ModaJak odróżnić oryginał od podróbki?

Jak odróżnić oryginał od podróbki?

Jak odróżnić oryginał od podróbki?

Dokonywanie internetowych zakupów sprzyja oszustom, którzy na różnego rodzaju aukcjach wystawiają podrobiony towar. Często zamieszczają na nich zdjęcia oryginalnego produktu, za który płacimy, a dostajemy podróbkę. Nie daj się nabić w butelkę! Przeczytaj krótki przewodnik, jak tego uniknąć.

Dokonywanie internetowych zakupów sprzyja oszustom, którzy na różnego rodzaju aukcjach wystawiają podrobiony towar. Często zamieszczają na nich zdjęcia oryginalnego produktu, za który płacimy, a dostajemy podróbkę. Nie daj się nabić w butelkę! Przeczytaj krótki przewodnik, jak tego uniknąć.

Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Zwróć uwagę na pozornie drobne różnice, jak np. rozmieszczenie logo, odstępy między znakami, nierówny szew na torebce (chyba że jest to szyta ręcznie torba Hermes) czy odcień flakonu perfum. Markowe produkty zawsze są wykonane perfekcyjnie, z wielką dbałością o szczegóły. Patrząc na nie nie mamy wątpliwości, co oznacza słowo luksus.

Ogólna zasada: jeżeli coś ma zbyt niską cenę, nie ma szans, aby było oryginałem. Najczęściej podrabiane są perfumy. Zwracaj uwagę na literówki, np. zamiast Boss nazwa Boos. Fałszerze często stosują taką praktykę, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za kradzież znaku towarowego. Najczęściej podrabia się duże pojemności, czyli 100 ml. Nikt raczej nie bawi się w fałszowanie mniejszych butelek.

Tekst: Samanta Fałkowska, stylistka

1 / 6

Na co zwracać uwagę?

Obraz
© 123RF

Na internetowej aukcji zawsze powinno być zamieszczone rzeczywiste zdjęcie perfum, a nie to ściągnięte z internetu. Zwróć uwagę na flakon - istotna jest grubość i przejrzystość szkła, kolor, rozmieszczenie loga. Dno w oryginale jest grubsze, a szkło jest równo wylane. W przypadku podróbki nikt nie dba o takie szczegóły.

Porównaj atomizer, korek, jego kształt i ciężar. Rurka powinna sięgać dna, nie być zbyt krótka, ale też nie za długa. W podróbkach często litery są niewyraźne, postrzępione, szybko się wycierają, mają inne odstępy między znakami niż pierwowzór i znajdują się w innym miejscu. Zwróć uwagę na numer identyfikacyjny i jego wygląd, a także naklejki. Czasami oszuści dodają ich więcej, niż ma prototyp.

Są też tacy, który sprzedają autentyczne opakowanie z podrobioną zawartością. Takie perfumy szybko wietrzeją. Oryginał jest trwały, jego nuty rozwijają się powoli, ale wciąż zachowują intensywność i pachną szlachetnie. Jeżeli wpadniesz w szpony oszusta, masz prawo zareklamować towar. Niestety często nieuczciwy sprzedawca może się migać od odpowiedzialności.

2 / 6

Sportowe obuwie

Obraz
© 123RF

Fałszerze często podrabiają sportowe buty. Zwróć uwagę, czy szukany przez ciebie model znajduje się na oficjalnej stronie producenta. Fantazja fałszerzy nie zna bowiem granic i często wymyślają zupełnie nowy wzór, który nigdy nie ukazał się pod szyldem danej marki.

Jeżeli jednak kolorystyka i kształt jest podobny do oryginału, może się różnić komfortem użytkowania. Wynika to z braku dbałości o szczegóły (źle wyprofilowana podeszwa, nierówności wkładki czy materiał niskiej jakości).

Podróbki często mają ten sam numer identyfikacyjny co autentyk, ale warto zwrócić uwagę na metkę. Oceń jej wielkość, napisy, czcionkę. Ważne jest także pudełko- jego faktura, grubość, oznaczenia.

3 / 6

Sprawdź sprzedawcę

Obraz
© 123RF

Obuwie kupuj u zaufanych sprzedawców. Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana w Polsce i jakie ma opinie osób, które korzystały z jej usług.

Jeżeli nadal nie jesteś pewna, możesz sprawdzić autentyczność danego sprzedawcy na stronach takich jak Swaggerhypeclub, Hype5, gdzie znajdują się listy legalnych sklepów stacjonarnych oraz internetowych.

4 / 6

Bądź czujna kupując torebkę

Obraz
© 123RF

O czym każda z nas jeszcze marzy? O torebce! I tutaj fałszerze wychodzą nam naprzeciw. Bądź więc czujna! Zwróć uwagę na szwy, cięcia skóry, łączenia, logo, tłoczenia, fakturę skóry, elementy dodatkowe, np. biżuteryjne wykończenia, suwak, sposób pakowania torby.

Firmowe torebki posiadają kartę, która potwierdza oryginalność produktu, np. Gucci Controllato. Ma nadrukowaną nazwę firmy dużymi literami, a na białym tle jest napis Controllato. Karta na awersie jest koloru ciemnoszarego, a rewers jest biały i niezadrukowany.

Torba zapakowana jest w worek - ciemnobrązowy, wykonany z satyny lub jasnobrązowy. Oryginalne torby posiadają włoski rodowód - napis "Made in Italy" znajduje się obok logo Gucci. Każde galanteryjne cacko posiada numer seryjny nadrukowany na skórze.

5 / 6

Szukaj hologramu potwierdzającego autentyczność

Obraz
© 123RF

Niektóre marki (np. Chanel) nie sprzedają swoich produktów przez internet. W torebkach Chanel znajduje się hologram potwierdzający ich autentyczność. W podróbkach bardzo łatwo jest go odkleić. W przypadku oryginału metka jest prostokątna, wykonana z białego papieru. Znajdziesz na niej numer seryjny, nazwę torebki, kolor, kod kreskowy oraz cenę.

Jeżeli chcesz zostać posiadaczką torby Hermes, najczęściej musisz zapisać się na specjalną listę oczekujących. Torebki tej firmy nie mają przyczepionych metek ani innych etykiet. W środku nie ma żadnej tabliczki z logiem. Modele Birkin oraz Kelly mają dołączony zestaw klucza z kłódką, na którym wygrawerowana jest nazwa marki.

W torbach Louisa Vuitton oszustów może zdradzić sposób zapakowania - oryginalna znajduje się w pudełku z zaokrąglonymi krawędziami. Na suwaku powinno znajdować się wygrawerowane logo LV. Rozpoznanie oryginału ułatwi miejsce jego umieszczenia. Te informacje znajdziesz na stronie producenta.

6 / 6

Najczęściej podrabiane zegarki

Obraz
© 123RF

Fałszerze bardzo często podrabiają też zegarki. Najbardziej popularny model to Breitling. Zwróć uwagę na jego wagę - oryginał wykonany jest ze stali nierdzewnej i jest ciężki, a podróbka jest o wiele lżejsza. Logo znajduje się na każdej tarczy, a w podróbkach tylko na głównej. Z tyłu koperty widnieje tekst, który zawiera adres firmy, model oraz numer seryjny. Warto to sprawdzić z lupą i zobaczyć, czy nie ma literówek.
Jeśli spotkasz się z zegarkiem pokazującym dzień tygodnia, to możesz być pewna, że to falsyfikat. Zobacz, czy na odwrocie paska znajduje się logo. Jeżeli go nie, ma zrezygnuj z zakupu.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że płacisz za oryginał, udaj się do firmowego sklepu lub zaufanego punktu. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana w oficjalnym serwisie danej marki.
Zwracaj uwagę na szczegóły i nie kupuj towarów, co do których masz podejrzenie, że nie są oryginalne. Lepiej kupić markową torbę Zary niż podróbkę LV, bo wytrawne oko zawsze rozpozna falsyfikat, a pozorny luksus przerodzi się w kicz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)