zadaniem poradzą sobie kroje w kształcie litery A (trapezowe). Przy figurze w kształcie gruszki góra stroju nie powinna być zbyt obszerna. Wybieraj więc bluzki, kurtki i żakiety „blisko ciała”, które podkreślą szczupłą górną część ciała. W przypadku szerokich bioder wystrzegaj się spódnic o zbyt niskim stanie, które luźno opierają się na ich linii. To krój nie dla ciebie. Najlepsza będzie długość średnia, czyli niezbyt krótko i jednocześnie nie za długo. Spódnica kończąca się na wysokości kolan spowoduje, że dolna część ciała będzie wyglądać na szczuplejszą.
Spódnica dla figury typu klepsydra
W przypadku klepsydry figura jest bardzo proporcjonalna. Biodra i ramiona mają mniej więcej tę samą szerokość, a rozdziela je wąska talia. I to właśnie ją przede wszystkim powinna podkreślać idealna spódnica.
Choć „kobiety klepsydry” mogą pochwalić się sylwetką przez wielu uważaną za zbliżoną do ideału, często narzekają, że jedyny krój, który jest im polecany, to spódnica ołówkowa. Faktem jest jednak, że żaden inny fason nie jest w stanie tak idealnie podkreślić wąskiej talii, krągłych bioder i zgrabnych nóg. Jeśli koniecznie chcesz spróbować czegoś innego, wybierz spódnicę tubę, najlepiej sięgającą kolan lub kończącą się tuż pod nimi.
Agnieszka Majewska/(gabi), kobieta.wp.pl