FitnessJak działają preparaty odchudzające?

Jak działają preparaty odchudzające?

Suplementy na odchudzanie to jedne z najpopularniejszych produktów pod koniec zimy. Wydaje nam się, że dzięki nim schudniemy łatwo i szybko. Czy tak naprawdę są skuteczne? Jakie składniki powinny zawierać, żeby zadziałały?

17.03.2014 | aktual.: 17.03.2014 16:00

Suplementy na odchudzanie to jedne z najpopularniejszych produktów pod koniec zimy. Wydaje nam się, że dzięki nim schudniemy łatwo i szybko. Czy tak naprawdę są skuteczne? Jakie składniki powinny zawierać, żeby zadziałały?

Ostatnie lata przyniosły ogromną popularność suplementów diety. Ich oferta jest bardzo bogata i systematycznie się powiększa. Największym powodzeniem cieszą się te preparaty, które wspomagają proces odchudzania.

- Każde dziesięciolecie miało swoje odkrycia i trendy w dziedzinie leków i suplementów diety, stosowanych w terapii wspomagania procesu odchudzania – mówi dr hab. Katarzyna Koziak z Zakładu Immunologii, Biochemii i Żywienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Aby schudnąć nie wystarczy jedynie przyjmowanie suplementów diety. Wszystkie te produkty mają za zadanie ułatwić nam proces odchudzania, przyspieszając go.

Rynek zalewa nas setkami produktów do ćwiczeń, siłownie kuszą promocjami i nawet supermarkety pełne są różnego rodzaju suplementów diety, wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Farmaceuci z internetowego serwisu wapteka.pl przeanalizowali skład produktów ułatwiających redukcję wagi. Oto ich wnioski.

Suplementy z l-karnityną

- L-karnityna jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie a jej głównym zadaniem jest udział w metabolizmie lipidów – transportując długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów komórkowych, umożliwia tym samym ich spalanie i produkcję energii – mówi mgr farmacji Agnieszka Urbaniak z apteki internetowej wapteka.pl. – Człowiek przekraczający dzienny limit kalorii, odkłada więcej tłuszczu w swoim organizmie niż spala, w związku z czym tyje. Zażywanie l-karnityny pozwoli spalić o nawet 50 procent tkanki tłuszczowej, jednak przy mało aktywnym trybie życia, wciąż będzie to bilans dodatni.

Walcząc z nadprogramowymi kilogramami należy zwiększyć aktywność fizyczną, a l-karnitynę traktować jako środek tylko wspomagający proces spalania tkanki tłuszczowej. Warto jednak zauważyć, że dostępne na rynku preparaty l-karnitynowe zawierają w składzie różnego rodzaju ekstrakty ziołowe oraz bardzo często chrom, który odgrywa ważną rolę w zakresie kontroli poziomu cukru we krwi i produkcji insuliny, co prowadzi do zwiększenia ilości magazynowanej glukozy. A to właśnie poziom glukozy odpowiada za tzw. nagłą ochotę na coś słodkiego.

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uzupełnić diety i ćwiczeń l-karnityną stworzono inny rodzaj wspomagaczy.

Czym są termogeniki?

W aptekach możemy spotkać się z całą grupą produktów wspomagających odchudzanie nazywanych termogenikami, ze względu na zawartość składników wpływających na proces termogenezy, czyli produkcji ciepła.

Związki termogeniczne występują w różnych produktach żywnościowych (m.in. w ostrych przyprawach, większości zielonych warzyw, cytrusach) a termogeneza poposiłkowa jest naturalnym procesem po spożytym posiłku – organizm zużywa energię niezbędną do strawienia pokarmu, zwiększając tym samym wydzielanie ciepła.

W dostępnych preparatach znajdują się specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne silnie pobudzające aktywność metaboliczną organizmu, stymulujące rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagające spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne, podobnie jak podczas aktywnych ćwiczeń fizycznych.

Zielona herbata, czerwona herbata, guarana oraz kofeina to termogeniki występujące naturalnie. - Wpływają stymulująco na organizm, poprawiają koncentracją, niwelują poczucie zmęczenia i działają pobudzająco – wylicza Agnieszka Urbaniak. - Kofeina stymuluje procesy zachodzące w tkance tłuszczowej powodujące jej rozkład, przez co jest składnikiem większości spalaczy tłuszczy. Ekstrakt z guarany jest naturalnym i bezpiecznym środkiem energetycznym. Warto dodać, że głównym składnikiem tej substancji jest kofeina.

Aby kofeina zawarta w kawie miała działanie odchudzające, pij kawę rano, na godzinę przed śniadaniem i przed aktywnością fizyczną. Kawa powinna być bez cukru, najlepiej czarna. Ekstrakt zielonej lub czerwonej herbaty, jest często składnikiem najsilniejszych suplementów diety. Za przyspieszanie spalania tłuszczu, odpowiedzialne są zawarte w herbacie polifenole. Zarówno zielona jak i czerwona herbata ma dobroczynne działanie na cały organizm (m.in. pobudza pracę mózgu, oczyszcza i odmładza organizm).

Naukowcy są zgodni, iż pewne pokarmy przyspieszają spalanie tłuszczu, ale wciąż nie ma zgody co do tego o ile. Ostatnie wyniki grupy badaczy z Oksfordu są bardzo zachęcające i wskazują, iż termogeniki mogą zwiększać spalanie tkanki tłuszczowej nawet o 25 procent.

Mleko, ser, jogurt również pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów. Wapń, zawarty w przetworach mlecznych, przyczynia się do rozbicia tłuszczu, który zdążył się już odłożyć. Profesor Michael Zemel (Uniwersytet Tennessee, USA), przeprowadził badanie na temat otyłości. Wyniki udowadniają, że osoby, których menu bogate jest w produkty mleczne, dwukrotnie szybciej spalają nadmiar tłuszczu w stosunku do osób, które spożywają przetwory mleczne w małych ilościach (zakładając identyczną dzienną ilość kalorii obu grup). Jego rozpowszechnione na całym świecie wnioski, wskazują iż 3-4 porcje dziennie zawierające produkt mleczny, są bardziej skuteczne w przyspieszeniu utraty wagi, niż jakikolwiek suplement na bazie ekstraktów mlecznych (na przykład gotowe mleczne koktajle w proszku). Spożywanie pokarmów bogatych w wapń, może zwiększyć spalanie tłuszczu nawet dwukrotnie.

Doskonałym spalaczem tłuszczu są orzechy. Z kolei rośliny strączkowe, a przede wszystkim fasola i soczewica, są nie tylko bogate w proteiny, ale także w odmianę błonnika, która reguluje poziom cukru we krwi, w efekcie redukując tzw. oponę brzuszną.

Kto nie powinien sięgać po produkty z l-karnityną i termogeniki?

Przede wszystkim na działanie preparatów wzmacniających proces termogenezy uważać powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością serca oraz uczulone na któryś ze składników danego preparatu.

Działanie termogeników w dużej mierze wiąże się z nasiloną syntezą hormonów – jeśli więc mamy problemy z gospodarką hormonalną, powinniśmy przed stosowaniem suplementacji zasięgnąć rady lekarza.

Nie ćwiczysz? Nie bierz

Osoby, które pragną schudnąć, jednak nie zamierzają zmienić dotychczasowych złych nawyków żywieniowych nie powinny przyjmować produktów ułatwiających redukcję wagi. Nie warto.

Bez zbilansowanej diety i aktywności fizycznej działanie preparatów będzie ledwo zauważalne.

Z badań wynika, że już co piąty Polak sięga po suplementy.Na preparaty wspomagające odchudzanie Polacy wydają rocznie prawie 100 mln zł rocznie. Blisko 75 procent tej kwoty przeznaczane jest na zakup suplementów diety dostępnych bez recepty – na kapsułki, tabletki, preparaty w proszku czy syropy i emulsje sprzedawane w aptekach, a także w sklepach spożywczych.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

ZOBACZ:

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)