Jak działa retinol? Zastosowanie retinolu w kosmetyce
Retinol jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, a także odmładzających. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce, jednak jak używać kremu czy serum z tą pochodną witaminy C, aby efekty były spektakularne? Sprawdzamy właściwości oraz działanie retinolu.
01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 13:33
Czym charakteryzuje się retinol?
Retinol w większości magazynowany w wątrobie to czysta forma witaminy A, która nie jest tożsama z retonaidami, kwasowymi pochodnymi witaminy A często występującymi w kosmetykach zamiast retinolu. Te formy odpowiadają za powstawanie uczuleń czy zaczerwienień. Najczęściej retinol jest zastępowany przez palmitynian retinolu, który ma nawilżać skórę, jednak jego działanie jest o wiele mniejsze niż czystego retinolu.
Jeśli potrzebujesz nawilżenia lub zmagasz się z innymi problemami w pielęgnacji, sprawdź ofertę kremów do twarzy na WP radarOkazji.
Prowitamina A jest nieodzownym elementem wpływającym na wzrost. Dzięki utlenieniu się w siatkówce oka retinol sprawia, że lepiej widzimy po zmroku. Jest także składnikiem naskórka oraz błon śluzowych. Retinol nie występuje jednak tylko w organizmie.
Mając niedobór witaminy A, warto sięgnąć po marchew, tłuste ryby, tran, zielone warzywa (sałatę czy ogórka), owoce cytrusowe (np. cytrynę)
, a także podroby, jajka i mleko.
Pamiętajmy jednak, że nadmiar retinolu może prowadzić do zawrotów głowy, łysienia czy powstawania zajadów.
W zależności od wieku przyjmowane są różne dawki prowitaminy A, dlatego osoby cierpiące na jej niedobór, powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Retinol – właściwości
Retinol ma właściwości odmładzające, jednak prowitamina A nie powinna się kojarzyć wyłącznie z redukowaniem zmarszczek. Retinol w postaci kwasu retinowego jest idealnym remedium na trądzik. Eliminuje krostki i zapobiega powstawaniu kolejnych zmian.
Ponadto odżywia skórę, dodaje jej blasku, a także niweluje powstawanie substancji, które redukują ilość kolagenu odpowiadającego za naprężenie i elastyczność skóry. Dzięki temu zmarszczki i bruzdy nie pogłębiają się, a wręcz przeciwnie – są wypełniane od środka.
Retinol – jakich kosmetyków z retinolem warto używać?
Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej skuteczne są kremy z retinolem. Ich działanie zostało potwierdzone zarówno w badaniach klinicznych, jak i przez klientów stosujących kosmetyki z prowitaminę A. Krem z retinolem wygładza zmarszczki, wnikając w naskórek.
Warto wybrać krem z retinolem pod oczy, jednak należy nakładać w te okolice niewielką warstwę substancji, ponieważ skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa (duża ilość substancji może przynieść odwrotny skutek, powiększając zmarszczki).
Jeśli zależy nam na skondensowanym działaniu, można zdecydować się na serum z retinolem – nie tylko przeciwdziała fotostarzeniu, ale także nawilża skórę.
Retinol – jak stosować?
Osoby, które dopiero zaczynają stosować retinol w postaci kwasu retinowego, powinny uważać z jego stosowaniem. Prowitamina A może bowiem wywoływać początkowo uczulenia oraz zaczerwienienia. Z tego względu krem lub maść z retinolem warto stosować kilka (2-3) razy w tygodniu, by następnie zwiększać dawkę.
Ponadto serum z prowitaminą A stosujmy na noc, natomiast w ciągu dnia sięgnijmy po krem z wysokim filtrem (np. SP 30) lub krem nawilżający.