Jak dobrze wyglądać w czapce?
Nie bardzo lubimy nosić czapki, głównie dlatego, że mogą psuć fryzury. Ale kiedy przychodzi jesień, a po niej zima, nakrycie głowy to konieczność. Warto znaleźć takie, które całkowicie zabezpieczy naszą głowę przed utratą ciepła. Jak wyglądać modnie i czuć się świetnie w czapce? Przekonaj się, że nakrycia głowy mogą mieć również dekoracyjny i stylizacyjny charakter.
03.11.2010 | aktual.: 03.11.2010 13:56
Nie bardzo lubimy nosić czapki, głównie dlatego, że mogą psuć fryzury. Ale kiedy przychodzi jesień, a po niej zima, nakrycie głowy to konieczność. Warto znaleźć takie, które całkowicie zabezpieczy naszą głowę przed utratą ciepła. Jak wyglądać modnie i czuć się świetnie w czapce? Przekonaj się, że nakrycia głowy mogą mieć również dekoracyjny i stylizacyjny charakter.
Dzięki czapce czy kapeluszowi można nawet nadać optycznie odpowiedni kształt głowy i naprawdę wyglądać korzystniej, warto więc przymierzyć kilka modeli, żeby dobrać ten najbardziej właściwy.
Krój i rodzaj czapki dobierajmy do owalu twarzy i figury
Osobom drobnym i niskim pasuje kapelusz z małym rondem i niską główką. Jeśli chcesz dodać sobie wzrostu, wybierz wysoką czapkę lub kapelusz z podwyższoną środkową częścią. Kobiety o bardziej zarysowanych, kanciastych konturach twarzy lepiej będą wyglądać w modelach okrągłych, o miękkich liniach. Natomiast dla pań o twarzy okrągłej najbardziej odpowiednie są typowo geometryczne kroje czapek, wyraźne fasony. Wysokie czoło możesz zaś skrócić, naciągając czapkę głębiej lub nosząc daszek.
Ważna jest kolorystyka
Najlepiej, jeśli kolor naszej czapki kontrastuje z odcieniem cery i włosów. Oczywiście, są wyjątki. Osoby blade muszą unikać jaskrawych kontrastów, podobnie kobiety o delikatnych rysach twarzy i cerze typu kość słoniowa. Natomiast skóry twarzy o odcieniach czerwonych i żółtych nie można podkreślać ognistą fuksją lub fioletem – lepiej złagodzić ją szarością, beżem lub brązem. Czapka zbliżona do koloru włosów zleje się z nimi, kontrastująca podkreśli natomiast i zwróci na nie uwagę. Jeśli lubisz mocny makijaż, możesz pozwolić sobie na jaskrawe barwy czapki. Ale pamiętaj: intensywny kolor blisko twarzy zawsze odbiera trochę blasku.
Faktura i wzór
Pod tym względem czapkę powinniśmy dobrać do kurtki/płaszcza. Jeśli wierzchnie okrycie jest wzorzyste, pstrokate, z wieloma ozdobami, trzeba zrezygnować z wszelkich wzorów, również zawsze modnej pepitki (dwukolorowej, drobnej kratki projektu Coco Chanel), i dobrać jednokolorową, niezbyt ekstrawagancką w formie czapkę. Do minimalistycznej natomiast kurtki w fasonie i kolorze pasuje czapka oryginalna, kolorowa, ciekawa. A więc szary czy czarny płaszcz zezwala na ekstrawagancję przy doborze nakrycia głowy. Czapka w stylu zimowej kreacji
Nakrycie głowy powinno współgrać z krojem i stylem zimowej kreacji. Do sportowej kurtki z kapturem pasuje np. ocieplana wersja popularnej, sportowej kaszkietówki. Elegancki płaszcz najbezpieczniej zaś uzupełnić zgrabnym kapelusikiem.
Kilka podstawowych zasad doboru czapki
- Najlepiej jest przymierzać czapki w towarzystwie krytycznej, ale miłej osoby, która doradzi i usunie wątpliwości.
- Kobiety niskie i drobne powinny wybierać kapelusze z małym rondem oraz niską główką. I odwrotnie.
- Osoby o twarzy z ostro zarysowanymi brzegami powinny zdecydować się na krągły model, zaś o twarzy okrągłej – bardziej geometryczny fason.
- Gdy chcemy podkreślić kolor cery i włosów, wybierzmy barwę kontrastową, bo kolory pokrewne zgaszą ich działanie.
- Kobiety ze zdrową, zaróżowioną cerą mogą wybierać kolory podobne i kontrastowe. Kobiety o cerze czerwonej lub żółtej muszą unikać kontrastów, wybierając ciepły kolor lub odcienie szarości, które zadziałają łagodząco. Do twarzy wyjątkowo delikatnej nie pasują jaskrawe barwy – podkreślą one bladość.
- Warto ograniczać akcenty stroju, tzn. do wzorzystej kurtki z ozdobami wybieramy prostą, jednokolorową czapkę.
- Dobieramy nakrycie głowy do pogody i okazji, warto więc mieć zarówno czapkę na mróz czy do sportów zimowych, jak i czapkę na co dzień oraz elegancki kapelusik.
- Osoby, które wyjątkowo nie lubią czapek, mogą je zastąpić szeroką, ciepłą opaską, np. z wełny lub angory, która ochroni uszy, czoło i skronie.
Różnorodność zawsze modna A więc filc i wszystko, co można z niego stworzyć na głowę, zwłaszcza ręcznie. Folkowe klimaty, czyli nadmiar pomponów, wełna i urugwajski styl. Zdobienia typu dżety, cekiny, cyrkonie, aplikacje i motywy kwiatowe. Modele policyjno-wojskowe z daszkiem, inspirowane latami 80. i mundurami. Czapki-pilotki, kaszkiety – najlepiej włochate. Misiowate czapki-uszatki i półkoliste, sztywne dżokejki. Czapki typu oversize, z obszernym, opadającym tyłem, wełniane lub akrylowe, grunge’owe. Kapelusze-kubełki czy też kaski, inspirowane latami 20., kapelusze z rondem w stylu lat 30. Berety z antenką, ozdobione nowoczesnym wzorem czy detalem, np. deseniem w panterkę. Futrzane czapy i toczki (np. w wersji ekologicznej) rodem z Rosji. Wszystkie dobrane do cery, włosów, sylwetki, kurtki – zawsze będą modne. A do nich – koniecznie ciepły szal i zima już nie straszna!