Jak optycznie zmniejszyć biust?

Jak optycznie zmniejszyć biust?
Źródło zdjęć: © Piotr Fajfer/ biustonosz minimizer

21.11.2012 09:59, aktual.: 14.02.2013 15:51

Pożądany efekt optycznego pomniejszenia biustu można uzyskać przy pomocy odpowiedniego biustonosza i ubrań o odpowiednim kroju. Pierwsza myśl, która przychodzi wielu osobom do głowy, gdy mowa o zmniejszaniu biustu - to minimizer. Nie jest to jednak jedyny rodzaj biustonosza, który można zastosować, jest także kilka innych możliwości uzyskania optycznego pomniejszenia, zarówno poprzez odpowiednią bieliznę, jak i ubiór.

Pożądany efekt optycznego pomniejszenia biustu można uzyskać przy pomocy odpowiedniego biustonosza i ubrań o odpowiednim kroju. Pierwsza myśl, która przychodzi wielu osobom do głowy, gdy mowa o zmniejszaniu biustu - to minimizer. Nie jest to jednak jedyny rodzaj biustonosza, który można zastosować, jest także kilka innych możliwości uzyskania optycznego pomniejszenia, zarówno poprzez odpowiednią bieliznę, jak i ubiór.

Jaki rodzaj biustonosza wybrać chcąc optycznie zmniejszyć biust?

Aby uzyskać efekt optycznego zmniejszenia piersi, należy wybierać biustonosze, które ich dodatkowo nie eksponują, ale raczej kształtują bardziej naturalnie. Nie chodzi jednak o to, aby biust w ogóle nie był uniesiony i zebrany, bo wtedy uzyskamy efekt odwrotny. Spory biust będzie wtedy sprawiał wrażenie ciężkiego i opadającego oraz niepotrzebnie doda całej sylwetce kilogramów i zasłoni talię.

Z kolei duży, a zbyt szeroko rozstawiony biust także wygląda potężniej. Starajmy się wybierać kroje, które nadają piersiom kształt „nosków”, czyli z wyraźnie zaznaczonymi szczytami piersi. Takie ukształtowanie sprawia, że biust wygląda lekko.

Balkonetka miękka

Jest to krój często wybierany przez panie, które nie chcą eksponować biustu. Dobrze skonstruowana miękka balkonetka utrzyma biust na właściwej wysokości, a także zbierze biust z boków na tyle, aby nie wystawał on poza obrys tułowia. Ale jednocześnie stosunkowo wysoki mostek dobrze je rozdzieli i nie utworzy efektu dolinki czy kreski między piersiami. Dodatkowym atutem balkonetek jest to, że zwykle nie są zabudowane tak wysoko, jak biustonosze typu fullcup czy minimizer. Przy tym kroju zwracajmy jednak uwagę na kształt biustu. Niektóre balkonetki dają efekt kulistego kształtu piersi.

Full cup

To biustonosz o kroju, który najczęściej zupełnie nie eksponuje biustu, bardzo dobrze podtrzymuje i zapobiega falowaniu piersi, ponieważ jest wysoko zabudowany i zakrywa je całe lub prawie całe. Dobrą opcją są biustonosze z tak zwanym side supportem, czyli dodatkowymi, bocznymi panelami wewnątrz miseczek, które napinane przez ramiączko pozwalają lepiej zebrać biust z boków. Fullcupy nie zawsze zbierają go równie dobrze, jak balkonetki. Między innymi ze względu na inny krój miseczek i miejsce wszycia ramiączek.

Minimizer

Rodzaj biustonosza, o który panie chcące zmniejszyć optycznie piersi pytają najczęściej. Minimizer rzeczywiście zmniejsza, jest to natomiast krój, który może być trudno dobrać tak, aby jednocześnie nie zniekształcać całej sylwetki.

Ponieważ biustu nie da się fizycznie zmniejszyć – minimizer najbardziej ze wszystkich biustonoszy rozpycha go na boki. Jeśli obejrzymy się w lustrze z boku, to rzeczywiście ubywa sporo objętości biustu, natomiast ogólnie krój ten raczej rozpłaszcza biust. Czyli jest on znacznie zmniejszony, ale efekt całej sylwetki bywa często niekorzystny.

Warto także wiedzieć, że minimizery nie są produkowane w pełnej rozmiarówce, więc tak naprawdę da się je dobrze dobrać raczej dla pań o biustach średnich, a nie naprawdę dużych.

Plunge usztywniany

Dla kontrastu i pokazania, jak różne efekty końcowe daje biustonosz w zależności od kroju, ustawiamy ten sam biust, który jest pomniejszony w staniku typu minimizer i w kroju powiększającym go optycznie. Okrągły kształt piersi oraz mocne ich uniesienie i zebranie do środka tworzą wyraźną dolinkę między piersiami. Biust wygląda na znacznie większy, niż w pozostałych zaprezentowanych modelach.

Czego unikać podczas dobierania biustonosza chcąc optycznie zmniejszyć biust?

Przede wszystkim radzimy unikać mocno zbierających, usztywnianych biustonoszy jak plunge, ale także usztywniane balkonetki czy halfcupy z pionowymi cięciami miseczek. Takie biustonosze podkreślają biust, lepsze będą miseczki cięte ukośnie lub poziomo, z tym, że te drugie czasem dają zbyt silny efekt stożka, nazywanego także „dziobem”.

Unikajmy również staników, które kształtują piersi w idealne kule – taki kształt powiększa biust optycznie, zwracajmy na to uwagę także przy biustonoszach miękkich. Pamiętajmy, że próby ukrywania biustu poprzez jego zepchnięcie na boki, w stronę pach, mogą dać efekt ogólny odwrotny od zamierzonego.

Jakie ubrania nosić, by optycznie zmniejszyć biust?

Odpowiedni ubiór i dodatki to kolejne skuteczne narzędzie pozwalające na uzyskanie optycznego zmniejszenia biustu. Zgodnie z zaleceniami stylistów, to co chcemy ukryć, zmniejszyć, wyszczuplić – ubieramy gładko, tak, aby rzucające się w oczy detale nie przyciągały uwagi do danego miejsca.

Dodatkowo pamiętajmy, że linie poziome poszerzają, natomiast pionowe – wyszczuplają. Dlatego w kwestii kolorów zasada jest taka, że kolory jasne powiększają, ciemne – zmniejszają. Jeśli chcemy optycznie pomniejszyć biust, wybierajmy bluzki i sukienki niezbyt zabudowane pod szyją. Korzystny będzie dekolt w kształcie litery V – taki typ dekoltu wydłuża szyję. Godne polecenia są także ubrania z dekoltami kopertowymi.

Starajmy się, aby ubranie nie miało na wysokości biustu i w okolicach dekoltu rzucających się w oczy aplikacji i nadruków, unikajmy falban i marszczeń i kieszonek. Niekorzystnym rozwiązaniem, jeśli chcemy zmniejszyć biust, są także bluzki, sukienki i tuniki odcinane pod biustem, ponieważ bardzo eksponują piersi.

Dbajmy, aby rękawy nie kończyły się na wysokości biustu. Dobrze sprawdzą się żakiety w niezbyt szerokimi, długimi klapami, ładnie wydłużą górną część tułowia. Żakiet zapinany na jeden guzik podkreśli talię, odciągając wzrok od biustu. Polecamy także bluzki koszulowe w pionowe, dość cienkie paski – koszula nie powinna być zapięta na wszystkie guziki przy szyi.

Wizualne zmniejszenie biustu można osiągnąć także przy pomocy wyraźnych dodatków i biżuterii, które przyciągną wzrok, odwracając uwagę od biustu. Długie kolczyki, mocne bransoletki będą odpowiednie.

Polecamy także podłużne naszyjniki i wisiory – powinny kończyć się poniżej biustu. Dobre będą także drobne, długie sznury korali – można zawiązać na nich supeł poniżej linii piersi. Dobrze jest też użyć zwiewnego szala. Zarzucony na szyję i zwisający swobodnie z przodu utworzy korzystne pionowe linie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także