FitnessJak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?

Jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?

Zapalenie krtani dość często przytrafia się osobom, które w pracy dużo i długo posługują się głosem. Ze względu na podobne objawy bywa często mylone z mniej dolegliwym zapaleniem gardła. Jak odróżnić te dwa schorzenia?

Jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?
Źródło zdjęć: © notka PR

Zapalenie krtani dość często przytrafia się osobom, które w pracy dużo i długo posługują się głosem. Ze względu na podobne objawy bywa często mylone z mniej dolegliwym zapaleniem gardła. Jak odróżnić te dwa schorzenia?

Zapalenie krtani to choroba zawodowa osób, które w codziennej pracy bardzo dużo i długo posługują się głosem. Dlatego bardzo często cierpią na nią nauczyciele, piosenkarze, aktorzy, lektorzy czy prezenterzy radiowi. Zapalenie krtani jest bardzo uciążliwe. Zazwyczaj zaczyna się od chrypki, która po kilku dniach może przejść w czasową utratę głosu. Do tego dochodzi świszczący oddech, zazwyczaj pojawia się również ból gardła i problemy z przełykaniem, męczący, suchy kaszel, a także podwyższona temperatura. Zapalenie krtani może być wywołane przez bakterie lub wirusy. W tym pierwszym wypadku niezbędne jest leczenie przy pomocy antybiotyku.

Jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?

Symptomy, które wskazują, że mamy do czynienia z zapaleniem krtani, niewiele różnią się od tych, które towarzyszą zwykłemu przeziębieniu czy zapaleniu gardła. Jak odróżnić te dwa schorzenia? Zapalenie gardła podobnie jak krtani może objawiać się chrypką i bólem gardła. Występuje uczucie suchości w ustach oraz drapania w gardle. Przełykanie śliny i pokarmów sprawia trudność. Jednak najczęściej nie mamy do czynienia z utrudnionym oddychaniem, płytkim oddechem ani utratą głosu. Jeśli nie jesteśmy pewni, co nam dolega, udajmy się na wizytę do lekarza. Przeprowadzi on niezbędne badania, postawi trafną diagnozę i wybierze najlepszą metodę leczenia.

Co robić, by jak najszybciej wrócić do zdrowia?

Zdiagnozowane zapalenie krtani wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia. By szybciej wrócić do zdrowia, oprócz zażywania przepisanych przez lekarza leków, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Wskazane jest unikanie gwałtownych zmian temperatur i pozostawanie w cieple, najlepiej w domu. Owiążmy szyję chustą lub ciepłym szalikiem. Możemy ją wcześniej posmarować rozgrzewającą maścią z kamforą. Warto nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w którym będziemy przebywać, zwłaszcza zimą w sezonie grzewczym. Najprostszą metodą jest położenie wilgotnej ściereczki na kaloryferze, ale w sklepach nie brakuje elektronicznych jonizatorów i nawilżaczy. W powrocie do zdrowia pomaga również zrezygnowanie z palenia papierosów, które działają drażniąco na gardło i krtań. Ponadto warto ograniczyć spożywanie mocno przyprawionych, kwaśnych i bardzo gorących potraw. Aby zmniejszyć nieco dyskomfort odczuwany w czasie zapalenia krtani, można ssać tabletki, np. Sebidin, i
stosować płukanki z wykorzystaniem różnych ziół.

Leczenie zapalenia krtani trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu dni. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i w tym czasie jak najmniej używać głosu.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)