FitnessJak „Ekipa Chrumasa” pomaga dbać o zdrową dietę dzieci

Jak „Ekipa Chrumasa” pomaga dbać o zdrową dietę dzieci

Z owocami jest łatwiej, ale jedzenie warzyw to prawdziwe wyzwanie dla większości dzieci. Dlaczego warto zwracać na to uwagę i co może pomóc nam w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych naszych dzieci opowie psycholog dziecięcy, Dorota Maciejec i Paweł Kocon, Dyrektor Biura Rozwoju Rynku Agencji Rynku Rolnego.

Jak „Ekipa Chrumasa” pomaga dbać o zdrową dietę dzieci
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Paulina Brzozowska

19.07.2017 12:30

*Czy dzieci w Polsce rzeczywiście mają problem ze zdrowym odżywianiem? *
Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy z Pracowni Psychologicznej NINTU: Niedawno opublikowano badania dotyczące otyłości, z których wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Wg raportu ponad 12% ośmiolatków cierpi na otyłość, a 18,5% ma nadwagę. Dane nie są optymistyczne z uwagi na odnotowywany regularny wzrost tych problemów u dzieci. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ograniczenie aktywności fizycznej sprzyjają otyłości. Zdrowa i zbilansowana dieta jest niezmiernie ważna dla prawidłowego funkcjonowania fizycznego i umysłowego. Bardzo ważna jest zmiana myślenia i nawyków już od najmłodszych lat oraz motywowanie dzieci do prawidłowych zachowań prozdrowotnych.

Obraz
© Materiały prasowe

Co mogą zrobić rodzice, żeby zachęcić dzieci do przestrzegania właściwej diety?
D. M.: Przede wszystkim rodzice muszą tego chcieć. Pierwszym zadaniem jest zatem poszerzacie świadomości dorosłych na temat znaczenia zdrowego odżywiania najmłodszych. Pamiętajmy, że przyswajanie zdrowych nawyków żywieniowych rozpoczyna się w domu. Dzieci, obserwując codzienny sposób jedzenia swoich rodziców, naśladując ich zachowania, angażując się w przyrządzanie zdrowych i estetycznych posiłków, traktują owoce i warzywa jako normę w swojej rodzinie. Jeśli chcemy kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u naszych dzieci, zacznijmy od zmian na naszych talerzach. To przede wszystkim my - dorośli dajemy im przykład. Odnosząc się ponownie do wyników badań należy podkreślić, iż w około 95% przypadków problemy ze zbyt dużą wagą wnikają z przekarmienia dzieci, co jest związane z błędnym postrzeganiem wyglądu najmłodszych przez ich rodziców. Wielu opiekunów, pomimo otyłości czy nadwagi, postrzega wagę dziecka jako prawidłową. Dodatkowo pokutuje jeszcze mit, że grube dziecko to zdrowe dziecko. Warto pamiętać, że zdrowe żywienie i regularna aktywność fizyczna to inwestycja w nasze i dzieci zdrowie.

W jaki sposób programy takie jak „Owoce i warzywa w szkole” mogą pomóc w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych?
D. M.: Wracamy do pozytywnych wzorców zachowań. W środowisku szkolonym to zachowania nauczycieli i rówieśników, które dzieci obserwują i naśladują. Jeśli będziemy uczyć tego, że zdrowa dieta jest ważna, jeśli pokażemy pozytywne efekty zdrowego żywienia i konsekwencje wynikające z nieprawidłowych nawyków, a do tego każdego dnia będziemy wspólnie jeść owoce i warzywa, to sprawiamy, że odległa teoria stanie się praktyką. Co więcej – praktyką przyjemną. Tylko działania różnokierunkowe mają potencjał trwale wpłynąć na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych dzieci.

Jeśli chodzi o „przyjemną praktykę” czy serial „Ekipa Chrumasa” jest skuteczną formą zachęcenia najmłodszych do zdrowego odżywiania?
D. M.: Serial „Ekipa Chrumasa” jest atrakcyjnym sposobem dotarcia do młodego widza. Dzięki filmowej formie przekazu, zabawnym dialogom, muzyce, komicznym postaciom mamy szansę wpłynąć na myślenie dzieci, poszerzyć wiedzę z zakresu zdrowego trybu życia, co w konsekwencji – przy pomocy rodziców i nauczycieli, wpłynie na zmianę zachowań. Dodatkowym atutem filmu jest fakt, iż akcja umiejscowiona jest w szkole, a więc w środowisku społecznym, w którym przebywają także młodzi odbiorcy serialu.

Od kilku tygodni możemy śledzić kolejne odcinki zabawnej i mądrej animacji, której głównym bohaterem jest wysportowana świnka i jej przyjaciele. Proszę opowiedzieć więcej o projekcie.
Paweł Kocon, Dyrektor Biura Rozwoju Rynku Agencji Rynku Rolnego: Serial „Ekipa Chrumasa” powstał, żeby zachęcać dzieci i ich rodziców do zdrowego odżywiania i poszerzać wiedzę na temat unijnego programu „Owoce i warzywa w szkole”. Animacja składa się z pięciu kilkuminutowych odcinków, opowiadających m.in. o roli rodziców w programie, pochodzeniu owoców i warzyw, obecności programu w szkole oraz wpływie wczesnej edukacji na przyszłe wybory dzieci w zakresie żywienia. Wszystkie odcinki serialu „Ekipa Chrumasa” publikowane są na stronie www.ekipachrumasa.pl oraz na kanale „Owoce i warzywa w szkole” na YouTube.

*Skąd pomysł na taką formę komunikacji? *
P. K.: Rok temu, po raz pierwszy w historii programu, zdecydowaliśmy się skierować działania promocyjne do rodziców. Piosenka „Czy rodzice wszyscy wiedzą?” okazała się niezwykle skuteczna – rodzice zaczęli szukać informacji nt. programu w Internecie, a kampania zajęła czwarte miejsce w rankingu kampanii poświęconych zdrowemu stylowi życia. W tym roku postanowiliśmy kontynuować działania. Animacja spełnia funkcje edukacyjne, a jednocześnie jest utrzymana w lekkiej i rozrywkowej formule. Świetny scenariusz oraz doskonała gra doświadczonych aktorów sprawia, że historia jest wciągająca dla dzieci i zabawna dla ich rodziców. Każdy odcinek może być pretekstem do rozmowy z dzieckiem na temat omawianego w nim tematu.

Czyli to serial kierowany również do rodziców?
P. K.: Dorośli są ważnymi odbiorcami. Chcielibyśmy, aby wiedzieli, że mają sprzymierzeńców w uczeniu dzieci zasad zdrowego żywienia. Pierwszym z nich jest program „Owoce i warzywa w szkole”, dzięki któremu dzieci dostają porcje świeżych owoców i warzyw. Drugim narzędziem edukacyjnym jest serial „Ekipa Chrumasa”. Jestem pewny, że zarówno młodszym jak i starszym widzom oglądanie serialu sprawi dużo przyjemności.

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:WP Kobieta
dziecizdrowa dietaagencja rynku rolnego
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)