W Szwecji się nie ukrywają. Polka widzi, jak żyją "soft girls"
- Nie mówimy o naiwnej panience, która uważa, że spotkała księcia z bajki i teraz będzie mu robić pranie - mówi pisarka Katarzyna Tubylewicz o szwedzkich "soft girls". To młode kobiety, które otwarcie mówią o tym, że nie chcą pracować zawodowo i przechodzą na utrzymanie partnera, by skupić się na... sobie.
"Soft girls" budzą liczne kontrowersje. Bohaterką głośnego reportażu BBC była m.in. 25-letnia Vilma, która cieszy się z faktu, że utrzymuje ją chłopak, dzięki czemu może skupić się na sobie. Mówi o tym otwarcie i bez wyrzutów sumienia.
Do sytuacji młodych Szwedek odniosła się Katarzyna Tubylewicz, która mieszka w tym nordyckim kraju od lat. Podczas gdy wiele osób widzi w takim podejściu do życia zagrożenie, Polka uspokaja. - Nie demonizowałbym tego, nie traktowałabym tego jako wielkiego zagrożenia dla feminizmu, lecz raczej jako ciekawe zjawisko do obserwowania - zaznacza w rozmowie z Onetem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Szwecji. Fani Luny wydadzą majątek podczas Eurowizji
"Pamiętajmy, że mówimy o bardzo młodych ludziach"
Jak zauważa Katarzyna Tubylewicz, o byciu "soft girl" mówią zwykle bardzo młode dziewczyny, które mają 14-19 lat.
- Pamiętajmy, że mówimy o bardzo młodych ludziach (...). Mówimy zatem o nastolatkach, o młodych osobach, które mają różne, czasem nierealistyczne, pomysły na życie i będą się zmieniać - mówi mieszkająca w Szwecji Polka w rozmowie z Onetem.
Odnosząc się do reportażu BBC, Tubylewicz zwraca uwagę, że 25-letnia Vilma, którą obecnie utrzymuje partner, mówi o tym, że w przypadku rozstania po prostu wróci do pracy. Mężczyzna obecnie wypłaca kobiecie pensję.
- W tym przypadku nie mówimy więc o naiwnej panience, która uważa, że spotkała księcia z bajki i teraz będzie mu robić pranie. Tylko raczej o kobiecie, która poszukuje jakiejś nowej formy bycia kobietą, być może to jest tylko etap w jej życiu - zaznacza.
Zwraca przy tym uwagę, że młodzi obywatele Szwecji bardzo szybko idą do pracy, aby mieć własne pieniądze. Zajęcia na wakacje czy weekendy szukają już licealiści.
- Podejrzewam, że młoda bohaterka reportażu BBC też ma takie doświadczenia, ona nie przeprowadziła się z domu rodzinnego do chłopaka, jeszcze niedawno miała też pracę - mówi Tubylewicz.
"Reakcja na radykalne zmiany"
Katarzyna Tubylewicz zauważyła, że w Szwecji od lat mówi się o feminizmie i równouprawnieniu, którego nadal nie do końca widać np. w różnicach zarobków kobiet i mężczyzn. Szwedzi wciąż zarabiają od partnerek więcej. Przy tym, np. na randce z góry wiedzą, że każda ze stron zapłaci za swój rachunek.
- Potem ta sama idea przyświeca w związku, a jednak w tym samym czasie badania mówią, że kobiety nadal wykonują więcej prac domowych, nie nadążają i mają mniejsze zarobki. Można nawet zadać sobie pytanie, czy szwedzkie równouprawnienie nie jest czasem bardziej korzystne dla mężczyzn niż dla kobiet - zauważa Tubylewicz.
Jak dodaje, myśli, że "ruch soft girls jest też reakcją na różne niedoskonałości szwedzkiego modelu równouprawnienia, a także na fakt, że było ono w dużej mierze realizowane jako projekt kapitalistyczny". Podkreśla też, że nie wierzy w to, aby Szwecja miała się zmienić w kraj, gdzie "wszystkie kobiety wrócą do domów i będą wypiekały ciasta", podczas gdy ich mężowie będą "wypłacać kieszonkowe".
- Soft girls to pewna reakcja na radykalne zmiany, które szybko dokonały się w społeczeństwie. To próba znalezienia innej kobiecości w kraju, w którym różnice między kobietami i mężczyznami, na ile to było możliwe, zostały zlikwidowane - tłumaczy Onetowi.
Zwraca też przy tym uwagę na to, w jaki sposób są wychowywane Szwedki - przekonaniu, że są równe mężczyznom i mają prawo do wolności. - One nie zamienią się w panie domu, których głównym zajęciem będzie pranie i gotowanie - mówi Katarzyna Tubylewicz.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.