Jak działa okap bezkominowy?
Trudno dziś wyobrazić sobie gotowanie bez okapu kuchennego, który sprawia, że zapachy i wilgotne powietrze z kuchni nie dostają się do innych pomieszczeń w domu, a cząsteczki tłuszczu unoszące się wraz z parą wodną nie osiadają na ścianach ani meblach. Okap bezkominowy to nowoczesne rozwiązanie do małych kuchni w blokach i w domach jednorodzinnych. Popularnością zaczyna dorównywać tradycyjnym okapom z wyciągiem. Co sprawia, że staje się niezbędnym elementem wyposażenia kuchennego?
Okap – pochłaniacz podszafkowy kontra wyciąg kuchenny
Okap jest urządzeniem, które można zamontować w każdej kuchni, niezależnie od jej rozmiaru czy systemu wentylacji. Nie ma konieczności podłączania go do komina, ponieważ tradycyjny wyciąg da się zastąpić wymiennym filtrem. To drugie rozwiązanie coraz częściej spotyka się w blokach, gdzie występuje zamknięty obieg powietrza, tzn. nie ma możliwości podciągnięcia rury do przewodu kominowego. Okap bezkominowy nie działa tak wydajnie jak kominowy, a co więcej jest nieco droższy w eksploatacji (filtry trzeba regularnie wymieniać). Pochłaniacz podszafkowy ma jednak nad wyciągiem kuchennymhttps://dom.wp.pl/co-potrafia-nowoczesne-wyciagi-kuchenne-6097077481919105a taką przewagę, że łatwo da się go zmieścić nawet w niewielkim pomieszczeniu, i to bez montowania całej instalacji, z wierceniem otworów w ścianach włącznie. Pod względem funkcji również nie odbiega od tradycyjnego – potrafi i pochłaniać zapachy, i neutralizować wilgoć wraz z tłustymi oparami.
Okap z obiegiem zamkniętym – działanie
Instalacja okapu z obiegiem zamkniętym pozwala na przefiltrowanie powietrza, które po oczyszczeniu z powrotem trafia do kuchni. Urządzenie takie działa dzięki specjalnym filtrom. Mogą to być filtry węglowe, metalowe bądź plazmowe. Przechodzące przez nie powietrze zostawia na powierzchni wkładów wszelkie zanieczyszczenia. Filtry węglowe wypełnione drobinkami węgla aktywnego mają zdolność do absorbowania zapachów, które powstają podczas gotowania. Po każdym użyciu wymagają wysuszenia włączonym na kilka minut ciągiem powietrza. Filtry metalowe zatrzymują tłuste osady. Wychwytują je dzięki drobnym metalowym siatkom. Z czasem jednak się zapychają, przez co tracą zdolność absorbcyjną, a okap kuchenny zaczyna głośno pracować. Bardzo ważne jest więc ich częste czyszczenie. Większość filtrów metalowych nadaje się do mycia w zmywarce. Z kolei filtry plazmowe potrafią znacznie poprawić wydajność pracy okapu z obiegiem zamkniętym. Działają dzięki dużej ilości wyładowań elektrostatycznych pozwalających na rozbijanie cząsteczek zanieczyszczeń do takich rozmiarów, że sterylność powietrza wychodzącego z okapu z obiegiem zamkniętym sięga 99,8%.
Ile kosztuje okap bezkominowy?
Okap bezkominowy do kuchni to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ceny takich urządzeń są dość zróżnicowane – w sklepach można znaleźć zarówno sprzęty za niewiele ponad 100 złotych, jak i okapy wyceniane na blisko 1000 złotych. Wszystko zależy od solidności okapu, materiału, z jakiego został wykonany, filtrów, w jakie go wyposażono oraz od funkcji, jakie oferuje użytkownikowi. W nowoczesnych okapach bezkominowych można spodziewać się elektrycznego systemu sterowania (panelu dotykowego), trybu automatycznego uruchamiania, wyłącznika czasowego, wbudowanego minutnika, sensora zapachów, jak również czujnika wymiany filtrów.